HOBBY

Jakie hobby rozbudzi kreatywność?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie hobby rozbudzi kreatywność?

Posiadanie hobby jest niezwykle wartościowe. Pozwala ono nie tylko ciekawie spędzić wolny czas i na oderwanie się od codziennych spraw. Sprzyja też rozwojowi umysłowemu. Dotyczy to zwłaszcza hobby kreatywnych. Chciałbyś zacząć z nimi przygodę? Sprawdź te, które najbardziej wpłyną na Twoją twórczość.

Malowanie i rysowanie

Zajęcia artystyczne są świetnym sposobem na wyrażenie siebie. Za ich pomocą możesz eksperymentować z różnymi technikami a także stylami. Co ważne, nie musisz wcale być mistrzem pędzla czy ołówka. W sklepach są gotowe zestawy (warto tu wymienić chociażby tak zwane malowanie po numerach), które mają gotowy zarys obrazu i wystarczy, że tylko naniesiesz kolory albo według instrukcji lub dasz ponieść się swojej fantazji.

Rysowanie oraz malowanie wymaga obserwowania otaczającej Cię rzeczywistości. To, co ona w Tobie wzbudza możesz kreatywnie przenieść na płótno i rozwijać w ten sposób także swoją spostrzegawczość.

Grafika komputerowa

Może się wydawać, że w czasach AI,tworzenie grafik za pomocą programów komputerowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie. Ta nowoczesna forma wyrażanie się poprzez grafikę, może sprawić, że zaczniesz tworzyć ciekawe projekty, które będą wyróżniać się swoim unikatowym podejściem do tematu. Warto zacząć od prostych form, jak na przykład przygotowanie plakatu czy też zaproszenia, a następnie bawić się kolorami, funkcjami oraz kształtami.

Fotografia

Poszukiwanie ciekawych obiektów do sfotografowania, bawienie się kompozycją, kadrami oraz światłem – wszystko niezwykle wpływa na rozwój kreatywności. Fotografia wymaga spojrzenia na świat z nietypowej perspektywy. Na początku możesz uczyć się tego zajęcia, korzystając z telefonu. Nowoczesne smartfony posiadają niemalże takie same możliwości jak aparaty fotograficzne. 

Dodawanie efektów artystycznych, długie kompozycje, a także uchwycenie zwykłego tematu w niestandardowy sposób z pewnością spowoduje, że Twoja kreatywność będzie rozwijała się z dnia na dzień.

 

Rękodzieło

Samodzielne tworzenie przedmiotów od wielu lat zyskuje na coraz większej popularności. Nic dziwnego. Zajęcie to jestem zarazem sposobem na wyciszenie się, jak i umacniania swojej kreatywności.  Wykonywanie przedmiotów z różnych materiałów, takich jak ceramika, tkaniny, drewno czy metal, wymaga pomysłowości i zdolności do tworzenia unikalnych projektów. Możesz tworzyć zarówno rzeczy, które przydadzą Ci się na co dzień (kubki, talerze, miski, wazony), jak i elementy dekoracyjne (figurki, rzeźby, świeczki). Co istotne, możesz też próbować bawić się łączeniem różnych materiałów, projektować swoje własne projekty czy też starać się odwzorować gotowe wzory.

 

Scrapbooking

To przykład kolejnego artystycznego hobby. Scrapbooking polega na tworzeniu albumów, w których możesz zamieszczać kolaże z wycinków z gazet, pamiątki z ważnych dla Ciebie wydarzeń (na przykład bilety) czy też ciekawe projekty graficzne (ulotki). Niektórzy wklejają też liście z miejsca, w którym byli, fotografie. Możesz bawić się kompozycją, a także sposobem opisywania przedmiotów. Warto wspomnieć, że przedmioty w albumie możesz mocować różnymi technikami – klejem, szpilkami, taśmami, oraz używać innych elementów dekoracyjnych takich jak brokat czy naklejki.

 

Origami

Origami jest sztuką składania papieru. Uczy myślenia przestrzennego, kreatywności oraz rozwija zdolności manualne. Możesz składać zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane kształty, stosując przy tym rozmaite techniki. Origami sprawia, że musisz nauczyć się znajdować nowe sposoby na składanie papieru tak, aby jak najdokładniej odwzorować wymyślony przez siebie projekt.

 

Dlaczego warto próbować kreatywnych hobby?

Jeśli chcesz nauczyć się myśleć nieszablonowo i nauczyć się tworzyć rzeczy innowacyjne, kreatywne hobby jest do tego idealne. Poprzez rozrywkę i zabawę możesz rozwijać swoją wyobraźnię oraz odkryć ciekawe formy na wyrażanie emocji, pomysłów oraz swojego charakteru.

Nawet jeśli na początku nie będziesz zadowolony z efektu, pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja. Podejmując działanie mimo porażek, nauczysz się też radzić sobie z kreatywnym rozwiązywaniem problemów, co może przydać Ci się także na gruncie zawodowym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*