Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Kiedy okoliczności życiowe wkraczają na grunt sądowy lub wymagają podjęcia działań na podstawie obowiązującego prawa, z pewnością warto mieć adwokata. Trudno oczekiwać, że sprawy rozwiążą się same na naszą korzyść. Znacznie lepiej poprosić o pomoc prawnika, który może pochwalić się szeroką wiedzą i zestawem kompetencji, pozwalających osiągnąć satysfakcjonujący rezultat. Skąd jednak mamy wiedzieć, że dany adwokat jest dobry? Na co zwrócić uwagę przy wyborze prawnika? Sprawdź w poniższym artykule, jak wybrać właściwą kancelarię adwokacką!
Jak wybrać dobrą kancelarię adwokacką?
Kim jest adwokat i czy jest nim każdy prawnik?
Czym różni się adwokat od prawnika?
Kancelaria adwokacka a Kancelaria prawna — co wybrać?
W jakich sytuacjach warto wybrać dobrego adwokata?
Wybrać dobrego adwokata — czyli kogo?
Jak wybrać adwokata / kancelarię adwokacką? Na to koniecznie zwróć uwagę!
Specjalizacja prawna
Doświadczenie
Stosunek do klienta
Jak znaleźć dobrego adwokata — podsumowanie
Adwokatem nazywa się osobę, która ukończyła studia prawnicze z tytułem magistra oraz uzyskała trzyletnią aplikację adwokacką. Profesja ta zalicza się do grupy zawodów zaufania publicznego i znajduje się pod ochroną prawną. Tytuł adwokata uprawnia do występowania jako pełnomocnik osób fizycznych i podmiotów prawnych przed wszelkiego rodzaju sądami. Adwokata na sali rozpraw rozpoznamy po zielonym kolorze żabotu togi.
Prawnikiem zwykło się nazywać wszystkich absolwentów studiów prawniczych (np. radcę prawnego lub notariusza), również tych, którzy nie uzyskali dodatkowych aplikacji zawodowych. Każdy prawnik może udzielać porad prawnych, sporządzać opinie, pisma i umowy o charakterze prawnym, jednak reprezentować klienta w sądzie może jedynie adwokat i radca prawny.
Każdy, kto chce pracować w zawodzie adwokata, musi liczyć się z obowiązkiem prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub działania w ramach spółki cywilnej. Takie firmy określa się mianem kancelarii, czyli samodzielnej instytucji świadczącej pomoc prawną.
Jak już było to wspomniane wcześniej, doradcą prawnym może być właściwie każdy, kto ukończył studia prawnicze. Oznacza to, że osoba bez aplikacji może również prowadzić kancelarię. Nie jest to jednak korzystne z perspektywy klienta, który często nie ma świadomości, czy prawnik, z którym ma do czynienia, posiada odpowiedni poziom kompetencji.
Najbezpieczniej jest więc korzystać z kancelarii adwokackich lub radcowskich, ponieważ tam z pewnością znajdziemy wykwalifikowanych adwokatów i radców prawnych. Należy jednak pamiętać, że nie każda kancelaria prawna jest ryzykownym wyborem — wiele z nich prowadzi zespół prawników z uprawnieniami. Każdą osobę świadczącą pomoc prawną możesz sprawdzić na stronie Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich.
Wielu Polaków wciąż omija adwokatów, uważając, że skorzystanie z ich usług to ostateczność. Tymczasem pomoc dobrego prawnika może stanowczo rozjaśnić różne zawiłe kwestie i doprowadzić do rozwiązania naprawdę wielu spraw oraz uchronić przed skutkami złych decyzji podjętych z powodu niewiedzy.
Ponadto naprawdę dobry adwokat przyda się w:
Aby wybrać dobrego prawnika, należy się dogłębnie zastanowić, co to właściwie oznacza. Dobry adwokat powinien:
Wybór adwokata nie powinien opierać się jedynie o polecenia znalezione w internecie, chociaż i tych nie należy ignorować. Wiele pozytywnych ocen może w końcu świadczyć o dużym doświadczeniu konkretnej kancelarii. Możesz także zapytać znajomych i spróbować dowiedzieć się, czy oni korzystali z usług jakiegoś adwokata i jak przebiegła współpraca.
Podstawą do nawiązania współpracy powinno być zawsze osobiste spotkanie z danym adwokatem i rozmowa, podczas której przekonasz się, czy chcesz z nim współpracować. Subiektywne odczucia mogą być tutaj kluczowe.
Mimo że adwokaci oczywiście orientują się we wszystkich aspektach prawa, zazwyczaj specjalizują się w konkretnych jego dziedzinach, np. prawo cywilne, karne, rodzinne, spadkowe, prawo pracy itp. Wybranie się do specjalisty od postępowań pokrewnych naszej sprawie z pewnością zwiększy szanse na sukces.
Warto wziąć pod uwagę lata pracy danego prawnika. Jeśli kancelaria adwokacka ma za sobą kilka lat niesienia pomocy prawnej, z pewnością wpłynie to na większą skuteczność. Dodatkowym atutem może być fakt, że w kancelarii prawnicy zazwyczaj dzielą się wiedzą i doświadczeniem.
Sprawdź, jak dany prawnik Cię traktuje i czy Twoja sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Pamiętaj, że nawiązanie współpracy wiąże się ze sporą ilością czasu, który spędzisz z tą konkretną osobą. Dlatego tak ważne jest zaufanie i dobre samopoczucie.
Dobry adwokat ma szacunek do przeciętnego człowieka i z pewnością nie traktuje go z wyższością czy pogardą. Jest w stanie poświęcić się pracy nad daną sprawą. Jeśli w Twojej głowie po spotkaniu pojawiają się wątpliwości, może lepiej będzie poszukać kogoś innego.
Jeśli stoisz przed wyborem prawnika, pamiętaj, że tylko adwokat i radca prawny mogą występować jako Twój pełnomocnik podczas rozpatrywania sprawy w sądzie.
Ważne jest, aby wybrać adwokata, który jest doświadczony, specjalizuje się w dziedzinie prawa, której dotyczy Twoja sprawa i wzbudza Twoje zaufanie. Podpisanie umowy z adwokatem zawsze powinno być poprzedzone spotkaniem, podczas którego upewnisz się, że jest to właściwa osoba do prowadzenia Twojej sprawy.
Wybór dobrego adwokata może mieć kluczowe znaczenie w przebiegu sprawy i zaważyć na jej sukcesie lub porażce!
Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/pexels.com