ZDROWIE

L4 przez internet – jak dostać e-zwolnienie lekarskie online?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
L4 przez internet – jak dostać e-zwolnienie lekarskie online?

Artykuł gościnny

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeśli Twój stan zdrowia lub konieczność objęcia opieką schorowanego członka najbliższej rodziny nie pozwalają na wykonywanie obowiązków pracowniczych, możesz skorzystać z tzw. L4. E-zwolnienie można uzyskać dzięki teleporadzie przez internet i telefon oraz podczas tradycyjnej konsultacji medycznej.

Od kiedy obowiązuje L4 online?

„E-zwolnienie” to nazwa stosowana do określenia obecnej postaci dawnego L4. Można się także spotkać z nazwą „e-ZLA”. W Polsce elektroniczne zwolnienia lekarskie zostały wprowadzone do użytku na początku 2016 r. W grudniu 2018 r. stały się obowiązującą formą wystawiania zwolnienia na czas choroby, która uniemożliwia podejmowanie pracy, bądź też na czas objęcia opieką schorowanego członka najbliższej rodziny. 

W jaki sposób można otrzymać e-zwolnienie lekarskie?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie można otrzymać w czasie konsultacji lekarskiej. Lekarz nie wystawia go automatycznie na prośbę pacjenta, ale na podstawie badania podmiotowego, czyli wywiadu chorobowego, analizy udostępnionej dokumentacji medycznej (np. wyników badań), badania przedmiotowego, a jeśli zajdzie taka potrzeba, może skierować pacjenta na badania lub dodatkową konsultację u innego specjalisty. E-zwolnienie jest poparte opinią lekarską na temat stanu zdrowia pacjenta. W przypadku osób leczących się przewlekle u konkretnego specjalisty, np. diabetologa, psychiatry, neurologa, istnieje możliwość ubiegania się o L4 online u tego specjalisty. Nie ma on prawa odesłania pacjenta po zwolnienie do lekarza pierwszego kontaktu.

Podczas jakiej porady może być wystawione zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie online może zostać wystawione w ramach tradycyjnej konsultacji lekarskiej, ale i podczas wizyty zdalnej. To drugie rozwiązanie zyskało na popularności zwłaszcza z uwagi na trudną sytuację epidemiczną, ale jest także doskonałym wyborem w przypadku problemów z udaniem się do placówki medycznej z powodu złego stanu zdrowia własnego lub osoby chorej, nad którą sprawuje się opiekę, czy problemów z transportem. Pacjent może uzyskać zwolnienie lekarskie w czasie konsultacji online – spotkania wideo z lekarzem. Dodatkowo może się o nie ubiegać na podstawie porady lekarskiej przez telefon. Docenią to zwłaszcza osoby o ograniczonym dostępie do sieci internetowej lub nieumiejące korzystać z komunikatorów. Wizyta odbywa się tak samo jak online, tyle że nie ma możliwości zobaczenia się. Zdalna konsultacja lekarska jest bez wątpienia wygodniejsza niż konieczność przemieszczania się do placówki medycznej. Jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, lekarz podczas wizyty zdalnej może poprosić pacjenta o stawienie się na wizytę osobiście. 

Ile kosztuje e-zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie online może zostać wystawione zarówno w ramach publicznej, jak i prywatnej konsultacji lekarskiej. W pierwszym przypadku pacjent nie ponosi żadnych kosztów. W drugim ceny zależą od cennika ustalonego przez daną placówkę medyczną. Zazwyczaj koszt wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy internisty jest niższy niż opłata za konsultację z lekarzem innej specjalizacji.

Fot.: materiał prasowy Partnera.

Tekst: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*