KARIERA I FINANSE

Jak nauczyć się oszczędzać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nauczyć się oszczędzać?

Freepik.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Umiejętność oszczędzania jest niezwykle wartościowa niemalże na każdym etapie życia. Pozwala ona na stabilne oraz rozsądne zarządzanie finansami osobistymi. Ale czy i jak można się tego nauczyć? Poniżej prezentujemy kilka rozwiązań, dzięki którym nauczysz się oszczędzać efektywnie oraz przyjemnie.

Prowadź listę wydatków

Nowoczesna technologia pozwala na coraz łatwiejsze i dokładniejsze zapisywanie wydatków. Możesz używać do tego celu dedykowanych aplikacji czy też arkuszy Excela, gdzie każdy zakup można podzielić na kategorię (np. żywność, rachunki, podróże). Dzięki temu zobaczysz, na co w ciągu miesiąca wydajesz najwięcej pieniędzy i będziesz mógł wprowadzić zmiany w codziennym gospodarowaniu funduszami.

Planowanie wydatków

Wiedząc już, na co przeznaczasz najwięcej pieniędzy i jak wygląda rozkład wydatków, z których nie możesz zrezygnować (np. zobowiązania kredytowe), łatwiej będzie Ci oszacować, jaką kwoty jesteś w stanie odłożyć miesięcznie. Dzięki temu, jeśli planujesz chociażby wyjazd, sprawdź, ile może Cię on kosztować i kiedy będziesz mógł sobie na niego pozwolić.

Unikanie impulsywnych zakupów

Krok ten poniekąd łączy się z dwoma wspomnianymi wyżej. Często w wolnej chwili surfujemy po internecie czy chodzimy po centrach handlowych, przeglądając asortyment różnych sklepów. Nierzadko kupujemy produkty, skuszeni ich niską ceną czy też promocją, bez zastanowienia się, czy są one potrzebne. Każdy zakup powinien być przemyślany, ale nie oznacza to, że oszczędzając, musisz odmawiać sobie wszystkiego, na co masz ochotę.

Automatyzacja oszczędzania

Coraz częściej różnego rodzaju aplikacje zachęcają do oszczędzania poprzez automatyczne odprowadzenie ustalonej kwoty podczas każdego zakupu. Możesz na przykład ustalić, aby z Twojego konta po każdej transakcji bank przenosił 5 zł na konto oszczędnościowe. Nie odczujesz tego, ale po dłuższym czasie zgromadzisz całkiem pokaźną kwotę.

Edukacja finansowa

W dobie internetu, nauka oszczędzania staje się jeszcze bardziej dostępna. Na zarówno płatnych, jak i darmowych platformach możesz znaleźć poradniki, kursy oraz tutoriale, które wprowadzą Cię w podstawy zarządzania finansami. Dostępne są też e-booki przygotowane przez osoby mające nie tylko wiedzę w tym zakresie, ale także wieloletnie doświadczenie. Co ważne, tego rodzaju poradniki są przeważnie pisane prostym i przystępnym językiem – bez problemu opanujesz więc najważniejsze kroki.

Określ cel

Aby jeszcze bardziej zmotywować się do oszczędzania, postaw sobie cel, który chcesz osiągnąć. Może to być wymarzona podróż, upragniony gadżet czy też kurs przydatny do rozwoju osobistego lub zawodowego. Pamiętaj – nie od razu musisz wybierać sobie coś dużego. Zacznij od niewielkich kwot, a następnie zwiększaj swoje cele tak, aby nie tracić motywacji do sumiennego odkładania pieniędzy.

Szukaj promocji

Może to się wydawać oczywiste, ale nie zawsze zwracamy uwagę to, w jakiej kwocie kupujemy daną rzecz. Jeśli potrzebujesz np. telefonu, ale wiesz, że nie jest to pilny zakup, zrób dokładny research cen wśród różnych producentów oraz na kilku stronach. Warto odwiedzić też sklepy stacjonarne. Niekiedy kwoty tego, ile możesz zaoszczędzić na zakupie, sięgają kilkuset złotych!

Dlaczego warto oszczędzać?

Odpowiednie zarządzanie swoim finansami, nawet gdy Twoje zarobki pozwalają Ci na dość wygodne życie, w długofalowej perspektywie przynosi ogromne korzyści. Budujesz w ten sposób tak zwaną poduszką finansową, która może być przydatna w obliczu nagłego wydatku czy też zmiany sytuacji życiowej (choroba, zwolnienie z pracy, gap year).

Kontrolując to, ile zarabiasz i ile wydajesz, zmniejszasz też ryzyko popadnięcia w długi oraz marnowaniu pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę nie są przydatne.

Miej na uwadze, że nauka oszczędzania powinna być realizowana stopniowo oraz rozsądnie.  Gdy zauważysz, że przynosi ona efekty, staniesz się nie tylko mądrzejszym konsumentem, ale wprowadzisz w swoim życiu zdrowe nawyki, dzięki którym szybciej będziesz mógł sobie pozwolić na zakup wymarzonej rzeczy czy też odłożenie środków na długo oczekiwaną podróż.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*