SPRZĄTANIEUMIEJĘTNOŚCI

Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Sprawdzone sposoby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyczyścić szczotkę do włosów? Sprawdzone sposoby

Mycie szczotki do włosów jest tak samo ważne, jak czyszczenie lub wymiana szczoteczki do zębów. Należy myć je co najmniej raz w tygodniu. W tym artykule podpowiemy, jak robić to skutecznie.

Mycie szczotek plastikowych

Najprościej wyczyścisz szczotki plastikowe. Należy użyć wyłącznie ciepłej wody z mydłem oraz suszarki do włosów lub ręcznika papierowego. Na początku usuń wszystkie zaplątane w nią włosy. Możesz je łatwo wyczesać za pomocą grzebienia. Pomocne mogą okazać się również nożyczki, którymi przetniesz najbardziej splątane kołtuny. 

Następnie namydl szczotkę wodą z mydłem w płynie i opłucz ją pod bieżącą wodą. Możesz osuszyć ją delikatnie za pomocą ręcznika papierowego oraz ciepłego powietrza z suszarki do włosów. Warto zostawić szczotkę kolcami w dół, dzięki czemu woda sama z niej spłynie.

Mycie szczotki typu Tangle Teezer

Szczotki Tangle Teezer zbierają mniej zanieczyszczeń, ale również należy je regularnie czyścić. Aby zrobić to dokładnie, wykonaj prosty roztwór myjący, składający się z jednej łyżeczki sody oczyszczonej, jednej łyżeczki szamponu i jednej szklanki wody. Wyczyść szczotkę oraz kolce za pomocą szczoteczki do zębów, a następnie wypłucz pod bieżącą wodą. 

Najlepszym sposobem jej suszenia będzie wytarcie kolców w ręcznik szybkoschnący lub papierowy. Możesz również położyć ją kolcami w dół na ręczniku, by woda sama spłynęła i wchłonęła się w materiał.

Svetlana/Adobe Stock

Mycie szczotki z naturalnego włosia

Coraz popularniejsze stają się szczotki z naturalnego włosia. Są odpowiednie do długich włosów, jednak nie każdy wie, jak je czyścić. W pierwszej kolejności pozbądź się pozostałości ze szczotkowania fryzury. Później zrób roztwór myjący, składający się z kilku kropel olejku z drzewa herbacianego oraz wody.

Szczotki nie należy mocno szorować, ponieważ może to wpłynąć na ułożenie naturalnego włosia. Trzeba ją jedynie spryskać wcześniej wykonanym roztworem, a później delikatnie wytrzeć i położyć grzebieniem do wyschnięcia.

Szczotki naturalne są nieco trudniejsze do czyszczenia, ale również podczas czesania wyrywają mniej włosów. 

Które szczotki do włosów możemy dezynfekować?

Płynem dezynfekcyjnym możemy czyścić wszystkie szczotki plastikowe. Te z naturalnym włosiem należy czyścić bardzo delikatnie, dlatego płyny dezynfekujące mogą być zbyt mocne. Dezynfekcja powinna być wykonywana głównie na kolcach, czyli w miejscu, gdzie skóra głowy dotyka szczotki. Warto wcześniej sprawdzić, czy umieszczone na szczotce nadruki lub farba są odporne na działanie płynów z alkoholem.

Czemu czyszczenie szczotki do włosów jest tak ważne?

Nie trzeba chyba przypominać, że szczotka do włosów bez odpowiedniego czyszczenia wygląda co najmniej mało atrakcyjnie. Jednak nie tylko wygląd tego przyrządu fryzjerskiego jest ważny. Na często używanej szczotce zostają włosy, ale również obumarła skóra głowy, sebum oraz resztki produktów do stylizacji.

Jeśli rzadko myjemy szczotkę do włosów, niestety narażamy się na problemy skórne, a nawet infekcje oraz alergie. Dlatego utrzymywanie jej w czystości jest tak ważne. Nieczyszczona szczotka może być również przyczyną przetłuszczania się oraz oklapniętej fryzury. Dbasz o higienę włosów? Zadbaj również o czystą szczotkę do nich. Umyj ją przed planowanym myciem włosów, a fryzura zachowa swój piękny wygląd.

Zdjęcie główne: nelen.ru/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*