DOM I OGRÓDZRÓB TO SAMZWIERZĘTA

Jak kupić dobre akwarium?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak kupić dobre akwarium?

Artykuł sponsorowany

Zbyt często nowi właściciele akwariów mają złe doświadczenia ze swoim pierwszym akwarium i poddają się przed rozpoczęciem swojej przygody. Uwzględnienie podstawowych czynników i planowanie pomoże potencjalnym właścicielom akwarium uniknąć typowych pułapek. Nawet dla doświadczonego właściciela akwarium planowanie to dobry pomysł.

Dwie z najważniejszych i podstawowych kwestii do rozważenia przy zakładaniu nowego akwarium to koszt i wielkość. W obu przypadkach ludzie zwykle nie uwzględniają tego, co jest potrzebne i mogą kupić coś, co później spowoduje liczne, niepotrzebne problemy.

Koszt

Potencjalni właściciele akwarium często widzą cenę promocyjną i zakładają, że mogą zacząć za kilkadziesiąt złotych. Nie daj się zwieść przekonaniu, że zaczniesz swoje hobby za pięćdziesiąt złotych lub mniej. Realistycznie i względnie profesjonalne rozpoczęcie pracy z przyzwoitym sprzętem będzie kosztować od 250 złotych wzwyż. Jeśli ta inwestycja jest zbyt duża dla Twojego budżetu, mądrze jest oszczędzać, dopóki fundusze nie będą dostępne, aby kupić wszystko, czego potrzebujesz. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest sporządzenie listy kontrolnej tego, co w ogóle będzie Ci potrzebne.

Zrób listę kontrolną

Wydatki obejmują akwarium, pokrywę, światło, grzejnik, filtr, żwir, dekoracje, uzdatnianie wody i środki czystości. Wszystko to oprócz ryb, a także ich pożywienia. Zrób dokładną listę kontrolną i przejdź do sklepu internetowego lub sklepu zoologicznego, a następnie zapisz koszty wszystkich interesujących Cię produktów. Usiądź i ustal, jaki jest końcowy koszt, zanim podejmiesz decyzję. Możesz być zaskoczony, gdy zobaczysz rzeczywistą, całkowitą kwotę.

Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, inną opcją jest poproszenie o pomoc. Weź listę kontrolną tego, czego potrzebujesz i poinformuj znajomych i rodzinę, że chcesz otrzymać przedmioty z tej listy na urodziny, ukończenie szkoły lub jako prezent świąteczny. W ten sposób możesz zacząć bez konieczności wybierania gorszego sprzętu, a Twoja rodzina może dostarczyć Ci coś, co chcesz (dobrze wiemy, jak trudno jest wybrać prezent). Może zaskoczą Cię i podarują Ci te przedmioty, nie czekając na specjalną okazję.

Inną opcją jest poszukiwanie używanego sprzętu. Należy pamiętać, że używane zbiorniki mogą przeciekać, a grzałki lub filtry mogą w ogóle nie działać i trudno je przetestować przed zakupem. Zadawaj więc pytania z góry i nie płać za nic więcej niż 50 procent pierwotnej ceny. Nie bój się zabrudzonego szkła lub dekoracji, ponieważ można je dość łatwo wyczyścić. Zarysowań i pęknięć nie można jednak naprawić, dlatego należy dokładnie sprawdzić używany sprzęt pod kątem uszkodzeń.

Fot. Czanner/Adobe Stock

Rozmiar

Unikaj zbiorników poniżej 40 litrów, jeśli jesteś właścicielem akwarium po raz pierwszy. Małe akwaria są znacznie trudniejsze w zarządzaniu niż większe, ponieważ toksyny mogą bardzo szybko gromadzić się w małej objętości wody. Zmiany temperatury i składu wody mogą również wystąpić bardzo szybko, gdy jest to tylko kilkadziesiąt litrów. Zacznij od konkretnego typu zbiornika, a chodzi tutaj dokładnie o akwaria słodkowodne.

Należy unikać tych uroczych mini-akwariów, które mają od 5 do 20 litrów. Chociaż niektóre oferty pakietów w małych akwariach mogą wydawać się niedrogie, nie są one dobre dla początkującego właściciela. Jeśli to możliwe, wybierz zbiornik o pojemności 75 litrów lub większy.

Waga

Należy pamiętać, że akwarium większe niż 50 litrów waży prawie 100 kilogramów po napełnieniu i powinno być umieszczone na stojaku, a nie na półce lub biurku. Potrzebne będzie również miejsce do postawienia akwarium, które nie jest bezpośrednio nasłonecznione lub narażone na przeciągi lub skrajne temperatury, które mogą zaszkodzić rybom.

Miejsce to musi być również od czasu do czasu zdolne do bycia zamoczonym. Przeprowadzanie konserwacji, dodawanie lub wyciąganie ryb i innych przedmiotów ze zbiornika spowoduje rozpryskiwanie wody wokół niego. więc miej to na uwadze, jeśli myślisz o trzymaniu go na biurku lub nad półką z książkami lub innymi przedmiotami, które mogą ulec zniszczeniu.

Liczba ryb

Wreszcie, bądź realistą co do wielkości i liczby ryb, które chcesz hodować. Nawet jeśli wybierzesz większy zbiornik, zacznij od kilku małych, łatwych w pielęgnacji ryb. W miarę zdobywania doświadczenia możesz dodawać bardziej wymagające okazy. Krótko mówiąc, kiedy zaczynasz, pomyśl o dużych rozmiarach zbiornika i o małej liczbie ryb. 

Fot. Mircea Costina/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*