DOM I OGRÓDROŚLINY

Jak pielęgnować monsterę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pielęgnować monsterę?

Monstera to jedna z popularniejszych roślin spotykanych w biurach i salonach. Jak o nią zadbać, by zachwycała wszystkich swoimi ozdobnymi liśćmi?

Monstera to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych, którą można spotkać w biurach, salonach czy sypialniach. Jej tajemnica tkwi w prostocie i elegancji. W naturalnych warunkach występuje w lasach tropikalnych Ta, którą hodujemy w domowych warunkach, charakteryzuje się pięknymi, dużymi, ażurowymi liśćmi. Aby jednak roślina prezentowała się okazale – musi być odpowiednio pielęgnowana. O czym trzeba pamiętać?

Jakie podłoże?

Jeśli chodzi o podłoże, to monstera nie jest zbyt wymagającą rośliną. Dlatego mogą ją uprawiać nawet amatorzy i osoby, które nie mają tzw. ręki do kwiatów. Roślina lubi przepuszczalne podłoże torfowe, można jednak stosować mieszanki np. torfu i ziemi uniwersalnej.

Podstawą jest odpowiednie stanowisko

Monstera powinna być ustawiona w jasnym miejscu, jednak bez silnego, bezpośredniego nasłonecznienia. Doskonale sprawdzi się parapet od wschodniej strony domu. Oczywiście, w zacienionym miejscu roślinie krzywda się nie stanie, będzie rosła, jednak będzie miała na liściach mniej nacięć.

Jak często podlewać Monsterę?

Monstera nie przepada za zbyt dużą wilgotnością. Wiosną, gdy robi się cieplej, zaleca się podlewać ją raz w tygodniu i to dość obficie. Po upływie godziny trzeba wylać nadmiar wody, który zgromadzi się w podstawce – jest to ważne, jeśli chcemy uniknąć przelania kwiatu. 

Gdy jest chłodniej, a więc zimą i jesienią, Monsterę powinno się podlewać rzadziej –  nawet raz na 2 tygodnie. Najlepiej jest obserwować wierzchnią warstwę, gdy zrobi się bardzo sucha, to znak, że przyszła pora na podlanie.

Istotna jest podpora

Monstera powinna mieć podporę, niewiele niższą od niej samej. W tym przypadku sprawdzą się paliki z drewna lub bambusa, mogą być owinięte matą kokosową czy mchem. Dzięki temu roślina będzie mogła się ładnie piąć. Roślinę należy przywiązać do palików, używając sznurka lub drutu florystycznego. 

Monstera – czy potrzebne jest nawożenie?

Monsterę warto nawozić, szczególnie, jeśli zależy nam na szybszym wzroście rośliny. Eksperci zalecają, by robić do od marca do sierpnia raz na dwa tygodnie. Jeśli nasz kwiat stoi na co dzień w cieniu, wówczas warto go wzmacniać preparatami ze składniami odżywczymi co 3 tygodnie. Jesienią i zimą warto zrobić przerwę od nawożenia rośliny.

Jak i kiedy przesadzać Monsterę?

Przez pierwsze 3 lata powinno się przesadzać monsterę raz do roku. Dotyczy to głównie rośliny o drobnych liściach i nie większej niż metr. Gdy kwiat jest nieco starszy, to nie ma już potrzeby przesadzania go ani wymiany donic na większe.

Zdj. główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*