DUCHOWOŚĆPSYCHOLOGIAZRÓB TO SAM

Jak zacząć wierzyć w siebie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zacząć wierzyć w siebie?

Wiara w samego siebie to jedna z tych umiejętności, które nabywa się wraz z wiekiem i doświadczeniem życiowym. Istnieje jednak kilak kwestii, nad którymi można pracować, żeby ułatwić sobie realizację tego wymagającego zadania. 

Sprecyzuj swoje cele i oczekiwania

Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej pewności siebie jest praca nad wymaganiami, które sobie stawiamy. W praktyce oznacza to określenie swoich aspiracji, celów, do których chcemy dążyć i efektów, jakich oczekujemy. Sprecyzowanie własnych potrzeb i efektu końcowego pomaga znaleźć w sobie motywację do działania. Jeśli wiemy, czego chcemy i realnie oszacowaliśmy, że jesteśmy w stanie zrealizować dane marzenie, to możemy podejść do jego realizacji z większą pewnością siebie i przekonaniem, że wszystkie nasze działania zakończą się sukcesem. Jasne określenie celów warto rozpocząć od mniejszych zadań, konkretnych dla danego dnia czy tygodnia. Mogą być to najmniejsze rzeczy, które będą sprawiać nam radość i pokazywać, że jeśli czegoś chcemy, to możemy to osiągać. 

Pokonuj towarzyszący Ci strach 

Zadanie to nie należy do najłatwiejszych i podobnie, jak w przypadku realizacji zamierzonych celów, warto zacząć od mniejszych problemów. Pokonywanie własnych barier, akceptowanie własnego niepokoju i zwalczanie strachu pomaga budować pewność siebie. Udowadnia to, jak silny jesteś, że Twoje ograniczenia mogą być jedynie chwilowe, a ich pokonywanie daje Ci dużo satysfakcji.

Kluczem do pokonywania własnych lęków jest systematyczność i zaakceptowanie stresu przy pierwszym podejściu. Warto dać sobie także swobodę na popełnianie błędów, są one przecież nieodłącznym elementem każdego działania w życiu człowieka. Towarzyszący dyskomfort czy strach to naturalne uczucia, będące jednymi z najczęściej towarzyszących w życiu codziennym, dlatego warto nauczyć się z nimi żyć i wykonywać wymagające zadania pomimo tych negatywnych emocji. Z czasem mogą zmienić się one w pozytywne odczucia, które tylko zwiększa pewność siebie.  

Naucz się doceniać samego siebie 

Wiele osób żyje z dnia na dzień, nie zatrzymując się myślą nad tym, co dokonały danego dnia. Warto doceniać wszystkie wykonane danego dnia zadania czy pokonane problemy, z którymi udało nam się zmierzyć. Docenianie samego siebie pomaga nam obserwować własne postępy, zauważać ilość rzeczy, których dokonujemy każdego dnia, a także pogratulować samemu sobie za wysiłek włożony w każde zadanie. Takie podsumowania warto wykonywać każdego dnia przed zaśnięciem. Pomaga to uporządkować zakończony dzień i nabrać sił na kolejne działania. 

Im więcej i częściej doceniamy samego siebie, tym więcej motywacji do działania mamy. Nie zawsze przełożony pochwali nasze zaangażowanie w pracę, dlatego czasem warto samemu podziękować sobie za to, że wykonujemy swoje obowiązki z należytą uwagą. Pewność siebie opiera się właśnie na przekonaniu, że to, co robimy i w co wierzymy, jest dla nas istotne i robimy to z pełnym zaangażowaniem. Zauważanie tego każdego dnia pomoże zwiększyć to uczucie i poprawić poczucie własnej wartości.

Zdjęcie główne: Moose Photos/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*