PSYCHOLOGIAROZWÓJ

Jak nie marnować swojego czasu? Praktyczne wskazówki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nie marnować swojego czasu? Praktyczne wskazówki

Każdy człowiek w ciągu doby ma tyle samo czasu do wykorzystania. Również Ty posiadasz pełne 24 godziny na wypełnienie obowiązków, rozrywkę czy spędzenie czasu z rodziną. Często jednak pod koniec dnia okazuje się, że większość tego czasu po prostu zmarnowałeś. Jak tego unikać?

Jak planować swój czas?

Bardzo ważne bez wątpienia jest planowanie czasu. Nie chodzi jednak o to, aby zaplanować wszystko, co do sekundy. Warto jednak na każdy dzień wyznaczyć sobie pewne zadania do zrealizowania. Powinny być one w optymalnej ilości. Zbyt duża ilość zajęć, niemożliwa wręcz do wykonania, już na samym początku zraża. Warto zatem byś podszedł do tej kwestii rozsądnie i przeanalizował swoje możliwości. Czy jesteś w stanie poświęcić czas na umycie samochodu, zrobienie prania i ugotowanie obiadu? A może którąś z tych czynności lepiej przerzucić na kolejny dzień? Każdy człowiek zdaje sobie sprawę z pewnych swoich ograniczeń. Plan zawsze jest tylko szkicem, dlatego w miarę szybkiego wypełnienia obowiązków na dany dzień, można jeszcze szybko zabrać się za te z dnia kolejnego.

Taki plan bez wątpienia pomaga maksymalnie wykorzystać czas. Jeśli wstajesz rano, nie masz nic zaplanowanego i wytyczonego, to zaczynasz poświęcać swój czas zazwyczaj na rzeczy niemające większej wartości. Oglądanie niskiej jakości seriali, spędzanie czasu przed TV, przeglądanie mediów społecznościowych przez kilka godzin dziennie. To są rzeczy, które zabijają czas i go pochłaniają. Niekiedy masz sporą ilość obowiązków, jednak gdy zaangażujesz się w takie “słodkie lenistwo”, przestajesz mieć chęci na robienie czegokolwiek innego. To pułapka. Ostatecznie pod koniec dnia masz poczucie, że nie spożytkowałeś swojego czasu w dobry sposób, a wręcz go zmarnowałeś.

Ustal sobie zatem plan, staraj się spełnić wszystkie punkty z niego, ale każdego dnia wygospodaruj sobie także czas na rozrywkę i relaks.

Fot. Cats Coming/Pexels

Wykorzystuj czas podczas podróży

Wiele osób każdego dnia spędza długie godziny na dojazdach, przykładowo pociągiem lub autobusem. Taki czas często uznaje się za czas zmarnowany. Człowiek się w trakcie takich podróży nudzi, często zapełnia swoje myśli muzyką, jakimiś filmami itp. Tymczasem taki czas możesz naprawdę bardzo dobrze wykorzystać! Obecnie wiele rzeczy można wykonać za pośrednictwem telefonu lub też tabletu. Możesz między innymi zapłacić w tym czasie rachunki, zapoznać się z umową, którą chcesz podpisać, być może poszukać jakiejś nowej pracy. Taki czas nie musi być zatem zmarnowany. Nie zawsze udaje się go w pełni wykorzystać, jednak warto bez wątpienia starać się, aby chociaż w pewnym procencie go spożytkować.

Jak rozwijać się w czasie wolnym?

Warto również swój czas wolny odpowiednio wykorzystywać. Twój relaks nie musi polegać tylko i wyłącznie na oglądaniu seriali czy też siedzeniu przed TV. Wiele osób docenia możliwość osobistego rozwoju. W czasie wolnym można przeczytać książkę, być może w obcym języku, aby zacząć się go uczyć. Ponadto można pójść także na jakiś kurs tańca, lekcje gotowania lub lekcje jazdy konnej. Oczywiście wiele tych rozrywek jest kosztownych i nie każda osoba jest w stanie sobie na nie pozwolić. Czy są zatem jakieś tańsze alternatywy lub też coś, co możesz zrobić dla siebie zupełnie za darmo?

Zdecydowanie tak. Inwestycją w siebie może być także rozwijanie się pod względem fizycznym. Jest to inwestycja w swoje zdrowie i przede wszystkim w wydłużenie swojego życia. Każdego roku wiele osób umiera na skutek chorób, które są bezpośrednio związane z brakiem aktywności fizycznej. Do takich chorób można zaliczyć między innymi otyłość, choroby serca oraz krążenia. Każdego tygodnia zaleca się spędzanie 150 minut na aktywności. Może być to przykładowo jeżdżenie rowerem, jeżdżenie na rolkach, bieganie itp. Podczas jazdy rowerem, można między innymi załatwić po drodze jakieś sprawy. Do takiej aktywności można zaliczyć również spacerowanie. Niekiedy trudno jest przekonać się do takiej aktywności i być może Ty również masz problem z takim praktycznym spędzaniem swojego czasu. Jednak warto zrobić to dla siebie.

Fot. Andrea Piacquadio/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*