DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Planujesz kupić stół kuchenny? Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wyborze

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Planujesz kupić stół kuchenny? Sprawdź, co wziąć pod uwagę przy wyborze

Stół kuchenny, jaki warto zakupić do naszej kuchni powinien być dopasowany do niej stylem, ale również wielkością. Można znaleźć ciekawe aranżacje ze stołami sosnowymi, ale również wykonanymi z płyty MDF. Wiele zależy od naszej inwencji oraz gustu.

Jakie stoły kuchenne można znaleźć w sklepach meblowych?

W sklepach meblowych można znaleźć wiele ciekawych stołów kuchennych, w tym również stoły kuchenne drewniane lub wykonane z płyty MDF. Dzięki różnym kształtom takie stoły znacznie łatwiej dopasujemy do wielkości naszej kuchni. Warto wybrać stół, który będzie jednocześnie uniwersalny, ale także elegancki.

Stoły, jakie można znaleźć, to:

  • stoły szklane – wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko, odznaczają się bardzo minimalistycznym wyglądem, ale również sprawiają wrażenie bardzo lekkich. Mają tę wadę, że nie możemy ich rozłożyć i nieco trudniej jest dobrać do nich siedziska. Idealne do takich stołów będą krzesła z metalowymi nóżkami oraz siedzeniami obitymi ekoskórą. Stoły szklane nie są odpowiednie do wykonywania na nich prac kuchennych, ponieważ łatwo się rysują.
  • stoły drewniane – są odpowiednie do klasycznych wnętrz, sprawdzą się również we wnętrzach, w których dominują jasne kolory. Stoły wykonane np. z drewna sosnowego są przede wszystkim lekkie, ale również wyjątkowo eleganckie. Będą pasowały szczególnie do kuchni w stylu prowansalskim, ale również bardziej nowoczesnych kuchni, z jasnymi elementami. Są nieco droższe, ale dają poczucie ciepła i domowego klimatu.
  • stoły z płyty MDF – odznaczają się lekkością, ale również dużą wytrzymałością na ścieranie, dzięki czemu pozwalają na wykonywanie na nich kuchennych prac. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala na ich dopasowanie do koloru naszej kuchni oraz frontów.
  • stoły z metalowymi nogami – są to idealne stoły do industrialnych wnętrz, które odznaczają się minimalizmem i nowoczesnością. Stoły do loftowych wnętrz posiadają metalowe nogi, najczęściej w formie płóz, malowanych proszkowo, co zapewnia im trwałość. Blat jest drewniany, najczęściej dębowy, bądź drewnopodobny, z naklejoną laminacją. Są odpowiednie do nowoczesnych wnętrz, ale zajmują sporo miejsca, dlatego nie będą dobre do małych kuchni.

Jak dobrać idealny stół do kuchni?

Stół jest elementem kuchni, który od razu rzuca się w oczy nam i naszym gościom. Powinien być więc sercem kuchni, ale również pasować do reszty wyposażenia. Warto wybrać stół odpowiadający kolorom użytym na pozostałych meblach kuchennych. Do skandynawskiego wnętrza odpowiednie będą lekkie stoły, które mają drewniane nogi, oraz gładką, powleczoną białą laminacją płytę MDF jako blat. Biały odcień i naturalne drewno na dole pięknie się ze sobą komponują. W kuchni bardziej nowoczesnej, w której fronty mają połysk lub przeszklenia, znacznie lepiej będą wyglądać stoły kuchenne ze szklanym blatem.

Bardzo elegancko również prezentują się stoły drewniane, zwłaszcza, jeśli nasza kuchnia jest bardziej klasyczna, albo wypełniliśmy ją innymi drewnianymi meblami kuchennymi. Sosnowy komplet do kuchni zawsze będzie wyglądał niezwykle klasycznie i uniwersalnie. Co ważne, taki stół można łatwo przemalować na dowolny kolor, co na pewno doda mu wiele oryginalności.

Stół okrągły czy kwadratowy?

Przy zakupie, do wyboru są stoły o różnych kształtach blatów. Stoły okrągłe są odpowiednie w momencie, kiedy mamy nieco szerszą kuchnię i więcej miejsca. Wtedy przy jednym stole może usiąść więcej osób, by zjeść np. wspólne śniadanie. Często w małych kuchniach stół pełni funkcję przedłużonego blatu, dlatego więcej osób decyduje się na stoły kwadratowe lub prostokątne. Dzięki nim nasza przestrzeń znacznie się powiększa, co daje nam więcej swobody na dogodne gotowanie. W skandynawskich wnętrzach pięknie wyglądają stoły owalne. Można przy nich wygodnie usiąść, ale również sprawić, że kuchnia stanie się bardziej przestronna oraz umożliwi nam wygodną pracę. Taki stół będzie też odpowiedni do używania w trakcie obiadu czy śniadania, i może spełniać różne funkcje, dlatego jego kształt jest tak uniwersalny.

Fot. Photo Mix/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*