KARIERA I FINANSE

Jak wziąć auto w leasing?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wziąć auto w leasing?

Artykuł sponsorowany

Leasing auta firmowego to duży komfort, możliwość obniżenia kosztów oraz rozwój swojego przedsiębiorstwa. Czy łatwo jest dostać auto w leasing? Z czym wiąże się taka procedura? Jakie warunki należy spełniać? Odpowiadamy na wszystkie Twoje pytania. 

Leasing – co to takiego i na czym polega?

W Polsce leasing zaczął zyskiwać popularność dopiero w latach 90., kiedy to po zmianie ustrojowej zaczęły powstawać prywatne przedsiębiorstwa, a Polacy zaczęli zaciągać kredyty hipoteczne i kupować mieszkania. Początkowo umowa leasingu przypominała bardziej umowę dzierżawy, ale z czasem różnice między nimi wyraźnie się wyklarowały. Dzięki leasingowi, który oferowały banki oraz prywatne spółki kapitałowe, małe i początkujące przedsiębiorstwa mogły szybko się rozwijać, bez konieczności inwestowania na start dużych kwot. 

Na czym polega leasing? Na podstawie umowy leasingowej, leasingobiorca może korzystać z przedmiotu, który podlega dzierżawie przez określony czas. Wśród takich przedmiotów mogą znaleźć się nie tylko samochody, lecz także obiekty konsumpcyjne, inwestycyjne i nieruchomości. Z możliwości wzięcia auta w leasing korzystają najczęściej przedsiębiorcy, którzy chcą zminimalizować obciążenia podatkowe lub też zdobyć dla firmy dany przedmiot, czyli na przykład samochód, bez konieczności sięgania po środki własne. Aktualnie popularność zyskuje także leasing konsumencki, który działa na tych samych zasadach, z tym, że mogą z niego korzystać osoby prywatne, a nie tylko przedsiębiorcy. 

Fot. Oleksandr/Adobe Stock

Jakie warunki musisz spełniać, żeby wziąć auto w leasing?

Podstawowym warunkiem tego, by dostać leasing auta jest dowód na to, że zostanie on spłacony. Żeby leasingodawca sfinansował Twojej firmie samochód, musisz być wiarygodny i stabilny finansowo, bez spełnienia tych warunków trudno o udzielenie leasingu. Musisz też w jakiś sposób udowodnić, że przedmiot oddany w leasing nie zostanie sprzeniewierzony. Te kroki musi podjąć firma leasingowa, by zorientować się, czy jesteś poważnym i wiarygodnym klientem, któremu można zaufać i wydać drogi sprzęt. Ta procedura nazywa się oceną ryzyka i w każdej firmie odbywa się ona nieco inaczej. By wziąć w leasing samochód osobowy najczęściej trzeba przejść procedurę uproszczoną, czyli nie ma konieczności wykazania dokumentów o swojej sytuacji finansowej oraz zdolności kredytowej. Z dokumentów wystarczy w zasadzie tylko dowód osobisty. Podczas starania się o leasing na Twoją korzyść przemawia długi czas funkcjonowania firmy. Co prawda wystarczy, żeby firma funkcjonowała od trzech miesięcy, ale im dłuższy jest ten czas, tym przychylniejsza będzie wobec Ciebie firma leasingowa. 

Jak poszukać dobrej firmy leasingowej?

Oprócz firm leasingowych, oferty leasingu posiadają także dealerzy samochodowi. Warto przejrzeć strony dealerów zanim weźmiesz kredyt na samochód. Może się okazać, że leasing auta będzie znacznie bardziej opłacalnym ruchem. Jeśli jesteś fanem niemieckich aut, leasing VW to wybór idealny dla Ciebie. Obecnie Volkswagen nie oferuje wyłącznie leasingu. Na ich stronie możesz nawet, jako klient indywidualny, zaciągnąć kredyt VW na wymarzone auto. 

Jeśli marzysz o konkretnym modelu auta, ale znajduje się ono poza Twoim zasięgiem finansowym, warto rozważyć leasing. W dzisiejszych czasach nie musisz nawet mieć przedsiębiorstwa, ponieważ wielu dealerów oraz firm leasingowych wypożycza auta klientom indywidualnym. To świetne rozwiązanie dla każdego.

Fot. JESHOOTS.com/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*