DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aranżacja małego pokoju to nie lada wyzwanie, ale nie jest to też misja, której nie można podołać! W tym poradniku zebraliśmy kilka wskazówek, dzięki którym uda się dobrać odpowiednią kolorystykę i elementy wyposażenia, a nawet ozdoby – dekoracje ścienne 3d, które zdziałają cuda.

Im mniejszym metrażem się dysponuje, tym wnikliwiej trzeba przemyśleć jego zagospodarowanie. Z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar, które będą idealnie dopasowane do konkretnego pomieszczenia, wykorzystując każdy drogocenny centymetr. Meble to coś, z czego z pewnością nie można zrezygnować, w przeciwieństwie na przykład do akcentów dekoracyjnych, dlatego od tego kroku warto zacząć urządzanie niewielkiej przestrzeni.

A jak optycznie powiększyć pokój, by pomimo niewielkiego rozmiaru wydawał się bardziej przestronny? Oto wskazówki przygotowane przez ekspertów od aranżacji wnętrz z Redro.pl.

Zobacz, jak optycznie powiększyć pokój jasną tonacją

Najważniejsze jest to, by aranżacja małego pokoju w bloku bazowała na jasnej tonacji. Ciemna kolorystyka ścian, która może kusić eleganckim wyglądem, sprawdzi się przede wszystkim w loftowych przestrzeniach. Jeśli natomiast metraż jest niewielki, zbyt ciemna tonacja dodatkowo go przytłoczy pokój, dając niekorzystny efekt.  

Nie oznacza to jednak, że pomieszczenie musi być całe w bieli. Doskonałym źródłem inspiracji może być na przykład styl boho, w którym królują złamane biele, kremy i beże. Ciekawym pomysłem jest także styl eko z odcieniami zaczerpniętymi z palety kolorów ziemi. Dużą popularnością cieszą się też pastele, a także jasne szarości. Warto, by w pokoju znalazły się 2-3 różne odcienie tego samego koloru, co nada przestrzeni plastycznego i przestrzennego charakteru.

Stonowana paleta dotyczy nie tylko ścian, ale i mebli oraz tekstyliów. W niewielkim pokoju ważne jest to, by unikać zbyt wielu różnych kolorów, zwłaszcza pstrokatych. Jeśli chcemy nadać przestrzeni wyrazu, najlepiej wybrać jeden bardziej wyrazisty element i ładnie go wyeksponować. W małym pokoju niech rządzi zasada „less is more”.  

Fototapety przestrzenne z efektem głębi zdziałają cuda

Tym, czego nie powinno zabraknąć w każdym małym pokoju, są z pewnością fototapety z efektem głębi. To dekoracja, która zmieni o wiele więcej, niż się wydaje. Jej wyjątkowe właściwości polegają na tym, że trójwymiarowy wzór wprowadza do wnętrza iluzję dodatkowej przestrzeni, dzięki czemu pokój wydaje się większy, niż w rzeczywistości jest.

Fototapety 3d prezentują się najlepiej, gdy są jak najmniej zasłonięte przez meble i inne elementy wyposażenia. Eksperci z Redro przygotowali 4 rodzaje wzorów, które pozwolą w mgnieniu oka powiększyć optycznie niewielki pokój.   

  • Malownicze pejzaże

Wśród wzorów, które cieszą się największą popularnością, znajdują się z pewnością fototapety przestrzenne z malowniczymi krajobrazami. W przypadku tego rozwiązania ważne jest to, by pejzaż przedstawiał rozległy widok lub by dużą jego część stanowiło błękitne niebo. To właśnie zagwarantuje, że pokój optycznie otworzy się na dodatkową przestrzeń. Na uwagę zasługują morskie wybrzeże, polne łąki, zielone pagórki Toskanii czy górskie szczyty.

  • Panorama miasta

Miłośnikom nowoczesnych aranżacji zamiast wzorów inspirowanych naturą eksperci z Redro chcą zaproponować dekoracje na ścianę 3d ze słynnymi metropoliami. Widziane z lotu ptaka miasto, ze strzelistymi wieżowcami sięgającymi chmur, będzie się zachwycająco prezentować, a gdy wybierze się fototapetę z widokiem o wschodzie słońca, dodatkowo uda się rozjaśnić wnętrze, co jest bardzo istotne w przypadku kameralnego metrażu.  

  • Geometryczne desenie

Dobrym pomysłem jest także zastosowanie zasady „less is more” przy wyborze ściennej dekoracji. Zamiast pejzażu czy panoramy miasta można postawić na abstrakcyjny geometryczny motyw w jasnej tonacji, który powiększy optycznie metraż, ale nie będzie rzucał się w oczy tak, jak dwie poprzednie propozycje. W tej roli świetnie sprawdzi się imitacja trójwymiarowej mozaiki lub reliefu.

  • Elementy architektoniczne

Czwartym rodzajem wzorów są przedstawienia architektoniczne. Spośród wielu różnych wzorów specjaliści wybrali trzy motywy. Jest to przedstawienie tunelu, mostu lub spiralnej klatki schodowej. Konstrukcje mogą być utrzymane w starym stylu lub prezentować nowoczesne budownictwo, dlatego taką fototapetę uda się dopasować do każdego stylu aranżacyjnego, tworząc harmonijną całość. 

Nie tylko fototapety 3d – co jeszcze warto zrobić w małym wnętrzu?

Jakie jeszcze triki, oprócz fototapety 3d na ścianę, warto zastosować? Z pewnością dobrym rozwiązaniem jest minimalistyczne urządzenie przestrzeni. Najlepiej zrezygnować ze wszystkich sprzętów i elementów wyposażenia, które nie są niezbędne. Wówczas nie tylko zyska się więcej przestrzeni do życia, ale także sam pokój będzie wyglądał na większy. Z kolei meble powinny mieć lekką konstrukcję i prostą formę. Dobrym przykładem są szafki, fotele i kanapa na cienkich nóżkach. Można się zainspirować modelami w stylu retro.

Dobrym posunięciem jest także wyeliminowanie wszelkiego rodzaju bibelotów, które zajmują przestrzeń i mogą sprawiać, że pokój będzie przytłoczony. Akcentem dekoracyjnym będzie wspomniana już fototapeta, a jeśli wybierze się także eleganckie meble, one również staną się ozdobą samą w sobie.  

Przemyślana aranżacja małego pokoju przyniesie zachwycający efekt

Do aranżacji niewielkiego metrażu trzeba podejść z głową i unikać pochopnych decyzji. Oglądając w Internecie różne stylizacje, bardzo łatwo skusić się na rozwiązanie, które wcale nie będzie pasować do małego pokoju. Przed przemalowaniem ścian, warto się dwa razy zastanowić, czy jest to kolor, który rozjaśni wystrój, a przy wyborze mebli pamiętać, by wybierać tylko te, które naprawdę są potrzebne.

Kropką nad i stanie się fototapeta 3d, dzięki której pokój otworzy się na dodatkową przestrzeń, zyskując zupełnie nowy charakter.  

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*