DOM I OGRÓDWNĘTRZEZRÓB TO SAM

Zabierasz się za porządki w szafie? Oto praktyczne porady

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Zabierasz się za porządki w szafie? Oto praktyczne porady

Wiele osób co najmniej dwa razy w roku podejmuje się zadania, które zawsze kojarzy się z nieprzyjemnym i czasochłonnym zajęciem. Mowa o sprzątaniu szafy. Dlaczego to zadanie jest tak żmudne? Znamy sposób, aby zrobić to łatwo i szybko – sprawdź!

Dlaczego warto utrzymywać porządek w szafie?

Czy codziennie spędzasz pół godziny na poszukiwaniu swojej ulubionej bluzki? A może masz tak wiele ubrań, że nigdy nie wiesz, co na siebie włożyć? Jeśli w garderobie dodatkowo panuje bałagan, to z pewnością przyda Ci się kilka sprawdzonych rozwiązań dotyczących utrzymania porządku. Optymalizacja szafy pozwoli cieszyć się wygodnym przeglądaniem jej zawartości każdego dnia. Dzięki temu zaoszczędzi się też sporo czasu! 

Zacznij od opróżnienia całej zawartości

Wyjmuj wszystkie rzeczy z szafy w celu posprzątania bałaganu. Gdy będzie ona całkowicie pusta, najpierw dobrze wyczyść wnętrze. Zetrzyj kurz i zobacz, czy konstrukcja nie wymaga żadnych małych napraw. Dzięki takim zabiegom będziesz mieć nie tylko porządek w szafie, ale też czystą przestrzeń.

Wyprowadź z szafy ubrania, których już nie nosisz

Bez wątpienia masz jedną lub dwie rzeczy, które nosisz tylko od święta. Ale jeśli w Twojej szafie zalegają ubrania, których nie zakładasz w ogóle, to prawdopodobnie nie zechcesz już ich nosić. Dlatego do przechowywania takich rzeczy lepiej znajdź inne miejsce. W końcu z pewnością można obejść się bez spodni, których nie wyciąga się z szafy przez rok! Możesz również zorganizować imprezę wymiany ubrań, na którą zaprosisz znajomych. Jeśli jednak ubrania nie nadają się już na wymianę, postaw na recycling! 

Jak przechowywać poszczególne ubrania?

Niektóre ubrania, takie jak jeansy lub swetry, nie gniotą się i łatwo można je ułożyć w kostkę. Takie ustawienie pozwala także sprawnie przeglądać je podczas ubierania się. Jeśli jednak chodzi o koszule, sukienki, garnitury i tym podobne, zdecydowanie lepiej będzie powiesić je na wieszakach. Zaoszczędzi się wtedy czas na ich prasowaniu. 

Dopasowanie kolorów

Uporządkowanie garderoby według kolorów to dla wielu osób doskonałe rozwiązanie. Po przejrzeniu i posortowaniu wszystkiego według kolorów będzie można szybciej odnaleźć swoje ulubione ubrania. Rozplanowanie ubrań według kolorów jest efektywne, praktyczne i eleganckie. W szczególności radzimy osobno uporządkować czarne i ciemne ubrania, a osobno te kolorowe. Taki zabieg pozwoli szybciej i lepiej wybierać poszczególne elementy stroju. 


5-Minute Crafts GIRLY
– 20 WARDROBE ORGANIZING TRICKS THAT ACTUALLY WORK

Posegreguj ubrania według rodzaju

Sortowanie jest kluczowe dla utrzymania porządku i przejrzystości w szafie. Dlatego postaraj się posegregować ubrania według rodzajów: trzymaj koszule z koszulami, dżinsy z dżinsami, sukienki z sukienkami i tak dalej. Zacznij od wiszących elementów, a następnie przejdź do ubrań, które mogą zostać złożone i ułożone na stosie. Możesz także podzielić ubrania na sezonowe, dzięki czemu zimowe swetry nie będą przeszkadzać w wyborze letniej sukienki. 

Zainwestuj w wieszaki

Przez lata udało Ci się zebrać imponującą kolekcję wieszaków na ubrania w różnych kolorach, ale czy to ułatwia utrzymanie porządku w szafie? Dzięki dobremu zestawowi wieszaków Twoja szafa będzie wyglądać na o wiele bardziej uporządkowaną. Możesz również wyrzucić te plastikowe wieszaki, z których ubrania łatwo się zsuwają. Różne zestawy i kolory wieszaków to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu szybciej odnajdzie się ulubione ubrania, a przestrzeń w garderobie będzie prezentować się stylowo. 

Wieszaki na ubrania są bardzo przydatne. Nie tylko zapewniają różne opcje wieszania ubrań, ale także mogą mieć regulowaną wysokość. Tym sposobem na wieszaku będzie można powiesić dłuższe ubrania.

Wykorzystaj pojemniki i szuflady

Większą część ubrań można z powodzeniem powiesić na wieszakach lub ułożyć w szafie, ale mniejsze elementy garderoby często przyczyniają się do bałaganu. Jeśli chcesz, aby w Twojej szafie zapanował prawdziwy porządek, mniejsze elementy – takie jak rajstopy, skarpetki, paski, szaliki czy biżuteria – umieść w szufladach. Jeśli nie masz szuflad, kup kilka pojemników i posegreguj małe elementy według uznania. 

Zainwestuj w dobry stojak na buty

Oprócz uporządkowanej szafy musisz mieć także możliwość wygodnego przechowywania butów. Trzymanie obuwia w sypialni lub w przedpokoju nie jest wygodne. Z pewnością nie lubisz potykać się o własne buty każdego dnia. Półka lub szafka to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu w prosty i stylowy sposób zadbasz o organizację butów. 

Nie zapomnij o koszu na pranie

Szafa zwykle służy do przechowywania czystego ubrania, jednak musisz też gdzieś chować odzież do prania. Dobrym rozwiązaniem jest kupno dużego kosza, do którego będzie można wrzucać bieliznę oraz brudne ubrania. Jeśli kosz będzie pełny, będzie to zawsze sygnał, że czas zrobić pranie!

Oświetlenie w szafie

Jeśli Twoja szafa jest duża lub jeśli jesteś posiadaczem garderoby, rozwiązaniem, które znacznie pomoże utrzymać porządek, jest montaż oświetlenia. Bardzo często bywa, że w szafie jest ciemno, przez co wielu osobom zdarza się chaotycznie przerzucać jej zawartość. Jednak takie podejście przyczynia się do wiecznego bałaganu. Jeśli chcesz w wygodny sposób przeglądać zawartość szafy, zawsze dokładnie i przejrzyście widzieć wszystkie ubrania, które się w niej znajdują, zainwestuj w dobry system oświetlenia. Dziś wiele sklepów oferuje meble z dodatkowym oświetleniem. Światło ułatwi także cykliczne porządkowanie ubrań. 

Fot. Zoe van Poetsprins.nl/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*