DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Poduszka do spania – jak wybrać idealną?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Poduszka do spania – jak wybrać idealną?

Wstajesz rano po przespanej nocy i nadal czujesz zmęczenie? Wszystkiemu może być winna niewłaściwie dobrana poduszka. Jej zadaniem jest zapewnienie nie tylko odpowiedniego podparcia dla szyi i głowy, ale też wysokiej jakości snu.

Zasada nr 1: wypróbuj poduszkę przed zakupem

Przed zakupem koniecznie wypróbuj poduszkę. Nie oznacza to bezładnego ugniatania poduszki rękoma czy zwijania jej niczym akordeonu. Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł spokojnie się wyciągnąć i ją przetestować. Gdy już będziesz leżeć, zwróć uwagę na właściwe położenie głowy, która powinna zapadać się w poduszkę na jedną trzecią jej objętości, tak aby został zachowany odstęp między materacem a naturalną wysokością głowy.

Zasada nr 2: poduszki do relaksu nie służą do spania

Relaks czy głęboki sen? Pewnie zbytnio się nad tym nie zastanawiałeś. Tymczasem poduszki zapewniają nam różne podparcie w zależności od tego, czy chcemy przespać osiem godzin, czy zrelaksować się przy lekturze ulubionej książki. Do spania wybieraj prostokątne poduszki, które lepiej podpierają głowę, podtrzymując ją na tej samej wysokości, co kręgosłup. Do relaksu natomiast lepsza będzie poduszka kwadratowa, która podtrzymuje w pozycji siedzącej nie tylko głowę, ale też górną część tułowia, poza tym zachowuje elastyczność, zapobiega przesuwaniu się pozostałych poduszek za plecami i bólowi kręgosłupa.

Fot. Lightfield Studios/Adobe Stock

Zasada nr 3: uwzględnij pozycję, w jakiej najczęściej śpisz

Poduszka do spania na brzuchu

Jeśli większą część nocy śpisz twarzą do materaca, najlepiej w ogóle nie używaj poduszki. Twoje kręgi zachowają wyprostowaną pozycję, a mięśnie przełyku i tchawicy nie będą zaciśnięte. Jeśli jednak nie potrafisz się bez niej obejść, powinna być miękka (wykonana na przykład z lekkiego puchu) i raczej płaska (grubości 5-6 cm). Możesz też wybrać lekką lnianą poduszkę z małą ilością wypełnienia.

Poduszka do spania na plecach

Poduszka powinna twarda na tyle, aby zapewnić dobre podparcie szyi. Zbyt miękka sprawi, że kark będzie nazbyt wygięty do tyłu, zbyt twarda może z kolei przysporzyć Ci bólów głowy. Pamiętaj, że głowa ma zapadać się w poduszkę na jedną trzecią jej wysokości. Jeśli doskwierają Ci bóle w odcinku szyjnym kręgosłupa, możesz wybrać anatomiczną poduszkę z tzw. pianki leniwej, która dostosowuje się do kształtu głowy, ale szybko odzyskuje swoje pierwotne parametry.  

Poduszka do spania na boku

Dla osób śpiących na boku właściwym wyborem będzie poduszka odpowiednio twarda, wypełniająca przestrzeń pomiędzy głową a ramionami, a przy tym elastyczna i odporna na wygniatanie. Niezależnie od pozycji przyjmowanej w czasie snu, warto zwrócić uwagę na poduszki ergonomiczne.

Poduszka ortopedyczna

Tego rodzaju poduszka zapewnia optymalne podparcie dla głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Poduszka ergonomiczna ma charakterystyczny kształt fali. W czasie snu powinna być ułożona tak, żeby jej falista część znajdowała się pomiędzy głową a ramionami. Do produkcji takich poduszek stosuje się piankę z pamięcią, piankę lateksową lub poliuretanową. Wszystkie trzy rodzaje idealnie podpierają kark i głowę, utrzymując je w odpowiednim i bezpiecznym dla zdrowia ułożeniu. Zaliczane do akcesoriów leczniczych, poduszki ortopedyczne pomagają zniwelować napięcia w szyi i rozładować nagromadzony w ciągu dnia stres, jak również zredukować dolegliwości bólowe pojawiające się po źle przespanej nocy.

Zasada nr 4: zainteresuj się materiałem, z jakiego wykonana jest poduszka

Len

To jedyny surowiec, który oddycha. Len bardzo dobrze przepuszcza powietrze i dostosowuje się do temperatury ciała osoby śpiącej. W zależności od tego, jakiego chcesz podparcia dla odcinka szyjnego, możesz regulować wysokość poduszki, dodając lub odejmując wypełnienie.

Pianka z pamięcią kształtu

Piankowe poduszki z pamięcią we właściwy sposób utrzymują ciężar głowy i karku, zapobiegając dolegliwościom bólowym w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jednak w odróżnieniu od naturalnych włókien materiał syntetyczny nie przepuszcza tak dobrze powietrza i reaguje na temperaturę otoczenia: pod wpływem ciepła pianka mięknie, przez co nasza głowa zapada się niżej, a poduszka przestaje spełniać swoje funkcje. Pianka z pamięcią nie jest też właściwym wyborem dla osób, które często zmieniają pozycję w ciągu nocy.

Pierze i puch

Puch jest zdecydowanie lepszym wypełnieniem niż pierze, gdyż nie zawiera twardych elementów, zapewniając maksymalny komfort. Może mieć też różną gęstość i sprężystość, w związku z tym spośród szerokiej gamy produktów każdy znajdzie coś dla siebie. Parametry puchu zależą od tego, z jakiego ptactwa został pozyskany, z kaczek czy gęsi.

Syntetyka

Plusem materiałów syntetycznych jest łatwość, z jaką poddają się czyszczeniu i suszeniu. Ale jak już wcześniej zauważyliśmy, materiały syntetyczne źle przepuszczają powietrze.

Zasada nr 5: pamiętaj o regularnej wymianie poduszki

O ile materac należy wymieniać co 7-10 lat, o tyle poduszka nie powinna być używana dłużej niż 3 lata. Zużyta i odkształcona poduszka przestaje spełniać podstawową funkcję, jaką jest zapewnienie właściwego podparcia głowy i kręgosłupa.

Fot. volha_r/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*