ZRÓB TO SAM

Rejestracja działalności na terenie Czech. Czy warto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rejestracja działalności na terenie Czech. Czy warto?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na krok, jakim jest rejestracja firmy w Czechach. Takie przedsięwzięcie może przynieść wiele korzyści, o ile zostanie odpowiednio zaplanowane i wdrożone. Czy warto zatem zakładać firmę w Czechach i jakie są pozytywne strony takiego rozwiązania?

Miejsce zamieszkania a siedziba firmy

Co ciekawe, aby zarejestrować działalność gospodarczą na terenie Czech, jej właściciel wcale nie musi mieszkać w tym kraju. Czeski adres musi posiadać jedynie firma. Możliwe jest zatem mieszkanie i pracowanie w Polsce, mając firmę zarejestrowaną w Polsce. Kto może zatem skorzystać z takiej możliwości?

Założenie firmy w Czechach to rozwiązanie szczególnie opłacalne w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów. Do grupy tej należą m.in. graficy, tłumacze, czy też programiści. W ich przypadku nie ma bowiem potrzeby prowadzenia zakładu produkcyjnego czy posiadania biura. Rejestracja ich działalności w Czechach w żaden sposób nie wpłynie na sposób jej funkcjonowania i świadczenia usług.

Ponadto wiele firm prosperujących w Polsce decyduje się na założenie oddziałów na terenie Czech. W ten sposób rozszerzają zasięg swojej działalności, zyskują nowych klientów, a jednocześnie zachowują dotychczasową, polską siedzibę.

Czy to się opłaca?

Najczęstszą przyczyną, dla której przedsiębiorcy rozważają założenie działalności poza polską granicą, są kwestie podatkowe. Rejestracja firmy w Czechach może skutkować niższymi stawkami podatkowymi, a rozliczenia podatków są w tym kraju o wiele prostsze. Warto jednak w pierwszej kolejności bardzo dokładnie zapoznać się z czeskim prawem podatkowym. Jego znajomość pozwoli na korzystanie z wszelkich możliwych preferencji i ulg podatkowych. Czeski system jest też w porównaniu z polskim o wiele bardziej wyrozumiały w kwestii potencjalnych opóźnień w spłacie należnych zobowiązań, również tych podatkowych.

Kolejną kwestią, która przyciąga polskich przedsiębiorców do Czech, są mniej skomplikowane przepisy. W kraju tym jest też znacznie korzystniejsze i przyjaźniejsze niż w Polsce otoczenie biznesowe, które sprzyja działaniom rozwojowym.

Warto wspomnieć, że ogólne koszty prowadzenia działalności w Czechach są niższe niż w Polsce. Mowa tu zarówno o kosztach pracy, jak i kosztach administracyjnych. Ogólnie zatem prowadzenie firmy w Czechach jest tańsze, a sama procedura jej założenia mniej skomplikowana. Z pełnym przekonaniem można uznać, że biurokracja w tym kraju nie jest odczuwalna tak mocno, jak w Polsce.

Profesjonalne wsparcie

Zawiłości prawno-podatkowe są w stanie skutecznie zniechęcić do prowadzenia własnego biznesu. Kwestie te są jeszcze bardziej skomplikowane, gdy planowana jest rejestracja firmy w innym państwie, na przykład w Czechach. Wówczas warto skorzystać z pomocy godnego zaufania podmiotu, który wskaże najkorzystniejsze rozwiązania.

Ekspert mający odpowiednie doświadczenie i wiedzę z zakresu prawa pracy, będzie w stanie pomóc we wszystkich czynnościach związanych z przygotowaniem, rejestracją i organizacją firmy. Podpowie również w kwestii usług notarialnych, bankowych i wskaże jak poprawnie uzupełnić wnioski wymagane przez poszczególne urzędy.

Swoją pomoc Polakom chcącym prowadzić biznes w Czechach oferują poszczególne kancelarie prawne. Wsparcie można znaleźć na przykład tu https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/. Dzięki pomocy doświadczonej kancelarii prawnej przedsiębiorca zyskuje szansę na rozkręcenie prężnie funkcjonującego biznesu. Wykorzystując we właściwy sposób możliwości istniejące w Czechach, polskie firmy mogą odnosić duże sukcesy i generować pokaźne zyski.

Zdj. główne: Maarten van den Heuvel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*