Czyszczenie złotych dekoracji, biżuterii i elementów wykończenia wnętrz nie jest trudne. Musimy jednak uważać, aby nie zarysować tego miękkiego kruszcu.
Złoto możemy wyczyścić kilkoma domowymi sposobami. Możemy także użyć przeznaczonych do tego celu środków chemicznych i tekstyliów. Zajęcie to nie jest czasochłonne i nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Warto jednak uważać na intensywność pocierania złota i odpowiednie narzędzia. W przeciwnym razie możemy zarysować złote przedmioty, gdyż metal ten jest dość miękki. Co więcej, im wyższa jego próba, tym bardziej jest podatny na zniszczenie.
Zielonkawy, szarawy lub czerwonawy nalot na złotej biżuterii i sztućcach to coś, z czym zapewne spotkał się każdy z nas. Nie jest to nic niepokojącego. To naturalna reakcja chemiczna – utlenienia pierwiastków zawartych w złocie. Nalot pojawia się, gdy złoto spotka się z miedzią lub jej stopami oraz kiedy kruszec skażony jest tlenkami miedzi pochodzenia zwierzęcego. Do wyczyszczenia nalotu należy użyć spirytusu i miękkiej ściereczki. Kilkukrotne przetarcie złota sprawi, że jego piękny kolor powróci.
Przedmioty i biżuteria wykonane z białego złota są bardzo delikatne. Aby zapobiec uszkodzeniom, należy się z nimi ostrożnie obchodzić. Unikać ścierania, kontaktu z detergentami i odpowiednio przechowywać. Dla białego złota charakterystyczny jest blask. Aby ponownie wydobyć piękno tego kruszcu, należy oddać je do jubilera i poddać rodowaniu. Jest to jedyna skuteczna metoda wyczyszczenia białego złota i przywrócenia mu pierwotnego wyglądu.
Wśród najpopularniejszych metod czyszczenia złota z użyciem domowych metod wymienić można: czyszczenie za pomocą płynu do naczyń, sody oczyszczonej, soku z cytryny oraz denaturatu. Jeżeli mamy pod ręką któreś z wymienionych składników, z powodzeniem możemy podjąć się czyszczenia złota na własną rękę.
Próby możemy rozpocząć od umycia złotych przedmiotów miękką szmatką (mikrofibrą lub irchą) lub bardzo miękką szczoteczką (np. do zębów) oraz roztworem wody z płynem do naczyń. Lżejsze zabrudzenia powinny zejść od razu. Jeżeli mamy do czynienia z mocno brudnymi złotymi przedmiotami, należy wdrożyć silniejsze środki.
Sposób pierwszy polega na połączeniu szklanki ciepłej wody, kilku kropel płynu do naczyń i ½ łyżeczki sody. Do tak przygotowanego roztworu należy włożyć przedmiot na pół godziny, a następnie delikatnie wyszorować. Kolejne kroki to wypłukanie przedmiotu pod bieżącą wodą i staranne osuszenie.
Kolejną metodą jest zastosowanie papki z sody oczyszczonej i wody. Nie zaleca się stosowania tej metody na złoto o wysokiej próbie. Papką należy pokryć zabrudzone złote przedmioty, pozostawić na chwilę, aby zadziałała i następnie przetrzeć. Procedurę kończymy wypłukaniem i osuszeniem złotych gadżetów.
Pomocne w wyczyszczeniu złota są także naturalne kwasy: sok z cytryny lub ocet. Nasączoną kwasem ściereczką wystarczy wyszorować złoty przedmiot. Do środków, które z powodzeniem wyczyszczą złoto, zaliczają się również: denaturat, amoniak, a nawet sok z cebuli. Pamiętajmy, aby każdorazowo proces czyszczenia złota zakończyć wypłukaniem pod bieżącą wodą i osuszeniem.
W sklepach jubilerskich oraz w profesjonalnych sklepach z dodatkami do wnętrz znajdziemy chemiczne środki do czyszczenia złota. Najpopularniejsze to płyny, pasty i ściereczki. Dzięki ich zastosowaniu mamy gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa złotych przedmiotów, które chcemy wyczyścić.
Zdjęcie główne: Git Stephen Gitau/Pexels