Uwielbiasz weekendowe przejażdżki na dwóch kółkach? A może codzienna jazda na rowerze do pracy nie jest Ci obca? Sprawdź, które przydatne akcesoria do roweru możesz zrobić samodzielnie!
Przemieszczanie się po mieście samochodem w letni, upalny dzień może zamienić się w prawdziwy koszmar. Żar lejący się z nieba, ogromne korki i wieczne remonty nie zachęcają zbytnio do tego, aby każdego ranka wsiadać do auta. Alternatywą może być komunikacja miejska, jednak niepunktualne autobusy czy tramwaje nie ułatwiają dotarcia do pracy na czas. Jak zatem przemieszczać się po mieście szybko i sprawnie, a przy tym czerpiąc z tego przyjemność? Najlepszym rozwiązaniem będzie rower!
Wybierając rower, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim liczy się docelowe przeznaczenie dwóch kółek. Inny typ sprawdzi się podczas weekendowych wyjazdów za miasto po szutrowych drogach, a zupełnie inny będzie idealny do codziennej jazdy po asfaltowych alejkach. Rower miejski to najlepszy wybór dla każdego, kto poszukuje wygodnego środka transportu w przestrzeni miejskiej. W sklepach rowerowych można znaleźć szeroką ofertę jednośladów, a wyjątkowe i nieszablonowe akcesoria rowerowe da się zrobić samodzielnie i to bez większych nakładów finansowych.
Pandemia COVID 19 i związane z nią restrykcje, takie jak na przykład zamknięte sklepy, wymusiły na rowerzystach sięgnięcie do głębszych zasobów kreatywności. W sytuacji, gdy nie da się kupić akcesoriów rowerowych, to nie pozostaje nic innego, jak zrobić je samemu. W wielu przypadkach wystarczy odrobina chęci, trochę materiału oraz pomysł, jak dosłownie w kilka chwil wyczarować coś z niczego. Jakie akcesoria rowerowe można zrobić samodzielnie? Tak naprawdę jedynym ograniczeniem w tym względzie pozostaje wyobraźnia.
Młotek, garść gwoździ i trochę desek – tyle wystarczy, aby siłą własnych rąk stworzyć stojak na rower. Taki gadżet może okazać się niezwykle przydatny nie tylko w domkach jednorodzinnych, stojących na prywatnych posesjach. Sprawdzi się także na osiedlach – znacznie prościej jest zostawić rower na stojaku przed blokiem, niż codziennie znosić go do piwnicy.
Jeden mocniejszy poryw wiatru wystarczy, aby przewrócić rower, który oparty jest na nóżce. Podczas upadku pojazd może doznać wielu uszkodzeń. Przykładowo, mechanizmy przerzutek są bardzo delikatne i gdy rower z impetem uderzy o ziemię, mogą się zwyczajnie zepsuć. Warto zadbać o to, aby rower pozostawiać w bezpiecznym miejscu. Własnoręcznie wykonany stojak na rower z drewna, sprawdzi się do tego znakomicie.
Drewniane listwy można złożyć ze sobą przy pomocy gwoździ lub wkrętów. Istotne jest to, aby stojak był stabilny, warto zatem pomyśleć o tym, aby go odpowiednio przymocować, na przykład do ściany budynku. Kilka prostych narzędzi – piła do drewna i wkrętarka wystarczą, by w jedno popołudnie z luźnych desek powstał stojak na rowery. Puść wodze fantazji i pomaluj go na ulubiony kolor, a zobaczysz, że otoczenie stanie się bardziej radosne!
Jazda na rowerze z plecakiem bywa niekomfortowa. Jednak gdzieś trzeba schować choćby dokumenty, przekąskę czy mapę okolicy. Sakwa sprawdzi się idealnie. W sklepach sportowych można natrafić na produkty o różnych gabarytach. Dostępne są zarówno niewielkie sakiewki montowane pod kierownicą, czy na ramę roweru, jak i sakwy o większej pojemności przeznaczone do montażu na rowerowym bagażniku. Mają one jedną cechę wspólną – pospolity design. Jeżeli chcesz, aby Twój pojazd wyróżniał się już na pierwszy rzut oka, pomyśl o tym, aby własnoręcznie uszyć kolorową sakiewkę.
Jakie materiały wykorzystać do uszycia sakiewki? Co do zasady panuje tu dowolność, choć dobrze, aby były one przynajmniej odrobinę odporne na przemakanie. Ciekawe sakwy powstają ze skóry, także tej ekologicznej. Pokryte dodatkowymi zdobieniami pięknie prezentują się przymocowane do stylizowanych rowerów miejskich.