KARIERA I FINANSE

Praca dla studenta na studiach dziennych – 7 pomysłów

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Praca dla studenta na studiach dziennych – 7 pomysłów

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podejmując studia w trybie dziennym, wielu studentów szuka sposobu na dorobienie dodatkowej gotówki na własne potrzeby. Wbrew pozorom, znalezienie pracy w przypadku studiów dziennych wcale nie oznacza opuszczania wielu wykładów czy ubiegania się o indywidualny tok zajęć. Choć podjęcie pracy wiąże się z koniecznością lepszej organizacji czasu, wciąż można znaleźć wiele dobrze płatnych zajęć, które z pewnością uda się połączyć z codziennym studiowaniem. Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać 7 doskonałych pomysłów na dorobienie w czasie studiów!

Czy praca na studiach dziennych jest możliwa?

Poszukiwania pracy warto rozpocząć już w czasie studiów. To nie tylko sposób na dorobienie dodatkowej gotówki, ale także możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego, które często brane jest pod uwagę przy aplikacji na stanowiska po ukończeniu studiów. Nawet jeśli praca dorywcza nie jest powiązana z kierunkiem studiów, przyszły pracodawca z pewnością doceni nabycie umiejętności praktycznych i komunikacyjnych, czy doświadczenie w dopełnianiu niezbędnych formalności przy zatrudnieniu.

Wbrew pozorom studia dzienne wcale nie oznaczają kłopotów ze znalezieniem zatrudnienia. W wielu przypadkach jest tak, że plan zajęć umożliwia podjąć pracę, szczególnie na drugim lub trzecim roku studiów, kiedy to zwykle wykładów i ćwiczeń jest mniej. Co więcej, chcąc nabywać pierwsze doświadczenia zawodowe, można porozmawiać z wykładowcami, a gdy godziny pracy będą się nakładać z zajęciami, można negocjować indywidualne warunki zaliczenia przedmiotu.

Warto jednak podkreślić, że studia w przeciwieństwie do szkoły średniej często wiążą się z zajęciami o różnych porach dnia. „Okienka” pomiędzy zajęciami to codzienność, a studenci w wolnym czasie przebywają np. w kawiarni lub właśnie kształtują praktyczne umiejętności w pracy dorywczej. Obecnie na rynku pracy można znaleźć wiele stanowisk, które umożliwiają pracę w elastycznych godzinach, co znacznie ułatwia zarobienie dodatkowych pieniędzy nawet przy studiowaniu w trybie dziennym.

Sposoby na dorobienie na studiach dziennych

#1 Kurier/dostawca jedzenia w aplikacji

Chyba każdy z nas słyszał o popularnych aplikacjach do zamawiania jedzenia lub zakupów. Praca jako dostawca w aplikacji to obecnie jeden z najchętniej wybieranych sposobów na dorobienie w czasie studiów. Do podjęcia pracy wystarczy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać środek transportu – samochód, skuter lub rower. Warto podkreślić, że pracując jako kurier, można samodzielnie określać godziny swojej dostępności, co umożliwia zarabianie pomiędzy zajęciami, czy wieczorem, gdy zwykle ruch jest największy.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aby pracować jako dostawca, wcale nie potrzeba prowadzić własnej działalności gospodarczej. Z pomocą przychodzi Flow Apps – partner rozliczeniowy, umożliwiający legalną pracę na umowę zlecenie, bez konieczności prowadzenia firmy i rozliczania zarobków. Partner Glovo i innych popularnych aplikacji nie tylko zajmie się niezbędnymi formalnościami, ale także przeprowadzi szkolenie i dostarczy niezbędny sprzęt, dzięki czemu rozpoczęcie pracy będzie znacznie łatwiejsze. Wielu dorabiających tak studentów przyznaje, że miesięczne zarobki wynoszą nawet kilka tysięcy złotych.

aplikacja dla kurierów
Fot.: cottonbro studio/pexels.com

#2 Kierowca w aplikacji

Dobrym zajęciem dla studenta dziennego jest także praca jako kierowca Ubera, Bolta czy Free Now. Podobnie jak w przypadku pracy jako dostawca, godziny dostępności ustalane są indywidualnie, dzięki czemu zarabianie można połączyć ze studiowaniem. Aby zostać kierowcą w aplikacji trzeba mieć ukończone 20 lat oraz dysponować prawem jazdy. Jeśli nie posiadasz własnego samochodu, możesz go wypożyczyć od partnera rozliczeniowego Flow Apps.

Na największe zarobki jako kierowca można liczyć w godzinach szczytu (14:00-17:00) oraz wieczorami i weekendami. Co ważne, podejmując współpracę z partnerem rozliczeniowym, nie ma potrzeby otwierania własnej firmy przewozowej – formalności i rozliczenia pozostają po stronie Flow Apps.

#3 Korepetycje

Udzielanie korepetycji to kolejny popularny sposób na dorobienie na studiach. Jeśli czujesz się dobry z matematyki, języka angielskiego lub innego przedmiotu, możesz zdecydować się na udzielanie lekcji rówieśnikom lub osobom uczęszczającym do szkół podstawowej lub średniej. Warto podkreślić, że korepetycje to zajęcie, które można wykonywać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. Średnie stawki korepetytorów wynoszą 30-90 zł za godzinę zajęć.

#4 Roznoszenie ulotek lub gazetek

Wiele firm wciąż wybiera reklamowanie swojej działalności poprzez ulotki lub gazetki. W ciepłe miesiące możesz podjąć się roznoszenia materiałów reklamowych po osiedlach lub na ulicy. Średnia stawka za roznoszenie ulotek wynosi od 19 do 25 zł netto za godzinę. Aby znaleźć zleceniodawcę, warto przeglądać ogłoszenia na lokalnych portalach lub odwiedzić najpopularniejsze sklepy w mieście i dopytać o możliwość pracy.

#5 Prace porządkowe

Sposobem na dorobienie w czasie studiów jest podjęcie się sprzątania w domach prywatnych lub porządkowania posesji. Zwykle godziny pracy łatwo jest dostosować do planu zajęć, dzięki czemu dorabianie można połączyć ze studiowaniem. Do twoich zadań może należeć koszenie trawy, odśnieżanie podjazdu, pomoc w pracach ogrodowych, czy ogólne porządkowanie pomieszczeń. Jeśli czujesz się dobrze w pracy fizycznej, to taka propozycja może być dla ciebie idealna. Stawki za sprzątanie zależą od ilości pracy do wykonania, jednak zwykle rozpoczynają się one od 30 zł za godzinę.

#6 Opieka nad dziećmi

Jeśli lubisz dzieci i potrafisz się nimi zajmować, możesz podjąć się pracy jako niania. Zwykle rodzice poszukują opiekunki lub opiekuna w godzinach porannych i wieczornych, kiedy to ich godziny pracy się pokrywają. Warto rozejrzeć się za ogłoszeniami w internecie lub na osiedlach (w klatkach lub na słupach ogłoszeniowych). Godzinowa stawka za opiekę nad dziećmi wynosi średnio 20-40 zł.

#7 Kelnerstwo

W przypadku studentów dziennych dobrym rozwiązaniem jest także dorabianie jako kelner/kelnerka. Większość lokali gastronomicznych zatrudnia studentów na umowę zlecenie, dzięki czemu można liczyć na elastyczny grafik i dopasowanie godzin do dostępności. Co więcej, w przypadku zatrudnienia w dobrej restauracji, studenci mogą liczyć na wysokie napiwki. Stawki kelnerów rozpoczynają się od 20 zł netto za godzinę pracy.

Podsumowanie

Studia w trybie dziennym nie są przeszkodą w podjęciu pracy. Obecnie wiele firm oferuje stanowiska z elastycznym grafikiem, gdzie studenci są mile widziani. Warto także podjąć się pracy w popularnych aplikacjach, gdzie można samodzielnie wyznaczać godziny dostępności, bez obaw o wiążące umowy czy konieczność rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Należy podkreślić, że podejmując pracę zawodową po studiach, przyszły pracodawca z pewnością doceni nabyte doświadczenie zawodowe i przydatne umiejętności.

Zdjęcie główne: https://flowapps.pl/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*