MAJSTERKOWANIE I NAPRAWA

Jak przygotować auto na zimę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować auto na zimę?

Artykuł sponsorowany

Zima zbliża się wielkimi krokami. Oznacza to, że musimy przygotować na nią nie tylko swoją garderobę, wyciągając grube swetry i kurtki, ale także zadbać o nasz samochód. Podpowiadamy, jak przygotować auto na zimę, aby również w tym okresie jeździć bezpiecznie i komfortowo. 

Zima to dość trudny okres dla samochodu, ponieważ jest on nieustannie wystawiony na działanie mrozu, wilgoci oraz soli. Dlatego też warto sprawdzić niektóre podzespoły i przygotować auto do nadchodzącej zimy. Podpowiadamy, na co w szczególności zwrócić uwagę. 

Akumulator

Na działanie czynników atmosferycznych w zimie najbardziej narażony jest akumulator. Jego słaba kondycja uniemożliwia bowiem poranny rozruch silnika na mrozie, zwłaszcza w przypadku silników diesla. Dlatego też warto przed zimą sprawdzić stan akumulatora. Nie rób tego jednak samodzielnie. W tym celu należy udać się do warsztatu lub serwisu takiego jak autoryzowany serwis Volvo Trucks. Pomiaru należy dokonać zarówno w stanie spoczynkowym akumulatora, jak i po jego obciążeniu. Jeśli okaże się, że akumulator jest zużyty, to koniecznie wymień go na nowy.

Płyny eksploatacyjne

Przed zimą konieczne jest także sprawdzenie wszystkich płynów eksploatacyjnych. Przede wszystkim zwróć uwagę na płyn chłodniczy. Ważne jest, aby był on świeży, ponieważ tylko wtedy masz pewność, że nie zamarznie na mrozie. Należy go więc całkowicie wymienić lub dolać, ponieważ zamarznięcie płynu grozi rozerwaniem silnika. 

Pamiętaj także o płynie hamulcowym. Jest on silnie higroskopijny, co znaczy, że wszelkie nieszczelności mogą skutkować przedostawaniem się do układu hamulcowego wody.  Może to doprowadzić do znacznego utrudnienia hamowania, co jest szczególnie niebezpieczne na oblodzonych drogach.

Warto też sprawdzić olej silnikowy, zwracając przy tym uwagę na jego parametr zimowy. Powinien być on jak najniższy, ponieważ olej o niskiej lepkości zimowej zapewni łatwiejszy rozruch zimą, a także szybciej dotrze do wszystkich elementów silnika, zapewniając im bezpieczną pracę.

Podwozie i nadwozie

Podwozie należy sprawdzić przed zimą, aby znaleźć ewentualne ślady korozji. Wszelkie oznaki gnicia najlepiej wyeliminować od razu, by nie dopuścić do rozprzestrzenienia. Warto także zabezpieczyć podwozie za pomocą powłoki antykorozyjnej, która odeprze atak soli drogowej oraz błota.

Równie ważne jest także, aby przed zimą zadbać o stan nadwozia. Warto udać się na kompleksowe mycie samochodu, najlepiej na myjni ręcznej. Usuniemy w ten sposób wszelkie zabrudzenia, które mogłyby później zatrzymywać wodę i doprowadzać do jej zamarzania. Warto je także zabezpieczyć woskiem ochroni on lakier przed zanieczyszczeniami oraz trudnymi zimowymi warunkami. 

Jeśli szukasz tanich części do wymiany  w swoim samochodzie, to koniecznie odwiedź stronę http://auto-szrot-kasacja-pojazdow.pl/.

Opony

Przygotowanie auta do zimy nie może obejść się bez wymiany opon letnich na zimowe. Pamiętaj jednak, aby miały one co najmniej 4 mm bieżnika oraz aby nie były starsze niż 5 lat. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spełnią one wszystkie swoje funkcje. Mieszanka opon ulega bowiem stopniowemu stwardnieniu i po wielu latach może nie mieć już odpowiedniej miękkości, jaka charakteryzuje opony zimowe.

Co jeszcze warto sprawdzić przed zimą?

Oprócz tych najbardziej podstawowych elementów warto także przyjrzeć się takim częściom jak świece zapłonowe i żarowe, alternator, uszczelki, światła, filtry, czy klimatyzacja samochodowa sklep internetowy

Zdjęcie główne: Alexandr Podvalny/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*