DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Jaka barwa światła do salonu?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jaka barwa światła do salonu?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dobór odpowiedniego oświetlenia wbrew pozorom wcale nie jest taki łatwy. Od mocy i barwy światła zależy nasze samopoczucie. Oddziałuje bezpośrednio na człowieka i pobudza do działania lub odwrotnie do relaksu i wypoczynku. Na rynku dostępne są żarówki o różnej temperaturze, przeróżnych kształtach czy energooszczędności. Dlatego zastanawiamy się, jaka barwa światła będzie najlepsza do każdego wnętrza? Podpowiedzi znajdują się w tym artykule!

Co to jest barwa światła?

Barwa światła to inaczej temperatura koloru danego źródła światła. Temperatura barwowa mierzona jest w Kelwinach. Im wyższy jest wskaźnik, tym światło jest chłodniejsze. Rozróżniamy kilka rodzajów barw światła. Są to:

  • światło ciepłe to 2500K-3500K
  • światło neutralne to 4000K-4500K
  • światło zimne to 6000K-6500K.

Wpływ barwy światła na nasze samopoczucie

Każda z wymienionych barw inaczej wpływa i skutkuje na nasze samopoczucie. A więc:

1) Światło ciepłe nadaje wnętrzom przytulności. Sprawia, że czujemy się bardziej spokojni i odprężeni.

2) Światło o neutralnej barwie ma właściwości pobudzające. Dobrze się sprawdza w biurach czy budynkach użyteczności publicznej.

3) Światło zimne wykorzystywane jest w miejscach, gdzie trzeba skupić uwagę i pobudzić do działania. Stosuje je się w biurach czy innych miejscach służących do pracy.

Czym się kierować przy wyborze barwy światła?

Jest kilka czynników, którymi warto się kierować przy doborze barwy światła do salonu.

1) Rozmiar pomieszczenia ma znaczenie przy wyborze temperatury barwowej. Ciepłe światło optycznie pomniejsza, natomiast białe nieco je powiększa.

2) Barwę światła można dopasować do stylu panującego w pomieszczeniu. Zimne światło idealnie oddaje charakter wnętrz w stylu nowoczesnym, a ciepły odcień, gdy chcemy podkreślić stary, tradycyjny styl.

3) Barwa światła oraz jego natężenie to dwa podstawowe parametry, którymi trzeba się kierować przy wyborze oświetlenia. Barwa światła ma duży wpływ na samopoczucie. Zimna barwa światła sprawia, że czujemy się pobudzeni, dlatego najlepiej sprawdzi się w biurach czy w gabinetach, gdzie efektywność pracy jest na pierwszym miejscu. Ciepła barwa światła sprzyja odpoczynkowi, dlatego wybieramy ją najczęściej do sypialni lub salonu, by poczuć nastrojowy i przyjemny klimat do zrelaksowania się.

Barwa światła a natężenie światła

Natężenie światła to kolejny czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze oświetlenia. Dzięki niemu widzimy obraz wyraźnie i ostro lub też nie. Zbyt małe natężenie światła sprawia, że kontury obiektów stają się rozmazane, natomiast zbyt duże natężenie wywoła wrażenie rażenia oczu. Oprócz tych niedogodności niedopasowane natężenie światła może wywołać ból głowy i zmęczenie.

Do czytania najlepiej sprawdzi się natężenie w zakresie 300-500 luksów, a do pracy przy komputerze od 500-750 luksów.

Jaka barwa światła do salonu?

Salon pełni bardzo dużo funkcji w domu. Oprócz funkcji reprezentacyjnej, gdzie przyjmujemy rodzinę, gości i przyjaciół, to również miejsce relaksu, gdzie po ciężkim dniu pracy odpoczywamy na kanapie. Niejednokrotnie bywa miejscem pracy, zwłaszcza w małych mieszkaniach, gdzie nie ma oddzielnego pokoju przeznaczonego na biuro.

W przypadku salonu dobrym wyjściem jest zastosowanie kilku źródeł światła o różnej barwie. Górne światło powinno mieć ciepłą temperaturę barwową. Mocniejsze żarówki najlepiej jest użyć w bocznych lampach. Ciepłe światło w salonie sprawi, że będzie on bardziej przytulny i będzie łatwiej się w nim zrelaksować.

Przy doborze oświetlenie warto wziąć pod uwagę wystrój i kolorystykę wnętrza. Światło o ciepłej barwie tonuje zimne kolory ścian czy dodatków.

Ciepła barwa światła do salonu jest najlepsza
Fot. Capricious Wayfarer (Saptarshi)/pexels.com

Różne źródła oświetlenia do salonu

Główna lampa wisząca może być uzupełniona o inne lampy stojące czy niskie lampy stołowe lub kinkiety. Nowoczesne lampy inspirowane aktualnymi trendami, mogą być sposobem na dekorację mieszkania, a wybór odpowiedniego oświetlenia podkreśli wystrój pomieszczenia. Możemy eksperymentować nie tylko ze światłem głównym, wiszącym na suficie, ale również z lampami podłogowymi czy stołowymi. Więcej inspiracji na https://www.onelovedesign.pl/oswietlenie 

Jakie światło najlepsze jest do czytania?

Do czytania zaleca się stosowanie żarówki LED o wartości 400-450 lumenów. Przy świetle o takiej jasności oczy nie będą się męczyły. Najlepszą barwą do czytania jest barwa neutralna. Należy również pamiętać, że światło powinno znajdować się za nami lub z boku.

Barwa światła do różnych pomieszczeń

  • Kuchnia – do kuchni jako główne światło najlepsze będzie o barwie ciepłej, natomiast pod szafkami w miejscu, gdzie przygotowujemy posiłek, sprawdzi się  neutralne.
  • Łazienka – oświetlenie łazienki powinno być neutralne. Dzięki tej barwie będziemy lepiej siebie widzieć w lusterku.
  • Sypialnia – sypialnia to miejsce wypoczynku, dlatego barwa światła ciepła będzie najlepszym wyborem.
  • Jadalnia – to miejsce spożywania posiłków, gdzie spotyka się cała rodzina przy stole. Żarówki o barwie ciepłej sprawdzą się tutaj najlepiej.
  • Biuro – to miejsce pracy, dlatego barwa światła neutralna sprawi, że będziemy bardziej skupieni i produktywni.

Taśmy LED

Taśma LED to elastyczny pasek pokryty świecącymi diodami. Rosnąca popularność i dostępność sprawia, że coraz częściej jest wykorzystywana w domach. Taśmy LED wyposażone w diody RGB, mogą emitować światło o dowolnej barwie.

Taśma LED może być głównym źródłem światła. Może też być wykorzystana  jako dodatkowe oświetlenie. Taśma LED nadaje wnętrzom niepowtarzalny klimat, zmieniając nastrój mieszkania, dając mu przytulny, a jednocześnie nowoczesny charakter. Jeżeli domowy salon wyposażony jest w regały, dekoracje czy książki będą świetnie widoczne i wyeksponowane po zmroku. Taśmy mogą również pełnić funkcję podświetlenia pod meblowego lub w podwieszanym suficie. Często umieszcza się je za telewizorem.

Wykorzystanie taśm LED jest nieograniczone
Fot.: Max Vakhtbovych/pexels.com

Podsumowanie

Barwa światła ma ogromne znaczenie. Zazwyczaj jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji, dlatego dobrym rozwiązaniem jest łączyć różne barwy światła. Jeśli lubisz czytać książki w salonie, doświetl kanapę lampą o zimniejszej barwie światła. 

Zdjęcie główne: Vecislavas Popa/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*