SPRZĄTANIEUMIEJĘTNOŚCI

10 trików, które przydadzą Ci się w czasie sprzątania mieszkania

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
10 trików, które przydadzą Ci się w czasie sprzątania mieszkania

Sprzątanie domu nie należy do przyjemności. Czasem zabiera nam cały dzień, a nawet weekend. Żeby bałagan w domu nie burzył Ci już więcej planów, przedstawiamy 10 prostych trików przydatnych w czasie sprzątania mieszkania.

Naucz się systematyki

Nabierz nawyku planowania sprzątania, żeby powstały w ciągu tygodnia bałagan nie popsuł Ci weekendu. Przeznacz 20 minut dziennie na walkę z kurzem, mycie podłóg i czyszczenie dywanu. W taki sposób szybko rozprawisz się ze sprzątaniem, a gruntowne porządki nie będą już tak męczące.

Dokładnie wycieraj kurze

Zanim rozpoczniesz wycieranie kurzu na mokro, zdejmij z czyszczonych powierzchni wszystkie przedmioty. Wycierając kurz dookoła stosów książek i wazonów z kwiatami, niepotrzebnie tracisz czas, bo główne źródła kurzu pozostawiasz nietknięte. Jeśli boisz się, że wilgoć negatywnie odbije się na książkach, użyj do czyszczenia odkurzacza z wąską końcówką.

Trzymaj środki czyszczące w pojemniku

Nieduży plastikowy pojemnik to niezastąpiony pomocnik w czasie gruntownych porządków. Taki pojemnik przyspiesza i ułatwia sprzątanie, zwalniając Cię z konieczności chodzenia z pokoju do pokoju po pozostawione środki. Włóż je wszystkie do pojemnika i noś ze sobą. Teraz wszystko, co niezbędne, zawsze będzie pod ręką!

Najpierw odkurz, a potem wytrzyj kurze

Złota zasada mówi, żeby najpierw odkurzyć podłogę, potem wytrzeć na mokro meble, a dopiero na końcu wymyć podłogę. Odkurzacz podnosi osiadłe na podłodze roztocza, przez co osiadają one na meblach. Stąd celowe jest odkurzenie mieszkania, a dopiero potem wytarcie mebli.

Używaj szmatki z mikrofibry

Bezwzględną wobec kurzu, ale też droższą szmatkę z mikrofibry możesz zastąpić kawałkiem bawełnianej tkaniny lub rękawem starego podkoszulka. Unikaj natomiast starych ręczników frotté i tkanin z poliestru, które nie usuną kurzu, tylko pomogą mu zgromadzić się we wszystkich kątach domu.

Przygotuj naturalny środek czyszczący

Sporo można zaoszczędzić na środkach czyszczących, jeśli zastąpisz je roztworem wody i octu. Napełnij butelkę w ¾ wodą i uzupełnij octem. Powstałą ciecz wymieszaj i wykorzystuj do mycia przypalonych naczyń i czyszczenia chromowanych powierzchni.

Oszczędzaj na myciu naczyń

Drogie płyny do mycia naczyń bynajmniej nie zawsze radzą sobie z nalotem po kawie czy herbacie. Z tym zadaniem bez problemu poradzi sobie za to soda oczyszczona. Nanieś niedużą ilość sody na miękką część gąbki i przetrzyj nią naczynie. Będzie jak nowe!

Nie wyrzucaj zużytej szczoteczki

Nie wyrzucaj do śmieci zużytej szczoteczki do zębów. Z jej pomocą możesz dotrzeć do trudno dostępnych miejsc – rozmaitych zakamarków, wgłębień, szczelin i fug w łazience. Odrobina roztworu z mydła i szczoteczka do zębów będzie skuteczną i tanią alternatywą wobec profesjonalnych środków do czyszczenia.

Używaj myjki do okien do mycia prysznica

Czyszczenie kabiny prysznicowej może zająć nawet cały dzień, a czasem i to nie wystarcza. Żeby ułatwić sobie sprzątanie prysznica, kup myjkę do okien, jaką zazwyczaj czyści się okna w samochodzie. Za każdym razem, gdy wyjdziesz spod prysznica, przetrzyj kabinę myjką – będzie błyszczeć jak nowa.

Ogranicz sprzątanie do minimum

Wiadomo, że nie da się umyć łazienki przed wyjściem do pracy. Ale możesz zastosować inny trik. Rano wlej do toalety środek czyszczący, a wieczorem oczyść szczotką ścianki muszli. Zajmie Ci to kilka minut, za to w weekend możesz zapomnieć o nieprzyjemnej czynności mycia toalety.

Zdj. główne: Precious Plastic Melbourne/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*