INNE

Jak znaleźć alternatywę dla domu opieki w Lublinie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak znaleźć alternatywę dla domu opieki w Lublinie?

Christian Wiediger/unsplash.com

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Domy opieki nie cieszą się w Polsce dobrą sławą, choć wiele z nich to wyspecjalizowane ośrodki. Często jednak postrzegane są instytucjonalnie, dlatego nie chcemy umieszczać tam naszych bliskich. Alternatywnym rozwiązaniem jest osiedle senioralne, które wybierają dla siebie przede wszystkim pełni życia emeryci. Co warto o nim wiedzieć? Jak znaleźć osiedle senioralne w Lublinie?

Osiedle senioralne w Lublinie – co to takiego?

Jesień życia nie zawsze jest usłana różami, zwłaszcza jeśli senior z różnych powodów nie może liczyć na pomoc i wsparcie rodziny. Rozwiązaniem może być osiedle senioralne – jedno z nich powstało w Lublinie, a z jego specyfiką można zapoznać się tutaj https://villazakatek.pl/. Upraszczając, jest to osiedle, na którym mieszkają osoby starsze. Budynek został tak zaprojektowany, aby seniorzy nie napotykali na co dzień żadnych barier. Bardzo istotna jest możliwość otrzymania wsparcia od specjalistów, którzy zajmują się organizowaniem czasu wolnego. Rozmowa, wspólne aktywności czy odpoczynek pozwalają poczuć się jak w rodzinie, jednocześnie zachowując pełną niezależność. Senior może w dowolnym momencie opuścić budynek, nie wiążą go również godziny posiłków. Wręcz przeciwnie – ma do swojej dyspozycji apartament, w którym gotuje, sprząta oraz przeprowadza drobne prace we własnym zakresie. Oczywiście, istnieje także możliwość wykupienia dodatkowych usług, takich jak opieka pielęgniarska czy utrzymywanie czystości.

Dlaczego osiedle senioralne to dobra alternatywa dla domu opieki?

Domy opieki nie kojarzą się nam pozytywnie, choć młodzi ludzie i seniorzy nie ukrywają coraz większego zainteresowania usługą. Wszystko dlatego, że średnia długość życia ulega wydłużeniu, natomiast dzieci nie są w stanie opiekować się swoimi rodzicami, zwłaszcza jeśli mieszkają w innym mieście albo sami mają małe dzieci. Osiedle senioralne w Lublinie to doskonała alternatywa dla domów opieki, które postrzegamy raczej w kategorii instytucji, a nie przytulnego miejsca na jesień życia. Osiedle urządzone jest tak, aby senior mógł poczuć się komfortowo w towarzystwie osób w swoim wieku. Specjaliści dbają, aby nie zabrakło codziennych aktywności ruchowych i intelektualnych, które pomagają utrzymać sprawność. Seniorzy nie pozostają jednak pod ich opieką, dzięki czemu mają pełną dowolność w zakresie dysponowania czasem wolnym. Mogą także komunikować się w sposób zdalny z rodziną, na co pozwala nieograniczony dostęp do internetu. Innymi słowy, osiedle senioralne to rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie pomagać rodzicom czy starszym członkom rodziny, a jednocześnie nie chcą korzystać z usług domu opieki.

Osiedle senioralne – nowość w Polsce

W Polsce już od wielu lat mówi się o potrzebie stworzenia osiedla senioralnego, a więc miejsca, które będzie w pełni przyjazne osobom starszym. Tymczasem w kraju takie miejsca wciąż nie powstały – Lublin jest natomiast miastem, które wdrożyło takie rozwiązanie, współpracując ze specjalistami z różnych dziedzin. Osiedle senioralne na pierwszy rzut oka nie różni się od innych, ale jest dostosowane do potrzeb i ograniczeń osób starszych. Chętnie zamieszkują tam wciąż aktywni seniorzy, którzy nie chcą czuć się samotnie w swoich włościach. Ci, którzy nie mogą liczyć na wsparcie rodziny albo chcieliby być w kontakcie z osobami w podobnym wieku, powinni rozważyć przeprowadzkę na osiedle senioralne. Doskonałe warunki idą w parze z przyjazną atmosferą, która znacząco poprawia komfort życia. Osiedle jest otwarte na seniorów nie tylko z Lublina.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*