PSYCHOLOGIARELACJE

Jak przygotować się na zostanie rodzicem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się na zostanie rodzicem?

Artykuł sponsorowany

Oczekiwanie na przyjście dziecka to wyjątkowy czas. Często jednak oprócz ogromnej radości przyszli rodzice czują wątpliwości i zastanawiają się, czy sobie poradzą. Jest to naturalne, jednak warto odpowiednio wcześniej przygotować się do tej roli.

Szkoła rodzenia

Do takiej szkoły warto zapisać się już w drugim trymestrze ciąży, najlepiej z osobą towarzyszącą. Najczęściej program szkół rodzenia obejmuje zajęcia zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Wykwalifikowana położna może pomóc nam uporządkować wiedzę, którą warto przyswoić przed pojawieniem się na świecie dziecka. W szkole rodzenia można dowiedzieć się, jak wygląda każdy z etapów porodów oraz jak oddychać.

Książki

W trakcie ciąży zarówno przyszłe mamy, jak i ojcowie, mogą sięgać po poradniki pisane przez lekarzy czy innych doświadczonych rodziców. Często ich lektura pozwala się sporo nauczyć i dodać otuchy. Mamy do wyboru między innymi książki z zakresu psychologii i medycyny mówiące o potrzebach dziecka albo takie, które uświadomią przyszłym rodzicom, że rodzicielstwo wcale nie musi być perfekcyjne.

Fora, grupy i strony internetowe

Doskonałą alternatywą dla książek jest Internet. Młodzi rodzice są tu bardzo aktywną grupą społeczną, dlatego z łatwością znajdziesz fora, na których podzielisz się swoimi obawami i refleksjami z innymi przyszłymi rodzicami. Na stronie godzinadlasiebie.pl znajdziesz mnóstwo wskazówek i porad, które mogą okazać się przydatne. Udziela ich psychoterapeutka i mama trójki dzieci, tak więc możesz mieć pewność, że informacje na stronie są warte zaufania.

Nie musicie być idealni

Właściwe nastawienie do nadchodzących zmian jest najważniejsze. Przerażenie jest czymś naturalnym, ale dzięki odpowiedniemu podejściu można zmienić je w ciekawość i łatwiej przygotować się do roli rodzica. Szukaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, ale pozwól sobie na zetknięcie się z problemami rodzicielskimi w rzeczywistości. Nie musisz posiadać całej encyklopedycznej wiedzy, żeby być dobrym rodzicem.

Wyprawka dla noworodka

Oprócz odpowiedniego nastawienia przyszłych rodziców bardzo istotne jest, żeby zakupić odpowiednie rzeczy dla noworodka. Zdecydowanie najlepiej zrobić to odpowiednio wcześniej, żeby po przyjściu na świat dziecka wszystko było przygotowane.

Pokój dziecięcy

Nawet jeżeli dziecko nie będzie miało swojego pokoiku, należy dobrze zaplanować przestrzeń dla niego. Konieczne będzie łóżeczko i szafa na ubranka. Przydać się może także przewijak i stolik, na którym postawisz na przykład elektryczną nianię. W pokoju powinny znaleźć się też fotel czy kanapa, na których będzie mógł siedzieć rodzic. Warto zainwestować także w śpiwór dla dziecka.

Ubranka

Ważne jest, żeby ubrania dla małego dziecka były wygodne. Nie powinny więc posiadać guzików i zapięć na plecach ani odstających szwów. Każda nowa rzecz powinna być wyprana w płynie do prania specjalnie stworzonym do rzeczy dla niemowląt, a potem wyprasowana.

Kupując ubrania dla malucha, nie można przesadzić z ilością. Dzieci rosną bardzo szybko, więc kupno zbyt wielu sztuk ubranek może sprawić, że nie wszystkie z nich zostaną użyte chociaż raz. Jeśli chodzi o zimową garderobę dziecka, należy wybierać materiały naturalne i przepuszczające powietrze.

Do kąpieli

Noworodka nie należy kąpać codziennie. Niezbędne są jednak do tego odpowiednie rzeczy. Konieczne będą: delikatny płyn albo mydełko do mycia ciała oraz wanienka albo specjalne wiaderko. Żeby ułatwić sobie kąpiel dziecka, można kupić także leżaczek do wanienki i termometr do wody.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*