HOBBYROZRYWKA

Jak samodzielnie zrobić makramę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak samodzielnie zrobić makramę?

Przedmioty wykonane techniką makramy mogą być gustownym uzupełnieniem ścian i nietuzinkowym prezentem dla bliskiej osoby. Opanowanie sztuki zaplatania makramy nie jest przy tym bardzo skomplikowane. 

Narzędzia do wykonania makramy

Wszystkie potrzebne Ci materiały znajdziesz w pasmanterii lub na stronach internetowych stworzonych z myślą o pasjonatach rękodzieła. W jakie przybory warto się zaopatrzyć?

  • Duże i ostre nożyce krawieckie. Przydadzą Ci się do przycinania ozdobnych „grzywek”;
  • małe nożyczki do haftu znane jako czaple lub pelikany. Będziesz nimi przycinać niepotrzebne sznurki;
  • miarka krawiecka lub linijka;
  • patyki lub drążki, na których będziesz zawieszać sznurki.

Sznurki do wyplatania

Pierwsze pytanie, jakie zadaje sobie osoba niewtajemniczona w arkana, brzmi: „Jaki sznurek będzie najlepszy i gdzie go kupić?”. Właściwie każdy sznurek będzie się nadawał – wszystko zależy od pomysłu i efektu, jaki chcesz uzyskać. Do plecenia makramy najlepsze są sznurki wykonane z naturalnej bawełny. Znajdziesz je w sklepach budowlanych oraz pasmanteriach. Do nauki najlepiej wybrać te o średnicy co najmniej 5 mm. Nie bój się eksperymentów: sięgaj po różne materiały, żeby zobaczyć, z jakim najprzyjemniej Ci się pracuje.

Kolejna sprawa to rodzaje sznurków. Ze względu na ich strukturę wyróżniamy sznurki plecione, sznurki skręcane pojedynczo oraz te z trzema rdzeniami. Sznurki plecione są najczęściej wybierane przez początkujących, jako że łatwo je zaplatać i rozplatać w przypadku popełnienia błędu. Sznurki skręcane pojedynczo mogą być nieco uciążliwe dla początkujących, gdyż ich końcówki łatwo się rozwarstwiają. Za to są miękkie w dotyku, a po rozczesaniu nabierają puszystości. Sznurki skręcane potrójnie są też dość łatwe w obsłudze i pozwalają stworzyć najbardziej misterne makramy.

Podstawowe sploty makramowe

Gdy już zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia, przejdź do konkretów, czyli samodzielnych prób wyplatania. Naukę splotów rozpocznij od najprostszych i najbardziej podstawowych wiązań.

Węzeł płaski

Do zrobienia węzła płaskiego potrzebujesz dwóch sznurków. Składasz je na pół, przekładasz nad drążkiem, a następnie końcówki sznurka przewieszasz przez powstałe pętelki i mocno dociągasz. Po zrobieniu dwóch pętel mocujących otrzymujesz cztery luźno wiszące sznurki. Węzeł płaski splatasz z dwóch zewnętrznych sznurów. W tym celu lewy sznurek układasz w pętlę i wkładasz pod sznurek prawy. Teraz prawy sznurek przekładasz do tyłu, za dwa środkowe, wyjmując go przez lewą pętelkę. Zaciągasz zewnętrzne sznurki, dbając o to, by środkowe pozostawały napięte.

Brawo! Jesteś na półmetku. Masz już lewy węzeł półpłaski. Teraz powtórz te czynności z prawym sznurkiem. Gdy dojdziesz do końca, masz swój pierwszy węzeł płaski. Powtarzaj te czynności raz z lewej, raz z prawej strony, aż uzyskasz słupek węzłów płaskich. Proste, prawda? 

Supeł spiralny

Aby uzyskać słupek spiralny, postępujesz tak samo jak przy węźle płaskim, z tą drobną różnicą, że węzły zaplatasz tylko z jednej strony. Jeżeli będziesz robić pętelki z lewej strony, słupek skręci Ci się w prawo, a jeśli z prawej – w lewo. Trzymaj się jednej strony, a supełek zrobi się sam.
Już za pomocą tych dwóch splotów możesz uzyskać całkiem ciekawą makramę, a gdy opanujesz jeszcze splot żebrowy, sztuka robienia ciekawych makram stanie przed Tobą otworem.

Zdj. główne: rocknwool/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*