MODA I URODAWŁOSYZRÓB TO SAM

Suchy szampon – jak go stosować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Suchy szampon – jak go stosować?

Suchy szampon może bardzo pomóc w awaryjnych sytuacjach, jednak nie powinno się go stosować zbyt często. To ratunek w razie, gdybyś nie miała kiedy umyć włosów lub Twoja fryzura straciła swój kształt. Sprawdź, jak prawidłowo stosować suchy szampon i czym powinien się charakteryzować.

Jak działa suchy szampon?

Suchy szampon jest sprzedawany pod postacią aerozolu i ma formę pudru. Wykonuje się go na bazie skrobi bądź ryżu. Ma za zadanie wchłonąć nadmiar sebum, a dzięki temu oczyścić skórę głowy z nadmiaru kurzu, czy innego brudu. W ciągu dnia na naszych włosach osadza się wiele zanieczyszczeń, a suchy szampon przyciąga je do siebie. Zanieczyszczenia co prawda nadal pozostają na włosach, ale dzięki wyciągom roślinnym i witaminom kosmyki są mniej obciążone przez nadmiar sebum, ale również brud. Stają się bardziej lśniące i widocznie podniesione. Szampon pomoże nam czasowo zneutralizować zanieczyszczenia znajdujące się na włosach, ale nie likwiduje ich, dlatego po jego użyciu umyj głowę za pomocą szamponu.

Fot. Elina Sazonova/Pexels

Jak prawidłowo używać suchego szamponu?

Prawidłowe użycie suchego szamponu zapewni Twoim włosom ładny wygląd. Zmniejszy też ryzyko, że będą wyglądały na zmęczone i jeszcze bardziej zabrudzone niż są w rzeczywistości. Przed nałożeniem suchego szamponu koniecznie dokładnie rozczesz włosy, ponieważ nakładanie specyfiku na splątane kosmki będzie prezentowało się bardzo nieestetycznie. Kosmetyk będzie mógł wtedy równomiernie pokryć włosy u ich nasady oraz osiądzie na skórze głowy, co zmniejszy ilość sebum. Zanim pokryjesz włosy suchym szamponem, wstrząśnij opakowaniem. Nakładaj specyfik równomiernie w pewnej odległości od nasady włosów. Zbyt duża ilość suchego szamponu w jednym miejscu sprawi, że włosy staną się nienaturalnie sztywne. By lepiej się wchłonął, warto lekko pomasować skórę głowy. Odczekaj następnie 1–2 minuty, by kosmetyk dobrze wchłonął nadmiar sebum, a następnie pochyl głowę w dół i dokładnie rozczesz włosy.

Nieco szybszym sposobem na aplikację suchego szamponu jest pochylenie się i spryskanie włosów okrężnym ruchem. Wyprostuj się i powtórz tę samą czynność raz jeszcze. Jeśli nie masz grzebienia, możesz ułożyć fryzurę za pomocą palców, lekko przeczesując kosmyki.

Fryzura będzie nieco odświeżona przez kolejne 2–3 godziny, jednak nadmiar suchego szamponu na włosach może zbyt mocno je obciążyć. To kosmetyk do odświeżania włosów i skóry głowy, więc nie powinien być używany zbyt często. Po jego użyciu najpóźniej następnego dnia umyj głowę na mokro, dokładnie masując skórę oraz włosy u nasady, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń.

Jak wybrać odpowiedni suchy szampon?

Suche szampony można wybrać spośród wielu topowych marek. Różnią się od siebie kolorem, ale również działaniem. Najczęściej spotykane są suche szampony z białym pudrem, bądź przeźroczyste, a nawet kolorowe. Te z jasnym pudrem są odpowiednie dla naturalnie jasnych oraz rozjaśnianych farbą włosów. Dzięki jasnemu odcieniowi pudru mogą również neutralizować żółty odcień włosów oraz skutecznie maskują odrosty. Bezbarwne suche szampony z kolei dobierzesz do każdego odcienia włosów, a dodatkowo nie pozostawiają osadu. Istnieją na rynku również produkty w postaci suchych szamponów, które jednocześnie nadają włosom ładnego połysku oraz podbijają ich pigment. Są rekomendowane do włosów farbowanych. Suchy szampon powinien mieć substancje odżywiające włosy, w tym olejek awokado oraz witaminy, które sprawią, że włosy staną się znacznie mocniejsze. Maska lub odżywka do włosów nie powinny być zastępowane przez suchy szampon, ale jeśli decydujesz się na użycie takiego produktu w awaryjnej sytuacji, sprawdź, czy posiada on w swoim składzie substancje aktywne. Dzięki temu na pewno kosmyki staną się znacznie bardziej błyszczące i ładnie odżywione. Suchy szampon powinien tworzyć na włosach oraz skórze delikatną mgiełkę. Unikaj kosmetyków, które mocno wysuszają skórę głowy i sprawiają, że włosy są oklapnięte i nienaturalnie sztywne.

Fot. Vlada Karpovich/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*