SPRZĄTANIEUMIEJĘTNOŚCI

Jak czyścić zmywarkę? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak czyścić zmywarkę? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zmywarka to urządzenie, które pokochało wiele osób — i trudno się temu dziwić! Oszczędność czasu, energii, a także wody, jaką ono zapewnia, sprawia, że jest niezwykle korzystnym zakupem do każdej kuchni. Warto jednak pamiętać, że jak każdy kuchenny sprzęt, tak i zmywarka wymaga czyszczenia. Jak wyczyścić zmywarkę, aby wyjmowane z niej naczynia zachwycały blaskiem?

Podstawowe zasady użytku, czyli jak czyścić zmywarkę na co dzień

Wygoda w codziennym użytkowaniu kuchni jest niezwykle ważna. Samo przygotowywanie posiłków jest czasochłonne, nie mówiąc już o konieczności posprzątania po gotowaniu. Zmywarka znacznie skraca czas spędzany w kuchni — wystarczy, że odpowiednio ułożysz w niej naczynia i ją uruchomisz, a ona pozmywa je za ciebie. Zastawa kuchenna umyta, co jednak z samą zmywarką?

W czasie mycia z talerzy spływają resztki jedzenia, z kubków resztki fusów po herbacie, a z naczyń tłuste osady. Nie zawsze są one w stanie wypłynąć odpływem po zakończeniu programu np. ze względu na sporą wielkość, przez co osadzają się na dnie zmywarki. Brud osadzać się może również na ściankach, drzwiczkach czy w uszczelkach. 

Czyszczenie zmywarki warto więc rozpocząć od systematycznego przecierania do sucha tych elementów po każdym zmywaniu. Dzięki temu nic nie będzie zalegało w urządzeniu, a tym samym unikniesz zatykania się zmywarki i unoszącego się z niej brzydkiego zapachu zepsutych resztek. Po czyszczeniu ważne jest również pozostawianie na jakiś czas zmywarki otwartej. Trudno bowiem dostrzec każdą kropelkę wody, jaka w niej pozostała, a otwarta będzie mogła samoistnie wyschnąć.

Środki do czyszczenia zmywarki — postaw na kompleksowe czyszczenie!

Dbasz o swój kuchenny sprzęt według wyżej wymienionych wskazówek, a mimo to naczynia się nie domywają? To znak, że czas na dokładniejsze działanie. Pomoże Ci w tym środek do czyszczenia zmywarek, który wyczyści trudno dostępne elementy zarówno z osadów z tłuszczu, jak i kamienia.

Profesjonalny preparat do czyszczenia zmywarki pomoże również w neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, a także poprawi ogólne funkcjonowanie urządzenia. W sprzedaży znajdziesz go pod kilkoma postaciami. Mogą to być np. kapsułki do czyszczenia zmywarki, lecz zdecydowanie większą popularnością cieszy się płyn do czyszczenia zmywarki.

Jak umyć zmywarkę przy użyciu profesjonalnych środków?

Skoro już wiesz, czym wyczyścić zmywarkę, czas na przejście do czynów! Od czego zacząć? Pierwszym krokiem będzie odnalezienie w instrukcji urządzenia szczegółowych informacji nt. jego czyszczenia. Znajdziesz tam wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym nie narazisz swojego sprzętu na przypadkowe zniszczenie (np. przy wyciąganiu filtrów).

Kolejnym etapem jest sięgnięcie po środki do czyszczenia zmywarki. Zależnie od tego, w jakiej formie je wybierzesz, ich użycie może się różnić. Zanim jednak ich użyjesz, opróżnij zmywarkę z umieszczonych w niej naczyń. Gotowe? W takim razie, jeśli zdecydowałeś się na zakup kapsułek do czyszczenia zmywarki, połóż jedną z nich na dnie urządzenia. Sprawdź tylko, czy wybrany produkt wymaga usunięcia folii ochronnej, czy jest ona rozpuszczalna i nie musisz jej zdejmować.

Płyn do mycia zmywarki jest równie szybkim rozwiązaniem. Wystarczy, że usuniesz z jego nakrętki nalepkę, która zabezpiecza płyn przed wypływaniem, a następnie umieścisz buteleczkę do góry dnem w koszyku na sztućce. Pamiętaj jednak, by nie odkręcać nakrętki! Pod nalepką znajduje się bowiem rozpuszczalne zabezpieczenie, które samoistnie się usunie po włączeniu programu piorącego w zmywarce. Następnie ustaw cykl zmywania o wysokiej temperaturze, minimum 65 stopni C, włącz urządzenie i czekaj, aż całą pracę wykona za Ciebie sama zmywarka!

Jak często czyścić zmywarkę specjalistycznymi środkami?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od tego, z jaką częstotliwością używana jest dana zmywarka. Duża eksploatacja zwiększa możliwość powstawania osadów, co będzie się przekładało na konieczność częstszego czyszczenia. Najczęściej zakłada się jednak jej mycie przynajmniej raz na 1-3 miesiące.

Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a Twoja zmywarka nie tylko będzie zachwycała idealnie wykonanym zmywaniem, ale i długą żywotnością!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*