Artykuł sponsorowany
Nowoczesna instalacja wodno-kanalizacyjna i kran ułatwiają wymianę baterii. To szybki i łatwy projekt, który ma znaczący wpływ na wygląd Twojej przestrzeni łazienkowej, a ponadto możesz przy tym zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, dzięki pominięciu hydraulika.
W poniższym poradniku skupimy się na montażu baterii natynkowej, gdyż baterie podtynkowe i ich instalacja jest nieco bardziej skomplikowana z uwagi na konieczność kucia ściany.
Najpierw zamknij wodę. Prawdopodobnie masz dwa zawory odcinające pod zlewem, po jednym dla linii doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Wyłącz wodę, obracając te zawory zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie potrzebujesz do tego klucza.
Jeśli pod zlewem nie ma żadnych zaworów, musisz podążać za przewodami zasilającymi z dala od kranu, aż znajdziesz zawór. Może się to skończyć odcięciem wody na podgrzewaczu wody (i obejściu podgrzewacza wody w przypadku zimna) lub głównym zaworze. W takim przypadku pozostaw wszystkie krany na najniższym piętrze włączone, aby spuścić wodę z całego systemu.
Po zamknięciu wody włącz kran, który wymieniasz, aby upewnić się, że woda jest rzeczywiście odcięta. Jeśli woda nadal płynie, masz uszkodzony zawór. Mając pod ręką wiadro i ręcznik na resztki wody, użyj klucza nastawnego, aby usunąć przewody zasilające. Ustabilizuj zespół zaworu za pomocą szczypiec szczelinowych podczas poluzowywania połączenia przewodu wodnego. Zapobiegnie to skręcaniu się, uszkodzeniu zaworu i przewodu.
Po odłączeniu zaworów musisz usunąć starą baterię. W zależności od aktualnej konfiguracji jest utrzymywana przez jedną lub więcej nakrętek mocujących pod zlewem. Czasami są one trudno dostępne i możesz potrzebować klucza do baterii. Jeśli masz szczęście, do kranu mógł być dołączony specjalny klucz nasadowy. Po usunięciu nakrętek mocujących powinno być możliwe wyjęcie starego kranu ze zlewu.
Baterie łazienkowe posiadają wiele konfiguracji. Pomiędzy liczbą uchwytów, typami dysz natryskowych, a nawet rozstawem wymaganych otworów, istnieje wiele sposobów dostosowania. Zanim kupisz nowy kran, weź pod uwagę swoją aranżację, w szczególności aktualną liczbę i lokalizację otworów w blacie lub zlewie. Umywalki i blaty można odpowiednio modyfikować, ale przed zakupem nowego kranu musisz się odpowiednio przygotować.
Zacznij od umieszczenia na miejscu wspornika, który pasuje między blatem/zlewem a kranem. Często mają one podkład z pianki, mogący utworzyć uszczelnienie, które pomoże zapobiec przedostawaniu się wody pod kran. Przeprowadź przewody zasilające baterię, a następnie gwintowane pręty baterii, przez otwory w blacie lub zlewie. Dokręć nakrętkę mocującą kluczem.
Jeśli do kranu nie dostarczono żadnego klucza nasadowego, a przestrzeń jest wystarczająco mała, aby wymagać klucza do umywalki, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić przewodów doprowadzających wodę do baterii. Zależy to od konfiguracji konkretnego kranu, ale jeśli przewody wodne przeszkadzają nakrętce mocującej, korzystne może być owinięcie ich taśmą nylonową lub innym materiałem ochronnym. Uszkodzenie linii wodnych może spowodować wyciek.
Teraz nadszedł czas, aby podłączyć przewody doprowadzające wodę do kranu do zaworu odcinającego pod zlewem. Nałóż cienką warstwę teflonowej taśmy do gwintów w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara (w tym samym kierunku, w którym dokręcisz nakrętkę) wokół gwintowanych połączeń męskich, co umożliwi lepsze uszczelnienie. Dokręć palcami nakrętki gwintowane połączeń zaworowych, a następnie, trzymając zawór za pomocą szczypiec szczelinowych, dokończ dokręcenie połączenia kluczem nastawnym.
W tym momencie dobrym pomysłem jest przepłukanie linii, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłeś poluzować w liniach wodnych. W tym celu zdejmij perlator z końcówki kranu i pozwól wodzie płynąć przez około minutę. Czasami do kranu dołączane jest narzędzie ułatwiające demontaż aeratora. Jeśli nie możesz wyjąć perlatora, zdejmij całą głowicę dyszy i pozwól wodzie trochę popłynąć. Podobny proces obejmuje także baterie wannowe.
Fot. Ato de/Pexels