DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Listwy przypodłogowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Listwy przypodłogowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Listwy przypodłogowe to estetyczny element wykończenia podłogi, pasujący do każdego rodzaju wnętrza. Poznaj ich wszystkie zalety oraz dowiedz się, gdzie znajdziesz największy wybór listew przypodłogowych z trwałego materiału w atrakcyjnej cenie!

Listwa przypodłogowa stanowi wykończenie naszej podłogi, niezależnie od tego, z jakiego materiału została ona wykonana. Aby całość była jak najbardziej spójna, listwy podłogowe należy dobierać do wystroju całego wnętrza. Funkcje listew przypodłogowych są dwie: estetyczna oraz praktyczna. Ten element nie tylko stanowi estetyczne wykończenie każdego rodzaju podłogi, ale także zasłania szczeliny dylatacyjne oraz skutecznie ochrania fragment łączący ścianę z podłogą przed uszkodzeniami naroży. Listwy zabezpieczają również ściany przed zabrudzeniami, które możemy spowodować, odkurzając lub myjąc podłogę. Są one też przydatne, gdy mankamentem naszych podłóg drewnianych są nierówno przycięte elementy. W naszym artykule podpowiemy Ci, jak możesz odmienić swoje wnętrze, wybierając właściwe listwy przypodłogowe.

Listwy podłogowe – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Każda dobrej jakości listwa będzie spełniać swoją funkcję praktyczną, jednak dokonując ich wyboru, należy również zwrócić uwagę na kwestie estetyczne. Listwy wykonane są z różnych materiałów i dostępne są w wielu różnych stylach, dzięki czemu łatwo dopasujesz jej wygląd do wystroju swojego wnętrza. Jakie szczegóły uwzględnić, aby stanowiły idealnie dopasowane wykończenie podłogi?

Najlepszym sposobem na wybranie listew, które na pewno będą pasowały do twojego wnętrza, będzie dobranie ich do podłogi. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest posadzka i z tego też materiału dobrać listwę w możliwie jak najbardziej zbliżonym do koloru podłogi odcieniu. Listwy możesz także dostosować, określając kolor ścian – ma to jedną podstawową zaletę: optycznie wydłuża dane pomieszczenie. W dzisiejszych czasach wybrane sklepy posiadają w swojej ofercie szeroki wybór listew w bogatej gamie kolorystycznej, dzięki czemu klient może wybrać dowolny kolor, idealnie dopasowany do odcienia farby na wybranej ścianie. W pomieszczeniach o monochromatycznym charakterze dobrym rozwiązaniem jest również dopasowanie listew do mebli, wybierając cokoły przypodłogowe w tym samym kolorze.

Warto również zwrócić uwagę na ich kształt. Do niedawna najczęściej spotykane były cokoły w formie ćwierćwałka bądź wałka, które zresztą do dziś są stosowane we wnętrzach w stylu vintage. Do nowoczesnego wystroju jednak doskonale pasuje prosta, biała listwa przypodłogowa o delikatnie zaokrąglonych rantach lub przeciwnie – prostokątnym przekroju. Ważne jest też dobranie odpowiednich listew do wysokości stropu – przy standardowej wysokości najlepszym wyborem będą listwy, których wysokość nie przekracza 10 cm, natomiast w wyższych pomieszczeniach możesz postawić także na wyższe cokoły.

Listwy drewniane czy listwy mdf?

Wiesz już, że idealne dopasowanie listwy warto zacząć od określenia koloru paneli, ścian lub mebli. Zanim jednak zabierzesz się za wykańczanie posadzki, warto byś poznał wszystkie rodzaje listew dostępnych na rynku. Ponieważ są one wykonane z różnych materiałów, wiele osób zastanawia się, które z nich najlepiej wybrać. Najpopularniejsze z nich to:

  • Listwa drewniana – tego typu listwy doskonale pasują do posadzki, którą tworzą panele podłogowe z drewna. Są nieco mniej elastyczne, niż te wykonane z materiałów syntetycznych. Drewniane listwy przypodłogowe pasują zarówno do wnętrz o wystroju klasycznym, jak i nowoczesnym. Do ich zalet należy szybka zmiana ich wyglądu – w prosty sposób można przemalować je na dowolny kolor. Mogą mieć przekrój ćwierćwałka, wklęsły bądź trójkątny, co ułatwia ich dopasowanie do konkretnego stylu panującego w domu. Podczas ich wyboru zwróć uwagę na sęki, gdyż niektóre listwy są ich pozbawione; 
  • Listwa MDF – listwy przypodłogowe mdf coraz częściej zastępują listwy przypodłogowe plastikowe.  Pokryte są okleiną bądź lakierem i występują zazwyczaj w szerokiej gamie kolorystycznej. Najpopularniejsze jednak są listwy mdf białe, optycznie powiększające wnętrze. Białe listwy przypodłogowe mdf wyglądają wyjątkowo stylowo, gdy zestawione są z ciemnym kolorem ściany, a także wzorzystą tapetą. Listwy przypodłogowe mdf występują zarówno w prostej formie, jak i z ozdobnym frezowaniem, które jest ich zaletą i będzie pięknie współgrać z wystrojem wnętrza w angielskim stylu;
  • Listwa PCV – zaletą listew wykonanych z pcv jest niewysoka cena przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości, a także elastyczność, która pozwala wyrównać nieduże różnice w poziomie, jakie posiada podłoga. Do plusów należy również ich łatwy montaż oraz demontaż. Ogromną popularnością cieszą się dzięki wzorom imitującym naturalne drewno – sprawia to, że w prosty sposób można dobrać je pod kolor podłogi wykonanej z drewna. Ponadto, rynny na okablowanie, które zawierają listwy przypodłogowe pcv pozwalają zamaskować przewody biegnące pod ścianą; 

Oprócz wyżej wymienionych, dostępne są również listwy przyścienne z polistyrenu, czyli białe listwy podłogowe ze styropianu, odporne na wilgoć i uszkodzenia listwy przypodłogowe z metalu, dokładnie stali bądź aluminium. Kolejnym rodzajem są listwy podłogowe ożebrowane, które przytwierdza się do ściany, aby estetycznie wykończyć podłogę pokrytą wykładziną. Dobrze przylegają do powierzchni, ukrywając tym samym nierówną powierzchnię ściany lub podłogi. Listwy ożebrowane wykonane z elastycznego pcv możesz znaleźć na stronie https://www.castorama.pl, gdzie znajdziesz wszelkie potrzebne kategorie i zakupisz potrzebne produkty w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. 

Zdjęcie główne: materiał od klienta

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*