Artykuł sponsorowany
Zanim zdecydujesz się na zakup pierwszego lepszego akwarium, warto dobrze określić swoje priorytety. Dowiedz się, jakie aspekty uwzględnić przy zakupie profesjonalnego zestawu akwariowego.
Akwarium to nie tylko szklany zbiornik, w którym żyją ryby lub inne zwierzęta wodne. Przy zakupie zbiornika należy pamiętać o tym, że różne gatunki posiadają odmienne wymagania dotyczące pojemności akwarium, jego kształtu, rodzaju filtrów czy oświetlenia. Jeśli chcesz dodatkowo uprawiać rośliny akwariowe, bardzo ważnym aspektem wyposażenia jest zwłaszcza oświetlenie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jakość filtra, napowietrzacza, podłoże czy rodzaj zastosowanych lamp, tak aby słodkowodne lub słonowodne akwarium stanowiło komfortowe miejsce dla hodowli roślin, ryb lub innych zwierząt. W wielu przypadkach świetnym rozwiązaniem będzie wykonanie spersonalizowanego zbiornika na wymiar, zwłaszcza jeśli zależy Ci na ciekawym włączeniu akwarium do aranżacji. Warto pamiętać o tym, że w większym akwarium łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną, a ryby mają więcej przestrzeni do pływania. Nowoczesne akwaria produkcja to sprawdzone rozwiązanie, jeśli marzysz o bardzo dużym akwarium, zbiorniku o nietypowym kształcie czy prywatnym meduzarium, wyposażonym w odpowiednią technologię filtracyjną oraz oświetlenie.
Przy zakupie akwarium warto zwrócić uwagę na materiały zastosowane do jego produkcji. Akwarium wykonane z lepszej jakości tworzyw będzie trwalsze i łatwiejsze w czyszczeniu. Warto, aby osoby początkujące rozpoczęły swoją przygodę z rybkami słodkowodnymi, które są mniej wymagające w hodowli. Na początek polecane są zwłaszcza akwaria z pokrywą, ponieważ niektóre ryby mogą próbować wyskakiwać na powierzchnię. Osoby niezaznajomione z akwarystyką mogą zdecydować się na akwaria, które są już wyposażone w niezbędne akcesoria. Filtr ma za zadanie oczyszczać wodę, grzałka utrzymuje odpowiednią temperaturę w zbiorniku, a pompa napowietrzająca umożliwia natlenienie wody, niezbędne do zachowania równowagi biologicznej akwarium oraz prawidłowego metabolizmu ryb. Warto zainwestować w podłoże, np. piasek lub żwirek, które umożliwią szybki rozwój roślin. Wśród pozostałych akcesoriów można wymienić m.in.: termometr, czyścik do szyb, tło czy dodatkowe dekoracje.
Przed zakupem akwarium warto dokładnie określić, gdzie chcemy je umiejscowić. Profesjonalne akwaria są ciężkie i dla bezpieczeństwa najlepiej postawić je na specjalnie zaprojektowanych w tym celu szafkach lub komodach, których zakup wiąże się z dodatkowymi kosztami. Należy pamiętać też o tym, że akwarium ze sprzętem filtrującym i oświetleniem będzie wymagało nieprzerwanego dostępu do prądu.
Fot.: Huy Phan/unsplash.com