Wybór odpowiedniego oświetlenia do różnych pomieszczeń w domu może być skomplikowany. Istnieje tak wiele rodzajów lamp, żyrandoli, kinkietów i diod LED, że możesz poczuć niezły zawrót głowy. Zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też praktyczne. Oświetlenie powinno podkreślać charakter wnętrza. Nie możesz umieścić prostej, nowoczesnej lampy sufitowej w pokoju pełnym antycznych mebli. Sprawdź, jakie oświetlenie do mieszkania wybrać.
Weź pod uwagę trzy główne typy oświetlenia. W miarę możliwości zdecyduj się na wszystkie opcje w każdym pomieszczeniu. Oświetlenie ogólne wypełnia większość wnętrza. Umożliwia bezpieczne poruszanie. Zwykle pochodzi z oprawy wpuszczanej, szynowej lub ściennej. Oświetlenie akcentujące podkreśla punkt centralny, na przykład obraz, fotel lub regał. Możesz tutaj pomyśleć o ściemniaczach, które wprowadzą przytulną atmosferę. Z kolei oświetlenie zadaniowe, jak sama nazwa wskazuje, pomaga w wykonaniu określonej czynności. Doskonale sprawdzi się tu lampka biurowa, kinkiet lub lampa wisząca nad wyspą kuchenną.
Oświetlenie odgrywa niezwykle ważną rolę w aranżacji wnętrz. Natychmiast przekształca pomieszczenia, wprowadzając do nich odpowiednią atmosferę. Jeśli remontujesz mieszkanie, nie lekceważ opraw oświetleniowych, lamp i żarówek. Nie tylko oświetlają wnętrza, ale też dodają stylu do Twojej przestrzeni.
Połącz co najmniej dwa różne kolory, by nadać mieszkaniu wyjątkowy charakter. Pomyśl o tym, jak określone kombinacje kolorystyczne wpływają na nastrój, a następnie wybierz się na zakupy. Poszukaj uzupełniających się kolorów. Skorzystaj z koła barw. Pozwala to sprawdzić, które odcienie ze sobą współgrają. Jasny kolor w połączeniu z czernią zapewnia oryginalny styl i wyrafinowanie przestrzeni. Możesz też połączyć neutralne i ciepłe odcienie.
Wzorzysty abażur ozdobi wnętrze, jednocześnie podkreślając jego oryginalny wystrój. Wybierz materiały teksturowane, które wprowadzą ciekawy akcent do przestrzeni. Projektując mieszkanie, zwróć też uwagę na skalę. Ponadgabarytowa lampa wisząca lub lampa podłogowa z rzeźbionymi zdobieniami staje się centralnym elementem w pokoju, nie przyćmiewając przy tym mebli.
Jeśli cenisz sobie styl i wygodę, wybierz trzy rodzaje oświetlenia. Górna lub wisząca oprawa oświetli stół albo biurko. Z kolei nastrojowe światło w postaci świec lub kinkietów wprowadzi relaksującą atmosferę. Pomyśl również o oświetleniu punktowym, który podkreśli walory wnętrza.
Aranżując mieszkanie, postaw na energooszczędne rozwiązania. Zainwestuj w kompaktowe świetlówki i diody LED. Jeśli wolisz łagodniejsze światło, wybierz wersje o pełnym spektrum. Nie są tak ostre, jak standardowe czerwienie i błękity. Żarówki LED pozwalają obniżyć rachunki za prąd. Dodatkowo zmaksymalizuj dopływ naturalnego światła, regularnie czyszcząc okna. Umieść także odblaskowe powierzchnie w swoim domu. Pomyśl o lustrach, błyszczących podłogach i metalicznych wykończeniach. Dzięki temu optycznie rozjaśnisz i powiększysz przestrzeń.
Czas zdecydować, jak i gdzie umieścić źródła światła w każdym pomieszczeniu. Istnieją pewne standardowe układy, które dobrze się sprawdzają. W przypadku przedpokoju zacznij od żyrandola lub plafonu. Następnie uzupełnij je kinkietem lub lampą podłogową. W salonie doskonale sprawdzi się oprawa szynowa lub wpuszczana. W zacienionych rogach możesz postawić lamy podłogowe, a na dużym stoliku elegancką lampkę stołową.
Najłatwiej oświetlić jest jadalnię. Zainstaluj dużą lampę wiszącą lub żyrandol centralnie nad stołem. Oprócz tego możesz postawić lampę stołową lub podłogową. Oświetlenie kuchni jest bardziej skomplikowane. Pomyśl o wpuszczanym systemie. Nad wyspą kuchenną i stołem jadalnym zawieś lampę lub żyrandol. Obszary robocze zyskują przez dodanie oświetlenia podszafkowego. Dodatkowo możesz zamontować światło zadaniowe przy zlewie i kuchence.
W sypialni najlepiej sprawdzi się stylowy żyrandol. Postaw też lampkę nocną na stoliku lub komodzie. W łazience zamontuj wpuszczaną oprawę. Oprócz tego zainstaluj praktyczne kinkiety obok lustra. Zastanawiasz się, jak urządzić biuro? Zacznij od wpuszczanej oprawy. Następnie postaw lampę podłogową w zacienionym rogu lub przy kanapie. Na koniec postaw lampkę na biurku.
Fot. Cici Hung/Unsplash