ZRÓB TO SAM

Jak nauczyć się programowania i elektroniki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak nauczyć się programowania i elektroniki?

Artykuł sponsorowany

Rynek pracy oraz branże zmieniają się w bardzo szybkim tempie. Obecnie już prawie nie zdarzają się przypadki, w których w jednej firmie spędza się całą karierę zawodową. Aby utrzymać się na rynku, być atrakcyjnym pracownikiem i poprawiać swoje zarobki, trzeba stale poszerzać swoje kwalifikacje i być gotowym do zmiany branży. Bardzo przyszłościowymi umiejętnościami są obecnie programowanie oraz operowanie w dziedzinie elektroniki. Te kwalifikacje możesz nabyć na własną rękę! Zobacz, jak sie ich nauczyć.   

Kursy online    

Najprostszym sposobem na zdobycie rzetelnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności jest wykupienie kursu internetowego lub skorzystanie z darmowych webinarów i szkoleń. Jednym z najbardziej popularnych urządzeń, jakie stosuje się przy nauce praktycznej programowania oraz elektroniki jest mikroprocesor Arduino. Ta niepozorna płytka skrywa naprawdę mnóstwo możliwości i pozwala na eksperymentowanie w obu dziedzinach.

Na początek swojej drogi z nauką elektroniki i programowania warto zakupić taki mikroprocesor, aby testować na nim zdobyte na kursach umiejętności. Wiele szkoleń zawiera także zadania i ćwiczenia do przeprowadzenia w domu właśnie na Arduino, więc aby w pełni skorzystać z webinaru czy kursu, dobrze jest posiadać taki sprzęt.   

Podręczniki i poradniki   

Dla osób preferujących klasyczne podejście do nauki również nie zabraknie źródeł. W księgarniach stacjonarnych i internetowych możesz kupić mnóstwo poradników oraz podręczników do nauki elektroniki i programowania. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na książki, możesz też skorzystać ze źródeł dostępnych w bibliotekach. Minusem tego wyboru jest jednak możliwość trafienia na przestarzałe materiały. Wiele podręczników wydanych kilkadziesiąt, czy nawet tylko kilkanaście lat temu nie jest już aktualne, a proponowane w nich rozwiązania nie działają na nowoczesnych urządzeniach i systemach. Jeśli chcesz nabywać te umiejętności z literatury, zwracaj uwagę na rok wydania danej książki, aby uniknąć nauki przestarzałych i nieprzydatnych już metod.    

Tutoriale i fora internetowe   

Internet jest nieskończonym źródłem informacji na praktycznie każdy temat. W sieci możesz znaleźć fora poświęcone najbardziej niszowym hobby i nieoczywistym branżom. Jeśli na początku swojej przygody z elektroniką lub programowaniem napotkasz jakiś błąd, to prawie pewne, że ktoś inny borykał się z nim przed Tobą i szukał już rozwiązania. Fora internetowe dla hobbystów to fantastyczne i darmowe źródło wiedzy z zakresu obu omawianych dziedzin. Pamiętaj jednak, aby weryfikować informacje zdobyte w Internecie, ponieważ niektóre z nich mogą być nieprawdziwe. 

Tutoriale, czyli filmy instruktażowe dostępne w sieci także dostarczają mnóstwa wiedzy i pomagają szlifować umiejętności praktyczne. Podążając za czynnościami pokazanymi w wideoinstrukcji, dużo łatwiej jest wykonać trudne lub po prostu skomplikowane zadania, niż korzystając tylko ze źródeł tekstowych. Warto szukać takich tutoriali, gdzie oprócz praktyki, przedstawiona jest także teoria. W ten sposób nie tylko poprawnie i skutecznie wykonasz zadanie, lecz także zrozumiesz, z czego wynikają kolejne czynności i na jakiej zasadzie działa zastosowane rozwiązanie.

Zdj. główne: Diana Polekhina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*