Wydaje się, że wybranie i kupno skarpet nie powinno nastręczyć żadnych problemów. Obecnie jednak na rynku producenci wychodzą z tak szeroką ofertą, że bez dokładniejszego określenia swoich potrzeb i osobistych preferencji może się okazać, że wylądujemy z pierwszymi lepszymi skarpetkami, które w krótkim czasie szybko się porwą albo nie ogrzeją nas w takim stopniu, jakbyśmy tego oczekiwali. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które w łatwy sposób pomogą Ci wybrnąć z tego skarpetkowego dylematu.
Dobrze przeanalizuj materiał, z którego skarpetki są wykonane. Korzystne dla zdrowia będzie, aby tkanina była w 70–80 procentach organiczna. Najlepszym wyborem będą skarpetki bawełniane. Pozwolą stopom dobrze oddychać i nie pocić się nadmiernie. Wybór takiego materiału zapewni długie użytkowanie. Czystą bawełnę albo jedwab wybierz w cieplejszych miesiącach, ale na okres zimowy zafunduj sobie skarpety z dodatkiem wełny lub agory, które długo pozwolą Ci utrzymać ciepło, a przy tym są miękkie i przyjemne w dotyku. Tego typu materiały powinny zawierać niewielkie ilości lycry lub nylonu, dzięki czemu przez długi czas utrzymają swój kształt i nie będą odkształcać się w czasie prania. Innym surowcem, o którym może nie słyszałeś, a który świetnie radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami, jest przędza bambusowa – materiał o hipoalergicznych właściwościach. Świetnie sprawdzi się podczas biegania i uprawiania innych sportów wytrzymałościowych. Na upalne dni dobrze jest również zaopatrzyć się w parę lnianych skarpetek. Jest to dość chłodny, lekki materiał, który pozwoli Ci czuć się swobodnie podczas letniej gorączki. Jedyną jego wadą może być małe zróżnicowanie kolorystyczne, gdyż ze względu na swoją strukturę trudno łapie barwniki. Lniane skarpety można więc najczęściej znaleźć w mało intensywnej, pastelowej kolorystyce. Do codziennego noszenia wybieraj powyższe warianty materiałowe, oparte na naturalnych tkaninach, pozwalających na właściwą wentylację. Dobrze jednak mieć w swojej szafie parę ekstrawaganckich modeli na specjalne okazje. Największy wybór wzorów i kolorów będziesz miał wśród skarpet opartych przede wszystkim na sztucznych tkaninach. W składzie często znajdziesz takie materiały jak wiskoza, akryl i elastan, ale najczęściej będzie to po prostu mieszanka kilku rodzajów tkanin.
Ostatecznie wybierając materiał, musisz uwzględnić też stosunek jakości do ceny, skarpetki wykonane z materiałów organicznych będą odpowiednio droższe. Pamiętaj jednak, iż jest to element garderoby, który tak jak bielizna styka się z Twoimi intymnymi częściami ciała i dobrze zapewnić sobie w takim miejscu odpowiedni komfort i funkcjonalność.
Gdy szykujesz się do pracy i na formalne okazje ważne jest, aby bielizna była dyskretna i jasno spełniała swoje zadanie. Kolorowe, pasiaste, obfite w memiczne rysunki skarpety zostaw w domu, a na zewnątrz wybierz klasyczne odcienie, które będą pasowały do wszystkiego. Najlepiej się tu sprawdzą nieśmiertelne szarości, czernie i granaty, które poza tym, że nie będą rzucały się w oczy pod spodniami, to dodatkowo nie są problematyczne podczas prania. Jeżeli zależy Ci na większym zindywidualizowaniu formalnego wizerunku, dobierz pod garnitur skarpetki z delikatnym nadrukiem typu krata w nienarzucających się odcieniach – tu również sprawdzą się nienachalne brązy, musztarda i niebieski. Możesz też zaszaleć, pójść o krok dalej i postawić na totalnie ekstrawagancki total look – do zamkniętych butów dobierz intensywny pomarańcz, zieleń albo fiolet. Pokaże to otoczeniu Twoją wyjątkowość i kreatywność, ale bez przekraczania zasad dobrego smaku. Postaraj się unikać jasnych odcieni – będą dużo trudniejsze w czyszczeniu. Najlepiej jeżeli skarpetki nawiązują estetycznie do któregoś z elementów Twojego wyglądu na przykład do spodni, paska, krawata albo muszki.
Zwróć uwagę na długość skarpet, każda dostosowana jest do określonej okazji. Przy eleganckich butach typu mokasyny i chinosy lepsze będą ultrakrótkie skarpetki typu stopki – pozwalają zachować higienę stopy, ale jednocześnie nie wystają nad buty – taka opcja prezentuje się schludnie i estetycznie. Trochę dłuższe, do kostki lub do połowy łydki dobrze się zgrają ze sportowym, młodzieżowym obuwiem typu adidasy i trampki, a najdłuższe wybieraj, kiedy chcesz zapewnić sobie zimą właściwy komfort termiczny. Niektóre modele posiadają nawet elektryczne ogrzewanie poprzez ładowanie przez USB. Jest to ciekawy, warty rozważenia pomysł, gdy wybieramy się na długi, zimowy spacer w górach. Ponadto zwróć uwagę, czy skarpety zawierają podwójną, szeroką gumkę, która nie pozostawia śladów na skórze oraz czy nie mają wystających nitek, które świadczą o niskiej trwałości produktu. Gumka taka utrzyma skarpetkę komfortowo przez cały czas w tym samym miejscu bez narażania na niebezpieczne podrażnienia.
Fot. Cottonbro/Pexels