PODRÓŻE

O czym pamiętać podczas zakupu namiotu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
O czym pamiętać podczas zakupu namiotu?

Kupując namiot należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Niektóre, jak nieprzemakalność, są dość oczywiste, na inne dużo trudniej jest samemu wpaść. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Podpowiadamy.

Jak duży namiot wybrać?

Na wybór wielkości namiotu wpływają dwie kwestie: ilość nocujących w nim osób i to, jak wiele rzeczy będzie w nim przechowywanych. Liczą się także nasze osobiste preferencje i to, ile potrzebujemy miejsca dla siebie, aby móc się optymalnie zregenerować i wypocząć. Mamy więc do wyboru: namioty jedno- lub dwuosobowe oraz  rodzinne z wyodrębnioną sypialnią. Pamiętajmy jednak, że większy namiot generuje również duży ciężar i problemy, które pojawią się podczas składania i rozkładania namiotu oraz przemieszczania się z nim. 

Jaka klasa nieprzemakalności będzie wystarczająca?

Materiał, z którego wykonany jest nasz namiot, zdecyduje o tym, czy przyjdzie nam nocą zmoknąć, czy też nie. Nieprzemakalność materiału mierzy się za pomocą wielkości, która obliczana jest na podstawie tego, ile wody jest w stanie wytrzymać 10 cm materiału. Dobrej jakości tropiki, oferowane przez renomowane firmy, robi się w dzisiejszych czasach z Gore-texu i materiałów o zwiększonej odporności na działanie promieni słonecznych. Co do zasady:

  • nie warto kupować namiotów o parametrze poniżej 1500 mm słupa wody, bo ich nieprzemakalność jest niepewna,
  • namioty o parametrze słupa wody w zakresie 1500 – 2000 mm dają duże prawdopodobieństwo wyjścia sucho nawet z dość rzęsistego i długotrwałego deszczu,
  • najlepsze spośród oferowanych produktów mają parametr słupa wody na poziomie 3000 mm.

Warto również dodać, że dużą rolę odgrywają szwy namiotu. Powinny być dobrze podklejone, aby  nie rozeszły się pod wpływem gwałtownego wichru. Dobrym wyjściem jest również stosowanie specjalistycznego impregnatu do namiotu. Powinien on poprawić parametry nieprzemakalności tropiku. 

Globtroterek – Jaki wybrać namiot? Co zabrać pod namiot? Jaki wybrać sprzęt na kemping?

Jaką konstrukcję warto wybrać?

Wśród oferowanych na rynku zróżnicowanych modeli namiotów, najbardziej popularne to:

  • namiot dwuspadowy – tradycyjny kształt ‘’chatki z daszkiem’’, który obecnie jest jednak coraz rzadziej wybierany. Decyduje o tym niska stabilność i duży ciężar takiej  konstrukcji,
  • namiot tunelowy – przypominający szklarnię; w takiej konstrukcji nie będzie nam straszna skraplająca się para wodna, która ulegnie w tym przypadku doskonale zaprojektowanej wentylacji. Często wybiera się je na wyprawy górskie, bo przy mocnych porywach wiatru odznaczają się całkiem dobrą stabilnością,
  • namiot igloo – coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród osób wędrujących w pojedynkę. Spowodowane jest to możliwością jego złożenia do niewielkich rozmiarów oraz szybkiego i sprawnego transportu.

Ważne jest również to, z czego został wykonany szkielet namiotu. Obecny trend w produkcji szkieletu zmierza ku temu, aby połączyć lekkość z niebywałą wytrzymałością. Stąd popularne stają się rurki z lekkich stopów aluminium lub bardzo dobrej jakości włókna szklanego. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wypraw zimowych warto rozważyć dodatkowe obciążenie w postaci śniegu. Wówczas lekkość konstrukcji delikatnie zejdzie na dalszy plan, ustępując bardziej rozbudowanemu i wytrzymałemu stelażowi. Dobrze też, aby szpilki, śledzie i linki naciągowe były dobrej jakości. Szpilki to dobry pomysł na polu namiotowym, gdzie podłoże jest zwarte i zbite. W nieco trudniejszych warunkach terenowych lepiej będzie postawić na klasyczne śledzie. 

Namiot, który współgra z naszą aktywnością

Bardzo ważne jest, aby namiot był dopasowany do naszych własnych preferencji dotyczących  spędzania wolnego czasu. Jeśli kochamy piesze wycieczki i nocowanie daleko od cywilizacji, to dobrym wyjściem będzie namiot igloo. Jeśli jednak preferujemy przemieszczanie się własnym, dosyć przestronnym samochodem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać ze sobą ciężki namiot o dużej przestrzeni, który zapewni nam tyle komfortu, ile akurat jest nam potrzebne do optymalnego funkcjonowania w biwakowej scenerii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*