PSYCHOLOGIARELACJE

Jak pielęgnować relacje z przyjaciółmi?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak pielęgnować relacje z przyjaciółmi?

Przyjaźń, zwłaszcza ta trwająca przez długie lata, nie bez powodu jest cenna jak skarb. Jej przetrwanie, często zależne od wielu losowych czynników, zależy także od odpowiedniego pielęgnowania relacji z najbliższymi nam ludźmi. Na czym to polega? Jak zadbać o przyjaźń i na co zwracać uwagę w relacjach?

Zadbajmy o regularną łączność z przyjacielem

Jeśli coś jest dobre i świetnie funkcjonuje, to warto o to dbać. Podobnie jest z przyjaźnią. Zupełnie tak, jak dba się o ogień w palenisku poprzez podkładanie do niego drewna. Najlepszym ‘’paliwem’’ międzyludzkich relacji są częste spotkania z drugą osobą, bo to właśnie w ten sposób jesteśmy w stanie zbudować głębszą więź. Czy SMS-y, komunikatory video lub telefon nie wystarczą? Z pewnością nie są zamiennikiem spotkań twarzą w twarz. Nowoczesne technologie mają jednak również inną ważną rolę; pozwalają na podtrzymanie relacji wtedy, gdy z braku wolnego czasu lub odległości spotkanie w rzeczywistości nie wchodzi w grę.

Przyjaciel to ktoś, kto się nami interesuje

Takie przekonanie oddaje jeden z ważnych elementów przyjaźni; wzajemne dbanie o siebie, które przejawia się w zainteresowaniu życiem i problemami drugiej osoby. Bardzo ważne jest to, aby ten rodzaj aktywności pojawiał się bezinteresownie. Przyjacielem można nazwać kogoś, kto bez żadnej korzyści potrafi zagadać do nas i pochylić się nad naszymi problemami. 

Na przyjaciela można liczyć

Przede wszystkim w trudnych chwilach to na pomocy przyjaciela możemy się oprzeć. Zdecydowanie działa tutaj zasada wzajemności. Chcąc utrzymać i zacieśnić więzy ze swoimi przyjaciółmi, powinniśmy często stawać na wysokości zadania i udzielać pomocy naszym bliskim wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Warto pamiętać o ważnych rocznicach

Pamięć o ważnych datach i rocznicach z życia przyjaciół jest jedną z ważniejszych kwestii, o które trzeba dbać. Nie ma też nic gorszego niż sytuacja, gdy ktoś opowiada nam o jakimś ważnym wydarzeniu ze swojego życia, my zaś całkowicie zapominamy o tym na tyle, że nawet nie zdarza nam się zapytać o rezultat. To duży błąd: aktywne słuchanie przyjaciela i pamięć o tym, co w skrytości zostało nam przekazane, bardzo dobrze o nas świadczy.

Spotkania z przyjacielem powinny być żywe

Jeśli już spotkamy się z przyjacielem, to nie po to, aby wymieniać uprzejme formułki i prowadzić płytkie rozmowy. W takich sytuacjach rozmowy powinny być szczere, głębokie i pełne refleksji, o których opowiada się jedynie w dużym zaufaniu. 

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS – Przyjaciele – rodzina XXI wieku – prof. Popiołek, dr Woydyłło-Osiatyńska, dr Maj, red. Rydlewska

Przyjaźń opiera się na szczerości

Na relacji powinno zależeć obu stronom, które z własnej woli i bez wymiernej korzyści powinny o nią dbać i zabiegać. Z tym zaś wiąże się potrzeba szczerości: w przyjaźni koniecznie trzeba być asertywnym i umieć powiedzieć ‘’nie’’. Gdy zażyłość zmienia się i tylko jedna strona czerpie z niej korzyści – a my jesteśmy tymi, którzy tracą, musimy umieć w porę powiedzieć o tym naszemu przyjacielowi. Jeśli i to nie zdaje egzaminu – trzeba jasno przedstawić sytuację i, jeśli nic nie wskóramy, zerwać relację, gdy nie ma już innego wyjścia. 

Przyjaźń to także akceptacja różnic

Widząc w kimś przyjaciela, najczęściej na samym początku skupiamy się na tym, co mamy z nim wspólnego. Mogą być to przeżycia, pasje i zainteresowania, ale też np. poczucie humoru lub wyznawane wartości. Z czasem dostrzegamy jednak coraz więcej różnic. To zupełnie normalne. Akceptacja różnic do jedna z dróg do uczynienia przyjaźni długotrwałą i silną. 

Chcesz mieć przyjaciela? Sam bądź zdolny do przyjaźni

Jak można się domyślić z wymienionych przykładów – przyjaźń jest relacyjna. Nie możemy domagać się jej od kogoś pomimo tego, że sami nie jesteśmy zdolni do tworzenia relacji. Musimy więc pielęgnować swoje własne predyspozycje do bycia dobrym przyjacielem, aby takiego zyskać.

Fot. Helena Lopes/Unsplash 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*