DOM I OGRÓD

Trendy w oświetleniu salonu – sprawdź inspirację

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis
Trendy w oświetleniu salonu – sprawdź inspirację

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Salon stanowi wizytówkę całego domu. To właśnie w nim skupia się całe życie rodzinne, jak i towarzyskie. Oświetlenie w salonie powinno być zatem nie tylko funkcjonalne i praktyczne, ale również stylowe, eleganckie i dopasowane do ogólnej estetyki wnętrza. Lampy stanowią jeden z najważniejszych akcentów dekoracyjnych. Odpowiednio dobrane podkreślą najważniejsze atuty pomieszczenia, jednocześnie ukrywając jego niedoskonałości. Ogromne bogactwo lamp dostępnych na rynku nie ułatwiają nam wyboru, a nieznajomość obowiązujących trendów może wpłynąć na podjęcie niewłaściwej decyzji. Zatem jak nie zgubić się w natłoku sklepowych ofert i wybrać eleganckie, stylowe i praktyczne oświetlenie do salonu? Podpowiadamy!

Źródła światła w salonie

Rozmieszczenie i ilość dodatkowego oświetlenia uzależniona jest od metrażu i funkcji, jaką pełni salonowa przestrzeń. Wyróżniamy zatem trzy źródła światła: ogólne, zadaniowe oraz oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne zwane również centralnym umiejscowione jest w środkowej części sufitu. W przypadku dużych pomieszczeń warto rozważyć co najmniej dwa oświetlenia centralne, dzieląc powierzchnię sufitu na dwie lub więcej równych części. Planując oświetlenie ogólne salonu mamy do wyboru trzy główne typy: żyrandole, lampy wiszące oraz lampy sufitowe.

  • Żyrandole

Żyrandol to typ oświetlenia pasujący do dużych, przestronnych a przede wszystkim wysokich pomieszczeń. Daje równomierne, rozproszone światło wprowadzając do wnętrza przytulny, ciepły klimat. Żyrandole wykonane są z różnego rodzaju materiałów, jednak najczęściej jest to metal taki jak mosiądz, brąz lub drewno. Podstawowe rodzaje żyrandoli to: trzyramienne, pięcioramienne, siedmioramienne, ośmioramienne i dziesięcioramienne. Do nowoczesnych wnętrz świetnym rozwiązaniem mogą być żyrandole ledowe, których proste wzory wpasują się w wiele aranżacji, przyciągając uwagę gości.

  • Lampy wiszące

Lampy wiszące nie są już tak bogato zdobione, jak żyrandole. Wyróżnia je uniwersalność, ponieważ pasują do każdego typu pomieszczenia. Typowa lampa wisząca to zazwyczaj klosz i oprawa na jedną żarówkę, dlatego pojedyncza lampa wisząca nie nadaje się do oświetlenia dużych, przestronnych pomieszczeń. Używane są bardzo często w parach lub grupach. Lampy wiszące wykonane są najczęściej z wysokiej jakości materiałów takich jak szkło dmuchane i metal. Designerskie lampy wiszące mają bardzo oryginalne wzory i mogą być świetnym sposobem na spersonalizowanie domu. Do wyboru mamy między innymi:

Lampy wiszące kule – duże lampy wiszące w formie kuli oświetlą nawet najmniejsze zakamarki salonu. Sprawdzą się zarówno w klasycznych aranżacjach domowych, jak i tych nieco bardziej nowoczesnych.

Lampy wiszące z kloszem – ozdobne lampy wiszące z kloszem metalowym, czy szklanym skutecznie oświetlą salon. Lampy z kloszami metalowymi i dekoracyjną żarówką dodają wnętrzu charakteru.

  • Lampy sufitowe

Lampy sufitowe stanowią ciekawą alternatywę dla nowoczesnych lamp wiszących. Pozbawione są długiego kabla i montowane są tuż przy suficie. Zaliczamy do nich plafony, reflektorki i spoty lub nieco bardziej okazałe konstrukcje.

Plafony to okrągłe, kwadratowe lampy zwykle płaskie montowane tuż przy suficie (między kloszem a sufitem nie ma przerwy). Innym rodzajem oświetlenia sufitowego są reflektorki oraz spoty. Reflektorki zwykle mają formę kilku, ruchomych punktów świetlnych osadzonych na szynie, którą mocuje się do sufitu. Lampy spoty występują w kształcie prostokąta lub walca o różnych wysokościach i średnicach. Wykonane są najczęściej z aluminium, ale również ze stali, gipsu czy betonu. Najczęściej spoty wyposażone są w żarówki LED.

Żyrandol w nowoczesnym salonie
Fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Oświetlenie miejscowe

Oświetlenie miejscowe zwane również zadaniowym lub uzupełniającym ma na celu doświetlenie konkretnych miejsc ułatwiającym domownikom na przykład czytanie książek czy spożywanie obiadu. Takim typem oświetlenia mogą być kinkiety, lampy podłogowe lub lampy stołowe.

  • Kinkiety

Kinkiety wprowadzają dodatkową ilość światła, jeżeli jest to konieczne lub umożliwiają uzyskanie nastrojowego oświetlenia w salonie, gdy właśnie odpoczywamy.

  • Lampy stołowe

Niewielkie lampy stołowe można postawić na komodzie, stoliku kawowym, czy parapecie. Doświetlą delikatnym światłem przestrzeń, tworząc przyjemną atmosferę i kameralny klimat. Mogą stanowić akcent dekoracyjny salonu.

  • Lampy stojące podłogowe

Lampy stojące podłogowe wykorzystywane są do doświetlenia miejsc. Lampa podłogowa umieszczona przy narożniku lub sofie doskonale sprawdzi się podczas czytania, lub oglądania telewizji. Nowoczesne lampy mają możliwość regulowania kąta padania światła.

Designerska lampa podłogowa
Fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Oświetlenie dekoracyjne

Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest uzyskanie ozdobnego, rozproszonego światła. Najpopularniejsze jest oświetlenie dekoracyjne LED. Kropelki światła w formie łańcucha umieszczone w szklanym pojemniku, słoiku, czy misie lub samodzielnie doskonale sprawdzą się jako ozdoba i dekoracyjna lampa LED. Bardzo ciekawym rozwiązaniem ostatnich lat jest modny lightbox, czyli podświetlana tablica LED przypominająca napisy kinowe z dawnych lat. Kolejnym pomysłem oświetlenia dekoracyjnego mogą być kulki cotton balls umieszczone w dużym przezroczystym słoju lub oplatające starą drabinę mogą być zarówno atrakcyjną dekoracją, jak i źródłem światła.

Dekoracyjne lampy LED
Fot.: Kira_Yan/elements.envato.com

Oświetlenie salonu – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia – jego wysokość, kształt oraz powierzchnię. Jeśli salon jest mały, należy dostosować wielkość lamp tak, aby nie odwracać uwagi od pozostałych dodatków, natomiast gdy salon jest przestronny lub wydzielone są w nim dwie strefy – jadalna i wypoczynkowa można wybrać dwie lampy główne. Dla osób lubiących poczytać w salonie lub po prostu chcą go ozdobić modelami designerskimi, świetnym dodatkiem będą lampy podłogowe, lub lampy stołowe. Do niskiego salonu sprawdzą się lampy, które trzymają się blisko sufitu, czyli plafony czy reflektorki.

Największy wybór oświetlenia do salonu znajdziemy w salonach stacjonarnych, jak i na stronach internetowych. Wybierając oświetlenie, szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wykonania oraz design, pasujący do stylu pomieszczenia. Modne lampy starannie wykonane a przede wszystkim funkcjonalne, świetnie dopełnią wystrój każdego wnętrza.

Oświetlenie w salonie – aranżacje

Lampy w salonie powinny być w dzisiejszych czasach nie tylko funkcjonalne, ale modne, stylowe i dopasowane do wnętrza. Oto kilka propozycji:

Mieszkanie urządzone w stylu klasycznym łączy w sobie modę z dawnych lat z nowoczesnymi trendami. Do salonu klasycznego będą pasowały lampy z abażurami lub eleganckie drewniane lampy ścienne ze szklanymi kloszami. Lampa stojąca powinna mieć prostą konstrukcję i dawać ciepłe klimatyczne światło.

Nowoczesnym salon charakteryzuje minimalizm i neutralne światło, dlatego świetnie sprawdzi się duży podsufitowy plafon lub lampy wiszące w kształcie kuli z przezroczystego szkła w rozmiarze XXL. Nowoczesny salon lubi również oświetlenie LED na przykład w formie spotów zamontowanych w podwieszanym suficie lub listwy i taśmy LED eksponujące wybraną przez nas przestrzeń.

Jakie oświetlenie będzie najlepiej pasowało do stylu glamour, w którym rządzi błysk i przepych? Żyrandole w stylu glamour to bogato zdobione lampy z kryształkami odbijającymi światło w złotej lub srebrnej oprawie. Kinkiety w stylu glamour to kinkiety kryształowe, natomiast lampy stołowe posiadają szklane, kryształowe, czarne lub srebrne podstawy.

Styl skandynawski pełen jest elementów wykonanych z naturalnego, surowego drewna. Do produkcji lamp w stylu skandynawskim wykorzystuje się drewno, wiklinę, len i wełnę. Bardzo popularne są również lampy z papieru w formie mniejszych lub większych kul.

Oświetlenie w industrialnym stylu inspirowane jest oświetleniem wzorowanym na stylu przemysłowym. W bardzo przestronnych wnętrzach królują ciemne barwy, najczęściej uzupełnione efektowną lampą wiszącą pająk. Ta nietypowa lampa składa się z długich kabli zakończonych żarówką podwieszonych nieregularnie przy suficie na specjalnych haczykach.

Lampa wisząca pająk
Fot.: Max Rahubovskiy/pexels.com

Oświetlenie LED w salonie

Technologia LED stosowana na początku do oświetlenia hal produkcyjnych stała się hitem przemysłu oświetleniowego. System składający się z niewielkich diod cieszy się ogromną popularnością, ponieważ posiada ogrom zalet, do których należą:

  • wydajność,
  • energooszczędność,
  • przyjazne dla środowiska,
  • nie nagrzewają się,
  • długa żywotność,

Oświetlenie LED stosowane jest w bardzo szerokim zakresie, dzięki czemu lampy wiszące, stojące, a także kinkiety i plafony świetnie dopełnią wystrój wnętrza

Podsumowanie

Wybierając lampy klasyczne, nowoczesne czy lampy designerskie warto się najpierw zastanowić, gdzie powiesić lampę główną lub oświetlenie dodatkowe w pomieszczeniu, aby nie przesadzić z ich ilością, stwarzając efekt braku porządku i ogólnego chaosu. 

Zdjęcie główne: Vecislavas Popa/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*