ZDROWIE

Niezbędne środki ochrony w okresie pandemii

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Niezbędne środki ochrony w okresie pandemii

Artykuł sponsorowany

Już niedługo miną dwa lata od wybuchu światowej pandemii wirusa COVID-19. W tym czasie nauczyliśmy się już żyć i chronić się przed chorobą, jednak w niektórych osobach uśpiło to czujność.

Coraz to nowe warianty koronawirusa, ciągłe mutacje i kolejne fale są coraz bardziej niebezpieczne, dlatego nie można kierować się przyzwyczajeniem, tylko nadal przestrzegać zaleceń lekarzy. Przypominamy, jakie są najbardziej niezbędne środki ochronne w czasie pandemii.  

Maseczki ochronne  

Od samego początku pandemii to symbol dbania o siebie i innych. Maseczki na samym początku budziły spore kontrowersje, lecz od dłuższego czasu udowodnione jest, że nie mają one negatywnego wpływu na zdrowie noszącej ją osoby, za to dobra maseczka skutecznie chroni przed zakażeniem.

Ważne jest, by maseczki ochronne, które kupujesz, były atestowane, a ich jakość potwierdzał certyfikat. Tylko wtedy będą one skuteczne i bezpieczne do użytkowania. Maseczki z nieautoryzowanych i niesprawdzonych źródeł mogą rzeczywiście okazać się niebezpieczne dla zdrowia.

Dodatkowo należy pamiętać, że przed zakażeniem koronawirusem chronią tylko maseczki chirurgiczne oraz przeciwpyłowe FFPD – tkaniny bawełniane mają zdecydowanie zbyt luźny splot, by zatrzymać wirusy. Jeśli chcesz mieć maseczkę wielorazową, dużo lepiej niż bawełna sprawdzi się trzywarstwowy jedwab o bardzo ścisłym splocie.

Rękawiczki oraz środki do dezynfekcji   

Na dłoniach gromadzi się niezwykle wiele bakterii oraz wirusów. Dlatego niezwykle ważne jest dbanie o higienę dłoni. Przede wszystkim należy myć ręce, ponieważ ciepła woda i mydło są najskuteczniejsze przy zwalczaniu koronawirusa.

Mydło rozpuszcza osłonkę, która chroni wirusa przed czynnikami zewnętrznymi, a ciepła woda zabija go i usuwa z dłoni. Wirusy na skórze oraz powierzchniach uśmiercają także środki dezynfekujące, jeśli są używane poprawnie, czyli w odpowiedniej ilości i przez co najmniej 30 sekund. Skuteczne środki do dezynfekcji skóry i powierzchni kupisz na https://rcmedical.pl/

Jeśli poza domem nie masz możliwości umycia czy zdezynfekowania rąk, możesz chronić się w inny sposób. Rękawiczki ochronne są skuteczne w zabezpieczaniu rąk przed brudem. Warunkiem jest jednak ponownie prawidłowe korzystanie z nich.

W czasie noszenia rękawiczek nie dotykaj twarzy, a po ich zdjęciu natychmiast zdezynfekuj ręce. Rękawiczki nie są magiczną wirusobójczą tarczą, która w stu procentach zabezpiecza Cię przed chorobami. Rękawiczki należy też zdejmować w odpowiedni sposób, by drobnoustroje z ich powierzchni nie dostały się na dłonie.  

Dystans społeczny  

Chociaż wiele obostrzeń zostało zdjętych, nie ma to nic wspólnego z liczbą dziennych zakażeń, co świadczy o tym, że choć zachowywanie dystansu nie jest już wymagane prawnie, nadal warto tego przestrzegać. Utrzymywanie odstępów w kolejkach w sklepie, pozostawianie pustego miejsca między pasażerami w komunikacji miejskiej czy studentami na auli to rozsądne działanie w pandemii, ponieważ osoba zakażona rozsiewa wirusa w sporym promieniu. 

Dbanie o zdrowie swoje oraz innych jest ważne zawsze, ale okres pandemii jest to szczególnie konieczne. Żeby pandemia jak najszybciej się skończyła i wszystko na nowo wróciło do normalności, niezbędnie trzeba przestrzegań lekarzy oraz Światowej Organizacji Zdrowia. Warto zaufać ekspertom i medykom, którzy mają najbardziej aktualna wiedzę w tym temacie.

Zdj. główne: Tai’s Captures/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*