BUDOWA

Jak zamienić poddasze na użytkowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zamienić poddasze na użytkowe?

Właściciele domów szukający większej przestrzeni mogą wykorzystać duży potencjał aranżacyjny poddasza, które można zamienić w przytulny salon, sypialnię lub gabinet. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać dotatkową przestrzeń użytkową!

Przepisy budowlane i pozwolenia

Planując gruntowny remont lub przebudowę domu, zapoznaj się z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Sprawdź, czy musisz wnioskować o stosowne pozwolenia. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie sporo czasu i niepotrzebnych nerwów. Wszelkie adaptacje poddasza, które obejmują zmianę zewnętrznej części domu, takie jak linia dachu lub dodatkowe okna, najprawdopodobniej będą wymagały pozwolenia. Jeśli nie masz pewności co do któregokolwiek z aspektów swojego projektu i ich standardów bezpieczeństwa, skonsultuj się z wykonawcą.

Skośny sufit

Częstym problemem właścicieli domów zamierzających przekształcić strych na poddasze mieszkalne jest skośny sufit. Ogranicza przestrzeń użytkową. Nie traktuj go jednak jako przeszkody, ale raczej jako wyjątkowy element architektoniczny, który uatrakcyjnia wnętrze. Podkreśl jego urok, stosując odpowiednie zabiegi. Pomalowanie sufitu na kolor przyciągający wzrok to łatwy sposób na stworzenie centralnego punktu na poddaszu. Jeżeli dysponujesz mniejszą przestrzenią, pomaluj listwę, aby stworzyć teksturowaną, monochromatyczną ścianę. W ten sposób ożywisz wnętrze, jednocześnie go nie przytłaczając. 

Jeśli chcesz optycznie go powiększyć, wybierz jasne kolory. Odbijają światło, wprowadzając do pomieszczenia przytulną atmosferę. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, wybierz meble na wymiar. Dzięki temu dopasujesz je do swoich potrzeb, nie marnując przy tym cennej powierzchni.

Okna

Z technicznego punktu widzenia potrzebujesz przynajmniej jednego większego, łatwo dostępnego okna. W ten sposób zapewniasz sobie wyjście awaryjne w czasie pożaru. Montaż standardowego okna dachowego nie wystarczy, by przestrzeń była elegancka i funkcjonalna. Okna podkreślą wyjątkowy charakter wnętrza. Pamiętaj, że światło naturalne, a nie sztuczne, optycznie powiększą i rozjaśnią pomieszczenia. Popularnym dodatkiem do poddaszy mieszkalnych są więc często świetliki ze względu na ich perfekcyjne dopasowanie do linii dachu i korzyści wynikające z zapewnienia dodatkowego dostępu do światła dziennego.v

VELUX Polska – Okna dachowe, rolety i markizy – Okna dachowe z górnym i dolnym otwieraniem VELUX

Elegancka i trwała podłoga

Zanim zainstalujesz jakąkolwiek podłogę, upewnij się, że kładziesz ją na solidnej, wytrzymałej powierzchni. Wzmocnij legary podłogowe, by stworzyć bezpieczne środowisko dla wszystkich domowników. Pamiętaj, aby na twardym drewnie położyć przytulną, dźwiękochłonną wykładzinę. Zakładając, że poddasze znajduje się nad innymi pomieszczeniami mieszkalnymi, na pewno będziesz chciał ograniczyć hałas z obu stron. Wykładzina pochłania dźwięk i wymaga dodatkowej warstwy lub dwóch podkładów podłogowych.

Postaw na spójną kolorystykę

Malowanie ścian, sufitu, podłogi, a nawet mebli w jasnym odcieniu sprawi, że nawet najmniejsze poddasze wydaje się dużo bardziej przestronne. Jeżeli zależy ci na tym, aby wnętrze wyglądało bardziej przytulnie zdecyduj się na ciepły odcień bieli, taki jak kość słoniowa lub krem.

Wybierz izolację z pianki natryskowej

Jeśli urządzasz sypialnię na poddaszu, musisz pomyśleć o izolacji. Latem może być najgorętszym pomieszczeniem w domu. Z kolei zimą może być tutaj lodowato. Jakość izolacji wpływa na komfort wykończonego poddasza. Tradycyjnie stosuje się tu matę z włókna szklanego. Jeżeli dysponujesz większym budżetem, zdecyduj się na izolację piankową. Tworzy szczelną barierę szczelną w każdej małej szczelinie. Ponadto uchroni Cię przed gryzoniami i owadami. Co ważne, zajmuje mniej miejsca. W ten sposób zyskujesz większą przestrzeń nad głową. 

Zanim zaczniesz wynosić zakurzone pudełka i nieużywane meble, zastanów się, co jeszcze zajmuje dużo miejsca na strychu. Zwróć uwagę na zakątki i zakamarki. Zastanów się, jak możesz je wykorzystać. Potraktuj je jako dodatkowe rozwiązania do przechowywania.

Fot. Sema Martin/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*