DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Zakup lodówki – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup lodówki – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Rynek obecnie jest bardzo bogaty we wszelkiego rodzaju sprzęty domowe. Lodówki nie są tu wyjątkiem – możemy wybierać spośród licznych rozmiarów i modeli. Postaramy się dziś rozjaśnić nieco kwestie istotnych parametrów i podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Dopasuj sprzęt do pomieszczenia

Pierwszym parametrem, który warto przeanalizować, jest oczekiwany rozmiar lodówki. Powinien być dopasowany do liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe, ale sprzęt musi się również mieścić w kuchni, tak by nie przytłaczać swoimi gabarytami.

Zastanów się też nad właściwym dopasowaniem sprzętu do reszty mebli kuchennych – być może dobrym pomysłem będzie lodówka do zabudowy? Takie rozwiązanie pomoże uzyskać harmonijny wygląd wnętrza. Pamiętaj jednak, że lodówka pod zabudowę powinna cechować się specjalnymi parametrami, szczególnie jeśli chodzi o system wentylacji.

Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na kierunek otwierania się drzwi. Jest to o tyle ważna kwestia, że nieprawidłowo wybrany kierunek może uniemożliwić otwarcie urządzenia po instalacji w Twojej kuchni. Możesz też dowolnie dobierać ilość drzwi w zależności od Twoich upodobań i ilości miejsca, jakim dysponujesz.

Parametry techniczne

Szczególnie ważną cechą lodówki jest jej energooszczędność. Jest to przecież sprzęt działający nieustannie, przez całą dobę. Zwróć uwagę, by wybrana lodówka miała odpowiednią klasę oszczędności energii – najbardziej ekonomiczne są lodówki z klasy A+++. Wyższa cena lodówek tego typu z pewnością zwróci się z nawiązką dzięki niższym rachunkom za prąd.

Upewnij się też, czy urządzenie posiada opcję no frost. Jest to technologia zapobiegająca tworzeniu się lodu wewnątrz sprzętu AGD. Lodówka no frost nie wymaga regularnego rozmrażania, jak to było konieczne w starszych modelach.

Zwróć uwagę na głośność pracy lodówki, powinna być określona liczbą decybeli w parametrach sprzętu. Oczywiście im ciszej pracujące urządzenie kupimy, tym większy będzie komfort jego użytkowania.

Zadbaj o to, by lodówka posiadała regulację wilgotności i filtr antybakteryjny. Te dwa parametry znacząco podniosą bezpieczeństwo przechowywania żywności. Regulowanie wilgotności przedłuży możliwy czas składowania produktów oraz pomoże zachować ich świeżość. Filtr antybakteryjny umożliwi zachowanie większej higieny wewnątrz lodówki, a także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się groźnych drobnoustrojów.

Umiejscowienie zamrażarki

Rozmiar i położenie zamrażarki powinny być dopasowane do Twoich dotychczasowych przyzwyczajeń oraz umożliwiać wygodny dostęp. Ważna jest tu nie tylko pojemność, ale też liczba szuflad odpowiednia dla Twoich potrzeb. Większość modeli posiada zamrażarkę w dolnej części sprzętu, jednak nie jest to regułą.

Dodatki i urozmaicenia

Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem, możesz zastanowić się nad dodatkowymi opcjami nowej lodówki. Popularnym wariantem jest na przykład obecność kostkarki. Nowoczesne lodówki mogą też posiadać dwa obiegi powietrza zapobiegające łączeniu się zapachów.

Ciekawostką technologiczną jest też zaawansowany termostat, który może regulować temperaturę indywidualnie dla każdego segmentu lodówki. Może to być pomocne przy przechowywaniu wielu różnych rodzajów produktów spożywczych wymagających innych temperatur.

Zdjęcie główne: Kampus Production/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*