DOM I OGRÓDUMIEJĘTNOŚCIZWIERZĘTA

Obroża czy szelki dla psa? Zalety i wady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Obroża czy szelki dla psa? Zalety i wady

Decydując się na psa, każdy przyszły właściciel czworonoga staje przed wieloma wyborami. Najczęściej zadawane pytania dotyczą bezpieczeństwa, komfortu i wygody pupila – początkujący opiekunowie zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czy lepiej sprawdzą się szelki, czy może obroża.

Dlaczego to takie ważne?

Dawniej przodowała przede wszystkim obroża, jednak od paru lat jest ona stosowana wymiennie z szelkami. Dokonując ostatecznego wyboru, warto pamiętać, że oba produkty mają swoje wady i zalety oraz sprawdzają się w przypadku innych psów.

Spacery są nieodłącznym elementem życia naszych pupili i to od nich uzależniona jest ich codzienna aktywność. Dlatego to tak ważne, aby podczas każdego wyjścia nasz pies czuł komfort i przyjemność oraz żeby nie był narażony na podrażnienia skóry i wyrwane kępki sierści. Poza tym wybór odpowiedniej obroży czy szelek powinien być podyktowany rasą psa, jego wielkością, wiekiem i charakterem. Aby podjąć jak najlepszą decyzję, warto poznać wady i zalety produktów, które pozwolą nam wybrać model odpowiadający zarówno naszym potrzebom, jak i potrzebom naszego pupila.

 

Obroża – czy tradycyjna znaczy lepsza?

Nie oszukujmy się, obroża jest wygodniejsza dla właściciela, a nie dla samego psa. Ten produkt ma zdecydowanie więcej wad niż zalet, o czym warto pamiętać, decydując się na kupno. Obroża jest łatwa i szybka w zakładaniu, jednak podczas spacerów i przy mocniejszym szarpnięciu powoduje mocne dociskanie do szyi, ból i podrażnienia, a także urazy i problemy zdrowotne. Do najpowszechniejszych należą urazy i złamania kręgów szyjnych, uszkodzenia tchawicy, czy liczne problemy behawioralne. Obroże polecane są raczej większym psom, o bardziej agresywnej naturze, bo pozwalają na lepszą kontrolę i weryfikowanie niepożądanego zachowania.


https://www.facebook.com/cowsierscipiszczy/posts/3000135426762623

Jeśli mimo wszystko nadal pragniemy zdecydować się na obrożę, w przypadku dużych psów powinniśmy zaopatrzyć się w gruby i skórzany model. Natomiast dla mniejszych ras lepiej wybierać lekkie i dopasowane do ich rozmiaru i wagi obroże. Fajnie, jeśli obroża pod spodem będzie wyłożona przyjemniejszym materiałem, jak na przykład filc. Pamiętajmy, że im cieńsza faktura i gorsza jakość obroży, tym większe jest ryzyko pojawienia się urazów u psa. Aby dokładnie dopasować obrożę do szyi swojego pupila, wystarczy wsadzić dwa palce w przestrzeń między uprzężą a szyją. Jeśli mieszczą się bez problemu, obroża nie będzie ani za luźna ani za ciasna. Ważne, aby zrezygnować z wszelkiego rodzaju kolczatek czy łańcuchów, które służą do bezmyślnego zadawania bólu czworonogom, a nie do ich tresury.

 

Szelki – nowoczesne rozwiązanie

Szelki w szczególności polecane są małym rasom, oraz psom, które na spacerach mają tendencję do ciągnięcia swoich właścicieli. Najczęściej rozwiązują ten problem i są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu, także dla psów. Szelki polecane są również dla psów z obciążeniem i urazami kręgosłupa, ponieważ rozkładają ciężar na klatkę piersiową i plecy, a nie jak w przypadku obroży – tylko na szyję. Idealnie sprawdzają się na dłuższe spacery i wędrówki, czy do psich sportów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szelek, przez co właściciele często mają spore trudności z zakupem idealnego modelu dla swojego czworonożnego przyjaciela. Ważne, aby szelki dopasowane były do rozmiaru psa, jego potrzeb i aktywności.

Aby dobrać szelki do rasy, należy kierować się jedną ważną zasadą – dobrze przylegające szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku ras średnich, dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku ras małych i miniaturowych). Niestety, jeśli chodzi o szelki, nigdy nie mamy pewności, czy nasz pies je zaakceptuje i będzie chciał z nich korzystać na spacerze. Nie nadają się również na jakiekolwiek treningi i ćwiczenia, ponieważ, w przeciwieństwie do obroży, nie pozwalają na dobrą kontrolę nad psem podczas spaceru. Często również właściciele narzekają na trudniejsze i nieco dłuższe zakładanie. Jednak to nic w porównaniu z komfortem i wygodą, jaką nasz pies poczuje podczas noszenia szelek. W końcu najważniejsza jest przyjemność naszego pupila.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*