DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Żółw w domu – abc właściciela

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Żółw w domu – abc właściciela

Wybór żółwia jako domowego pupila z pewnością może dostarczyć wielu ciekawych przeżyć lub nawet być początkiem wielkiej pasji, ale musi być przemyślany. Trzeba wiedzieć, że to zwierzę będzie nam towarzyszyło przez szereg lat. Kupując je – musimy wziąć za to odpowiedzialność.

Czy żółw jest bezproblemowy w hodowli?

Właśnie taka opinia powszechnie panuje o tym zwierzęciu. Prawdą jest, że jak na gatunek terraryjny nie posiada (przynajmniej na początku) ogromnych wymagań, ale jego hodowca powinien przyswoić solidną dawkę wiedzy. Przede wszystkim musimy mieć pełną świadomość tego, że nasz pupil niekoniecznie zawsze pozostanie malutkim żółwikiem i że jego życie może być wyjątkowo długie. Akceptacja tych dwóch informacji w duchu odpowiedzialności to podstawa – jeszcze na długo przed tym, nim zdecydujemy się na zakup. 

Jakie rasy żółwi hodowlanych są najbardziej popularne?

Żółwie to zwierzęta, które występują w prawdziwej mnogości ras; na świecie żyje ich 335 gatunków, spośród których w Polsce występuje wyłącznie chroniony żółw błotny, którego stanowiska zlokalizowane są w Poleskim Parku Narodowym. Spośród gatunków trzymanych w terrariach najbardziej popularne są:

  • żółw stepowy, który jest gatunkiem lądowym aktywnym w trakcie dnia i zapadającym w sen zimowy; dorasta do 15 – 23 cm, i jest roślinożercą żyjącym przede wszystkim w terrarium,
  • żółw czerwonolicy żyjący w wodzie i na lądzie, wyróżnia się czerwonymi pręgami na policzkach; prowadzi tryb życia dzienny, młode zjadają wyłącznie ryby, ślimaki i skorupiaki, starsze przechodzą na pokarm mieszany, 
  • żółw grecki będący gatunkiem lądowym, który dorasta nawet do 25 – 30 cm; ważne jest, aby zapewnić mu miejsce do wygrzewania się i schronienie pod postacią budki; gatunek roślinożerny, który powinno się karmić zwłaszcza liśćmi, trawą i ziołami,
  • żółw chiński, który jest gatunkiem wodnym o pancerzu przypominającym swoim wyglądem dach pagody; dorasta do 17 cm i nie potrzebuje snu zimowego dla regeneracji; przyjmuje przede wszystkim pokarm zwierzęcy.
Fot. Marc Benedetii/Pixabay

Ile żyją żółwie? 

Zwierzęta te charakteryzuje wyjątkowa długowieczność. Niektóre spośród większych gatunków przeżywają do 100, a nawet 150 lat. Żółwie wodno-lądowe, które hodowane są w terrariach, najczęściej dożywają 30 lub nawet 40 lat, co i tak stanowi imponujący rezultat na tle innych zwierząt, które hodowane są w naszych domach. 

Jak przygotować terrarium i wybieg dla żółwia lądowego?

Żółwie lądowe hoduje się wprawdzie w terrarium, ale powinny mieć też dostęp do wybiegu zabezpieczonego przed ucieczkami. Trzeba też pamiętać, że te zwierzęta mogą zamieszkiwać wspólnie z innymi domowymi pupilami, kotami lub psami, o ile te ostatnie są do tego przyzwyczajone. W innym przypadku taki wybieg trzeba zabezpieczyć, żeby inne domowe zwierzaki nie zrobiły żółwiowi krzywdy. Rozmiar terrarium najczęściej wyznacza się przez dodanie do siebie długości i szerokości ciała żółwia – i pomnożenie tych wymiarów przez pięć. Żółwie lądowe z reguły mogą wieść życie samotnicze, żyć w parach lub niewielkich grupach, byle nie z przewagą samców. 

Co wchodzi w skład terrarium dla żółwia lądowego?

Żółw lądowy potrzebuje w terrarium przede wszystkim:

  • podłoża – najczęściej jest to drewniana ściółka lub kora sosnowa; często dodaje się do nich siano lub liście,
  • kryjówek – będą stanowiły dla żółwi miejsca do wylegiwania się i wypoczynku,
  • wanny – nawet żółw lądowy lubi korzystać z wody urządzając sobie kąpiele,
  • miejsca z pokarmem – najczęściej żółwie przyzwyczajają się do jedzenia tylko w jednym miejscu. 

Jak hodować żółwie wodno-lądowe?

Zasadniczą różnicą w stosunku do gatunków lądowych jest to, że żółwie wodno-lądowe potrzebują większej ilości wody, nietoksycznej roślinności i pływających wysp w akwarium. Potrzebna jest również grzałka dla zachowania odpowiedniej temperatury wody oraz filtry, które sprawią, że woda będzie czysta, co jest bardzo ważne dla zdrowia zwierzęcia. 

Ile kosztuje żółw hodowlany?

Ceny uzależnione są od gatunku. Wahają się od kilkudziesięciu do ponad tysiąca złotych. Warto zadbać o to, aby został pozyskany od wiarygodnego hodowcy, który mógłby się wykazać potwierdzeniem legalności nabycia zwierzęcia.

Fot. Marzena P./Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • dorota 10.03.2022

    bardzo fajny artykuł, hodowla żółwia nie musi być trudna jeśli już się trochę o tych zwierzakach poczyta 😉