KARIERA I FINANSEZRÓB TO SAM

Badania naukowe – rodzaje i znaczenie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Badania naukowe – rodzaje i znaczenie

Artykuł sponsorowany

Badania naukowe odgrywają ogromną rolę we współczesnym świecie. To dzięki nim ludzkość jest w stanie odkryć wiele prawd o świecie oraz znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Dowiedz się więc, jakie konkretnie rodzaje badań naukowych wyróżniamy oraz jakie mają one znaczenie dla rozwoju.

Czym są badania naukowe

Zacznijmy od samej definicji badań naukowych. Badania naukowe to działalność prowadzona przez wyspecjalizowanych pracowników instytucji naukowych. Musi być ona prowadzona metodycznie oraz zgodnie z procedurami dochodzenia do twierdzeń, odkryć i wynalazków, ich weryfikacji i kontroli, przyjętymi w danej dyscyplinie. Badania naukowe mają więc na celu głębsze poznanie rzeczywistości oraz odkrycie nowych faktów i zjawisk, które mogą zwiększyć rozwój współczesnego człowieka. 

Rodzaje badań naukowych

Warto mieć na uwadze, że badania w zależności od obszaru badawczego oraz postawionego celu mogą przyjąć różną formę. Najpopularniejszy obowiązujący podział badań, to podział ze względu na założenia ontologiczne. W ten sposób możemy wyróżnić badania empiryczne, badania ilościowe oraz badania jakościowe. 

Badania empiryczne to badania, które za źródło danych potrzebnych do ich wykonania, uznają wiedzę zdobytą podczas różnego rodzaju obserwacji oraz eksperymentów. Głównym celem badań empirycznych jest stwierdzenie istnienia wybranych faktów naukowych.

Badania ilościowe opierają się zaś na twardych liczbach i danych. Polegają one na ukazaniu danych liczbowych na wybrany temat oraz przedstawieniu powiązań między liczbami a badanym obszarem. Celem badań ilościowych jest wykazanie prawdziwości bądź fałszywości sformułowanych w nich hipotez.

Badania jakościowe koncentrują się natomiast na głębszej analizie badanego zjawiska. Metody stosowane w badaniach jakościowych wywodzą się przede wszystkim z psychologii oraz socjologii. Wyniki takich badań nigdy nie są przedstawiane w liczbach, ale w formie charakterystyki badanego obszaru i zjawiska. Można stwierdzić, że badania te mają na celu odpowiedź na pytania: co, ile, jak silnie, jak często, w jakiej części.

Dlaczego badania naukowe są tak ważne?

Badania naukowe nie bez powodu odgrywają w świecie tak ważną rolę. Dzięki nim możemy bliżej poznać otaczającą nasz rzeczywistość i dowiedzieć się więcej o świecie, społeczeństwie oraz o nas samych. Badania to droga do odkrycia nowych leków, zjawisk przyrodniczych, czy zachowań społecznych. 

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie efekty mogą przynieść badania naukowe, koniecznie zajrzyj na stronę biolabshop.pl, a także na sarmy sklep i aminokwasy sklep internetowy

Zdjęcie główne: pexels.com/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*