BUDOWADOM I OGRÓD

Schody zewnętrzne do domu. Jakie materiały warto wybierać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Schody zewnętrzne do domu. Jakie materiały warto wybierać?

Wybór schodów zewnętrznych to decyzja na lata. Ważne, by dobrać je tak, aby były trwałe, bezpieczne i odpowiadały naszej estetyce.

Schody zewnętrzne prowadzące do naszego domu spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim mają walor estetyczny. Rys budynku, elewacja i schody to pierwsze co rzuca się w oczy. Ważne więc, by schody były ładne, dopasowane do budynku i otoczenia, a także żeby nam się podobały. Czy aspekt wizualny jest więc najważniejszym? Niekoniecznie. Schody muszą być bezpieczne. Odpowiednio wyprofilowane, nieśliskie, z dostosowaną, stabilną poręczą. Kolejną istotną sprawą jest narażenie zewnętrznych schodów na działanie czynników atmosferycznych. Muszą więc sprostać zmianom temperatury, opadom deszczu i śniegu. Jak zatem wybrać odpowiednie schody zewnętrzne do domu, aby nie żałować decyzji?

Schody z metalu

Schody zewnętrzne metalowe – wykonane ze stali lub aluminium – to jedna z możliwych opcji. Jej głównym atutem jest cena. Tego typu schody są najtańsze ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Schody metalowe są odporne na działanie czynników atmosferycznych, obicie i inne mechaniczne uszkodzenia. Konstrukcja przyjeżdża do nas w gotowej formie. Po szybkim montażu od razu widzimy efekt.

Jeżeli wybierzemy schody ryflowane lub ażurowe, będziemy mieć pewność bezpieczeństwa. Schody te będą zapewniały przyczepność nawet podczas deszczu czy przy zimowej aurze ze śniegiem i mrozem. Dyskusyjny pozostaje walor estetyczny. Schody z metalu mają swoich zwolenników i przeciwników. Przy obecnej modzie na industrialne dodatki i wykończenia nie jest to złe rozwiązanie. Co więcej, metalowe schody z powodzeniem mogą posłużyć za stelaż do pnących roślin, które ozdobią konstrukcję. Biorąc pod uwagę bilans wad i korzyści, metalowe schody do domu to rozwiązanie warte rozważenia.

Schody z betonu

Schody zewnętrzne betonowe to kolejna z dostępnych możliwości. Schody wykonane z betonu lub betonowych bloczków są trwałe, odporne na zniszczenia i działanie pogody. Beton jest w ostatnich latach modnym elementem wykończenia wnętrz. Ten materiał dobrze łączy się z metalem, drewnem i szkłem. Wykonanie takich schodów jest jednak bardziej czasochłonne i droższe od wariantu metalowego.

Schody zewnętrzne betonowe mogą mieć dowolny kształt, rozmiar i wykończenie. Między stopniami może znajdować się wolna przestrzeń albo całość może być połączona. W zależności od rodzaju betonu schody mogą mieć bardziej gładką lub chropowatą fakturę. Im bardziej szorstka struktura betonu, tym lepsza przyczepność. Wadą jest jednak czyszczenie schodów. Silne zabrudzenia mogą wniknąć w strukturę betonu i być trudne do doszorowania.

Betonową konstrukcję schodów możemy także przykryć: płytkami, kamieniem, drewnem lub deską kompozytową. Taki zabieg ma walor głównie estetyczny, jednak podnosi cenę budowy schodów i może wpływać na ich trwałość. Warto pamiętać, aby wybierać materiały przeznaczone do pokrywania schodów na zewnątrz budynków. Należy również zwrócić uwagę, czy materiał pokryciowy jest antypoślizgowy.

Schody wykonane z kostki

Kostka brukowa to elegancki i trwały materiał do budowy chodników, podjazdów, tarasów i schodów zewnętrznych. Jeżeli teren przed domem mamy wykończony za pomocą tego właśnie materiału, to schody będą wyglądać bardzo spójnie. To rozwiązanie nie należy jednak do najtańszych. Sporo zapłacić trzeba zarówno za materiał, jak i robociznę. Schody zewnętrzne z kostki mogą być trwałe i solidne, jednak kluczowe jest tu fachowe i precyzyjne wykonanie. W przeciwnym razie będą niszczeć pod wpływem działania czynników atmosferycznych.

Jeżeli zdecydujemy się na zewnętrzne schody do domu z kostki, warto wybrać wykonawcę, który ma już doświadczenie w tego typu zleceniach. Jeżeli zależy nam na budżetowym rozwiązaniu i cięciu wydatków, to ten wariant nie jest najlepszym wyborem.

Zdjęcie główne: Véronique Trudel/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*