Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Branża transportowa jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce w ciągu ostatnich lat. Odgrywa istotną rolę w rozwoju gospodarczym kraju, umożliwiając sprawne funkcjonowanie większości dziedzin gospodarki. Jednak założenie działalności gospodarczej związanej z przewozem rzeczy lub osób zobowiązuje przyszłego przedsiębiorcę do spełnienia szeregu wymagań zapisanych w rozporządzeniach. Zatem jak zostać przewoźnikiem rzeczy lub osób? Jakie trzeba spełnić wymogi? Odpowiedź poniżej!
Przewoźnik drogowy to podmiot gospodarczy, który uprawniony jest do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego, czyli przy pomocy swoich pojazdów zobowiązuje się do przewiezienia osoby lub ładunku z jednego miejsca na drugie. Może nim być osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak również przedsiębiorstwo zajmujące się transportem. Usługi transportowe to ważna część gospodarki w Polsce i poza nią, bez której żaden handel nie byłby możliwy.
Transport drogowy wykonywany sprzętem specjalistycznym jak i zapleczem pojazdów realizuje firma KGHM ZANAM. W ramach posiadanej licencji organizują przewozy ładunków do krajów UE oraz innych krajów europejskich. Po więcej informacji kliknij: https://www.kghmzanam.com/uslugi-techniczne/transport-i-spedycja/
Założenie firmy transportowej wymaga na samym początku podjęcia decyzji, co lub kogo zamierzamy przewozić, na jakich trasach i czy przewozy będą regularne, czy okazjonalne. Dlatego warto stworzyć solidny biznesplan i:
Pomimo tego, iż zapotrzebowanie na usługi w transporcie drogowym jest wysokie, warto jednak pamiętać, że dziedzina ta wiąże się z dużą konkurencją na rynku. Firma stawiająca pierwsze kroki w branży transportowej powinna również sprawdzić, jak chłonny jest rynek, na którym chce zaistnieć.
Koszty te związane są między innymi z planowaną ilością zatrudnionych pracowników, wynajęciem biura, ilością posiadanych pojazdów, czy strategią marketingową.
W przypadku firmy transportowej trzeba się zastanowić, czy świadczone usługi będą przynosiły zysk, czyli ile spodziewamy się rocznie zarobić.
Działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego można prowadzić tylko wtedy, gdy firma spełni wymóg odpowiedniej zdolności finansowej. Najczęściej wybieraną formą potwierdzenia sytuacji finansowej jest ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej. Inne dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniej zdolności finansowej to:
Wysokość kwot potwierdzających dobrą zdolność finansową to:
Kolejnym krokiem jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej jest uzyskanie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych w drogowym transporcie rzeczy i osób, który można zdobyć po przejściu szkolenia i zdania egzaminu państwowego organizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego. Do egzaminu może podejść osoba pełnoletnia niezależnie od wykształcenia, czy doświadczenia zawodowego. Certyfikat Kompetencji Zawodowych jest niezbędny do wykonywania usług z zakresu transportu drogowego.
Jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną należy zarejestrować poprzez CEIDG. Wniosek należy złożyć online za pośrednictwem rządowej strony, na miejscu w dowolnym Urzędzie Miasta lub Gminy, lub korespondencyjnie.
Forma opodatkowania to ważna decyzja, a jej ewentualnej zmiany można dokonać tylko raz w roku w określonym terminie. Wniosek należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Do wyboru mamy:
W ciągu 7 dni od założenia firmy należy również dokonać zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Aby uzyskać informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności, należy złożyć wniosek przez internet, w punkcie informacyjnym lub listownie z potwierdzeniem płatności za wydanie informacji.
Warunkiem niezbędnym do prowadzenia działalności transportowej jest uzyskanie licencji na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Licencja transportowa to dokument potwierdzający, że dana firma może legalnie przewozić osoby lub rzeczy.
O wydanie licencji na transport krajowy dotyczący przewozu rzeczy należy ubiegać się w Starostwie Powiatowym. W przypadku licencji międzynarodowej o wydanie należy starać się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego. Czas oczekiwania na licencję nie powinien przekroczyć 30 dni. Licencję krajową wydaje się na 2-50 lat, natomiast międzynarodową na 5 lub 10 lat.
Wniosek o licencję na przewóz ludzi samochodem osobowym należy złożyć w Starostwie Powiatowym. Uprawnia ona do przewozu samochodem osobowym ludzi tylko na terenie Polski. Nie uprawnia do przewozu osób taksówką.
Licencję na przewóz osób busem (od 7 do 9 osób łącznie z kierowcą) uprawnia do przewozów okazjonalnych. Przewozy regularne mogą wykonywać tylko autobusy. Wniosek o licencję należy złożyć w Starostwie Powiatowym.
Licencję transportową można stracić!
Może nastąpić to w przypadku, gdy:
Każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania kompletu dokumentów niezbędnych podczas kontroli drogowej. Należą do nich:
Dokumenty odnośnie pojazdu
Dokumenty związane z przewożonym ładunkiem
Dokumenty na trasach międzynarodowych
Wykonywanie działalności transportowej zarówno krajowej, jak i międzynarodowej wymaga uzyskania zezwolenia na wykonywanie tego zawodu oraz szeregu innych równie ważnych dokumentów. Niemniej jednak samochodowy transport drogowy to w Polsce jedna z dominujących gałęzi gospodarki.
Zdjęcie główne: Markie Mad/pexels.com