MODA I URODAPAZNOKCIE

Pedicure krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pedicure krok po kroku

Każda kobieta pragnie, aby jej nogi wyglądały na piękne i zadbane – zarówno latem, jak i zimą. Ale niewiele z nich wie, że nie trzeba iść do salonu, aby zrobić pedicure. Można zadbać o swoje stopy w domowym zaciszu! Jest to szczególnie ważne dla tych kobiet, które latem lubią chodzić w sandałach i szczególnie zwracają uwagę na zadbane stopy i paznokcie. Taki wygląd sprawia, że można poczuć się naprawdę pewnie. Jak krok po kroku zrobić pedicure? 

Pedicure domowy można wykonać różnymi technikami – nożyczkami i tarkami, aparatem z ostrzami lub keratolitykami; zmiękczaczami na bazie kwaśnej lub zasadowej. Są też inne, bardziej przystępne metody. 

Pierwszym krokiem jest pielęgnacja skóry i kąpiel stóp

Pierwszą czynnością, jaką musisz zrobić przed zabiegiem, jest usunięcie lakieru do paznokci, a także przygotowanie wszystkich najpotrzebniejszych narzędzi. Następnie możesz zacząć zmiękczać skórę ciepłą kąpielą. Najprostsza, ale jednocześnie skuteczna kąpiel powinna składać się z ciepłej wody z dodatkiem soli morskiej. Ma ona zbawienny wpływ na stopy i dobrze zmiękcza skórę. Aby to zrobić, dodaj do wody kilka łyżek soli. Takie namaczanie powinno potrwać co najmniej pięć minut. Możesz też przygotować kąpiel tonizującą, dodając do wody z solą olejku eterycznego (miętowego, cytrynowego lub pomarańczowego). 

Za pomocą szorstkiego pumeksu zetrzyj nadmiar naskórka z pięty, a następnie potraktuj całą stopę drugą, miękką stroną ruchami okrężnego „piłowania”. Jeśli nie osiągnęłaś pożądanego efektu, całość powtarzaj tak długo, aż będziesz zadowolona z wykonanego zabiegu. Następnym krokiem jest także swego rodzaju peeling. Aby go wykonać, weź pilnik do paznokci, im bardziej szorstki, tym lepszy (metalowego unikaj). Obetnij szorstką skórę wokół paznokci. Mały palec oraz zgrubiałą skórę na bokach palców pocieraj pilnikiem, aż uzyskasz efekt wygładzenia.

Krok drugi – naskórek

Oczyść łożysko paznokcia drewnianą szpatułką i unieś naskórek. Ostrożnie odetnij skórki nożyczkami, a jeśli są prawie niewidoczne, to zostaw je w takim stanie, w jakim są. Najważniejsze jest, aby pozbyć się skórek delikatnie. Powinno się odcinać odpowiednio wyciągnięte paski, tak, aby nie powstały bolesne zadziory. 

Krok trzeci – polerowanie i modelowanie paznokci

Spójrz na stan swoich paznokci. Jeśli są proste, niezaokrąglone i mają zdrowy kolor, to świetnie! Jeśli wręcz przeciwnie, to za pomocą polerki lub miękkiego pilnika do paznokci wyeliminuj wszystkie problemy. Nie martw się, nie jest to szkodliwe, jeśli nie zajdziesz zbyt głęboko i nie robisz tego codziennie. Następnie nadaj kształt paznokciom. Jeśli są mocno rozgałęzione, przetnij je tak, aby było około 2 mm wolnego brzegu, a linia cięcia była prosta. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko i blisko palca. Użyj szczypiec, aby przyciąć rogi paznokci, aby nie wcinały się w skórę, w przeciwnym razie z czasem może to doprowadzić do wrastania paznokcia. Następnie przeszlifuj krawędzie paznokci pilnikiem.

Krok czwarty – masaż i zmiękczenie

Wmasuj głębokimi ruchami krem (najlepiej użyj specjalnego, nawilżającego kremu do stóp) w stopy od palców w dół. Dokładnie wymasuj każdy palec u nogi i mocno wetrzyj krem w piętę. Nie żałuj kosmetyku, ponieważ z pewnością nadmiar nie zaszkodzi Twoim stopom, a wręcz może być odwrotnie. Na koniec wymasuj stopy, ugniatając je palcami.

Krok piąty – nałożenie lakieru

Użyj separatora palców, aby równomiernie i starannie nałożyć lakier. Odtłuść paznokcie (zmywaczem do paznokci) i pokryj lakierem bazowym. Możesz zakończyć na tym etapie lub pokryć paznokcie jakimś wyrazistym kolorem, który będzie o kilka tonów ciemniejszy niż na dłoniach. Na koniec nałóż wierzchnią warstwę środka wzmacniającego i pozwól paznokciom całkowicie wyschnąć przed założeniem butów lub skarpet. Aby utrzymać zadowalający efekt, wystarczy ponownie nałożyć wierzchnią warstwę lakieru, dzięki czemu paznokcie będą wyglądały na zadbane. Nie nakładaj jednak zbyt wielu warstw, ponieważ szybciej pękną. Jeśli chcesz ozdobić paznokcie aplikacjami lub innymi elementami dekoracyjnymi, należy je przykleić bezpośrednio przed nałożeniem lakieru nawierzchniowego lub utwardzacza. Warunkiem jest nałożenie przezroczystej powłoki, ponieważ bez niej wszystkie klejone dekoracje szybko odpadną.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*