SPRZĄTANIE

Jak wyczyścić żelazko? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyczyścić żelazko? Podpowiadamy!

Czyszczenie żelazka może być nieco uciążliwe, ale jest konieczne, zwłaszcza wtedy, kiedy zabrudzenia pojawiają się na jego stopie. Oto kilka niezwykle prostych trików, za pomocą których szybko i skutecznie wyczyścisz stopę żelazka.

Jak wyczyścić żelazko z kamienia?

Wiele osób do prasowania używa wody z kranu, a nie destylowanej. Przez taki zabieg niestety urządzenie staje się niesprawne. Kamień osadza się w środku, ale również na stopie żelazka. Najczęstszym problemem jest osad z kamienia pojawiający się przy wylotach generatora pary. 

Nie musisz kupować bardzo drogich środków do odkamieniania. Najtańszym sposobem na wyczyszczenie żelazka będzie ocet spożywczy. Wymieszaj w równych proporcjach wodę z octem, a następnie wlej do żelazka tam, gdzie zwykle umieszczasz wodę przed prasowaniem ubrań. Jeśli drażni cię zapach octu, zamień go na kwasek cytrynowy. W tym wypadku z wodą wymieszaj dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Pozostaw roztwór na około godzinę w żelazku, a następnie wylej go i przepłucz pojemnik.

Oczywiście na rynku dostępne są również inne środki do odkamieniania, ale mają one bardzo zbliżony skład do domowych środków czyszczących. Stacje parowe wymagają innych produktów, które możesz nabyć w sklepach z AGD do domu.

Żeby w przyszłości uniknąć kamienia w żelazku, wystarczy że zaczniesz używać wody destylowanej. Dostępna w sprzedaży jest również specjalna woda destylowana z aromatem, dzięki czemu Twoje ubrania będą pięknie i świeżo pachniały.

Fot. Pixabay

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Kolejnym problemem jest wyczyszczenie przypalonej stopy żelazka. Jeśli zaczniesz prasować na zbyt wysokiej temperaturze bez wody w środku, włókna tkaniny pozostaną na żelazku. Nie tylko zniszczysz ubranie, ale również pojawi się kłopot, jak wyczyścić urządzenie. Takie przypalenie możesz usunąć za pomocą ściereczki nasączonej octem. Najlepiej rozprowadzić roztwór wody wymieszanej z octem w proporcjach 1:1 na jeszcze lekko ciepłe żelazko. Pamiętaj, by w trakcie tego procesu było odłączone od prądu! Zamiast nieprzyjemnie pachnącego octu można zastosować nieco soku z cytryny.

Innym sposobem jest usuwanie przypaleń ze stopy żelazka za pomocą soli. Sól rozsyp na gazecie i lekko ciepłym żelazkiem zacznij ją prasować. Sól może porysować stopę żelazka, więc ten sposób nie jest bez wad.

Bardziej bezpieczne jest czyszczenie zimnej stopy żelazka pastą do zębów oraz gąbką. Ta rada jest odpowiednia do mniejszych zabrudzeń. Na gąbkę nałóż nieco pasty do zębów i wyczyść nią stopę żelazka. Kiedy zabrudzenia znikną, możesz oczyścić urządzenie za pomocą zwilżonej ściereczki.

Do uporczywych i bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń idealnie sprawdzi się biała, parafinowa świeca. Aby wyczyścić żelazko, trzeba je rozgrzać i przetrzeć świecą te miejsca, gdzie znajdują się przypalone zabrudzenia. Następnie wyprasuj kawałek starej i niepotrzebnej tkaniny z krótkimi włóknami. Zabrudzenia wraz z resztkami świecy powinny pozostać na niej. Jeśli na stopie nadal znajdują się tłuste ślady od świecy, usuniesz je za pomocą ręcznika papierowego.

Do czyszczenia żelazka odpowiednie są również specjalne sztyfty. Możesz kupić je w sklepach z AGD. Aby użyć sztyftu, podobnie jak w przypadku czyszczenia świecą, rozgrzej żelazko, a następnie nałóż na zabrudzenia preparat. Zabrudzenie wraz ze środkiem usuniesz za pomocą specjalnej ściereczki do czyszczenia żelazek.

Ostatecznie przy bardzo dużych i trudnych do zdjęcia zabrudzeniach przyda ci się specjalny skrobak, którego można używać również do płyt indukcyjnych. Co ważne, nie rysuje on powierzchni stopy, dlatego ten sposób jest dość bezpieczny i bardzo polecany.

Aby w przyszłości uniknąć takich zabrudzeń, pamiętaj o prasowaniu ubrań na niższej temperaturze, a także używaniu wody destylowanej. Parowanie sprawia, że ubrania znacznie łatwiej będzie ci prasować, a stopa żelazka nie przypali się. Użycie wody destylowanej sprawi, że kamień nie będzie osadzał się w środku żelazka.

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*