KARIERA I FINANSE

Co powinno znajdować się na firmowym parkingu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinno znajdować się na firmowym parkingu?

Artykuł sponsorowany

Pracownicy wybierają różne sposoby na to, by dostać się do pracy na czas. Osoby wybierające komunikację miejską nie muszą martwić się o miejsca parkingowe, jednak wielu kierowców woli dojeżdżać do biura samochodem osobowym. Firmowy parking bardzo ułatwia życie ludziom poruszającym się autami. Jak zaprojektować takie miejsce i czego nie może na nim zabraknąć? Podpowiadamy! 

Oznaczenia parkingowe

Odpowiednie oznaczenia parkingowe są niezbędne, by organizacja ruchu mogła przebiegać prawidłowo i bezproblemowo. Znaki pionowe oraz poziome powinny znajdować się w odpowiednich i wyznaczonych według przepisów miejscach.

Poza znakami drogowymi wyznaczającymi sposób przemieszczania się i zasady pierwszeństwa, na terenie parkingu powinny pojawić się też oczywiście wymalowane miejsca parkingowe, ewentualne „koperty” oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. 

Dodatkowym elementem, który warto zainstalować na parkingu, są zapory drogowe, które pozwalają na zmianę organizacji ruchu lub tymczasowe ogrodzenie danej przestrzeni, jeśli w asfalcie lub bruku pojawiły się na przykład niebezpieczne nierówności. 

Wiata dla rowerów

Chociaż na parkingach dominują jednak samochody osobowe, nie można zapominać o rowerzystach, którzy dojeżdżają do pracy na dwóch kółkach i też chcą mieć bezpieczne miejsce dla swoich pojazdów. Wiata rowerowa to doskonałe rozwiązanie, ponieważ jest w stanie zabezpieczyć wiele rowerów na raz i umożliwia pozostawienie jednośladów w miejscu chroniącym je przed deszczem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej sprawdzają się wiaty zamknięte, ponieważ są najbardziej bezpieczne, ale z dobrym zapięciem rowerowym otwarta wiata nie będzie wcale gorsza. 

Z myślą o rowerzystach warto zorganizować co jakiś czas firmowy event, podczas którego będą oni mogli sprawdzić i ewentualnie naprawić swoje rowery. Mobilny serwis rowerowy może pojawić się na parkingu Twojej firmy, by pomóc zapalonym kolarzom z ich pojazdami. Takie wydarzenie może być otwartym eventem połączonym z promocją firmy, ale taki gest skierowany wyłącznie w stronę pracowników również będzie miłym akcentem i na pewno zostanie doceniony.   

Zieleń i elementy dekoracyjne

Zwykły, prosty parking w postaci betonowej płyty przed budynkiem może oszpecić przestrzeń. Zbyt dużo sztuczności i bruku jest niestety częstym widokiem na parkingach, ale można to w łatwy sposób zmienić! Pomiędzy sekcjami miejsc parkingowych można posadzić rośliny, drzewa lub krzewy. Segmenty parkingu można też oddzielać od siebie za pomocą donic z kwiatami.

Postawienie ławek do siedzenia na obrzeżach przestrzeni do parkowania w organiczny sposób oddzieli ją od reszty powierzchni przed firmą i sprawi, że będzie się ona wydawać dużo bardziej przyjazna. Naturalnie wkomponowane w parking dekoracje całkowicie odmieniają jego wygląd i pozwalają na stworzenie lepszego efektu wizualnego. 

Urządzanie terenu przed firmą w taki sposób, by był on zarówno funkcjonalny, jak i atrakcyjny wizualnie, nie jest prostym zadaniem. Podczas projektowania parkingu firmowego weź pod uwagę nie tylko kierowców, lecz także rowerzystów oraz osoby poruszające się na hulajnogach czy deskorolkach. Rośliny, akcenty zieleni oraz elementy, takie jak ławki i pojemniki na śmieci pozwolą uatrakcyjnić nieco przestrzeń przed budynkiem i w bardzo naturalny sposób odgrodzą od siebie jej poszczególne segmenty. 

Zdj. główne: Ruffa Jane Reyes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*