ZDROWIE

Czym jest optoplastyka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest optoplastyka?

Artykuł sponsorowany

Odstające uszy dotyczą nawet 5% populacji. U wielu osób są przyczyną kompleksów, zapuszczania długich włosów, noszenia czapek i opasek. Jedynym jednak trwałym sposobem na poradzenie sobie z tym estetycznym problemem jest chirurgia plastyczna Warszawa to jedno z miast, gdzie można wykonać zabieg optoplastyki.

Zabieg optoplastyki

Optoplastyka, czyli korekta uszu to zabieg medycyny estetycznej polegający na zoperowaniu uszu, by przestały być odstające, zwiększeniu lub zmniejszeniu małżowiny, czy zmienieniu ich pozycji. Dokonuje się tego za pomocą nacięcia skóry nad uchem, zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, choć w szczególnych przypadkach (np. u dzieci) stosuje się sedację ogólną. Po wykonaniu nacięć modeluje się chrząstkę dzięki małym nacięciom i zakładaniu modelujących szwów. Można też założyć dodatkowe szwy, które przybliżą ucho do głowy. Pacjent podczas zabiegu może zgłaszać swoje uwagi i musi na koniec zaakceptować nadany przez lekarza kształt ucha. Całość trwa około godziny, po której z założonym opatrunkiem można wrócić od razu do domu, chyba że zostało użyte znieczulenie ogólne, wtedy jeszcze trzeba przebywać w szpitalu przez następną dobę. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie kliniki Timeless.

Po korekcie uszu – zalecenia lekarskie

Opaska bandażowa powinna zostać na głowie przez trzy dni po zabiegu. Po tygodniu przychodzimy do lekarza na pierwszą wizytę kontrolną, gdzie zdejmowany jest opatrunek. Można już wtedy zacząć myć głowę. Przez następne trzy tygodnie nosimy zwykłą opaskę, nie zdejmując jej ani na chwilę. Po tym czasie w trakcie następnych dwóch, trzech tygodni zakładamy opaskę, idąc spać. Finalny efekt widoczny będzie po kilku miesiącach, kiedy ucho się zagoi i przybierze ostateczny kształt.

Przez czas rekonwalescencji uszy mogą być lekko zasinione, może pojawić się też obrzęk. Zniknie to do półtora-dwóch tygodni. Ból znika zazwyczaj maksymalnie po trzech dobach. Jeśli chodzi o pozycję, w której najlepiej spać to zaleca się sen na plecach, z poduszką podłożoną pod głowę. W dzień zaś najlepiej w ogóle nie leżeć. Kilka tygodni po zabiegu trzeba zmniejszyć aktywność fizyczną i chronić uszy przed zmienną pogodą i wahaniami temperatur. Długoterminowe zalecenia obejmują również to, aby dopóki rany całkowicie się nie zagoją nie farbować włosów, a przez pół roku nie opalać się w znacznym stopniu.

Ważne informacje przed i po zabiegu

Zainteresowani zabiegiem często zastanawiają się, czy uszy mogą odskoczyć po korekcie. Dzieje się tak bardzo rzadko, wykonuje się wtedy powtórny zabieg optoplastyczny. Istotne są także kwestie związane z przygotowaniem do zabiegu. Warto wiedzieć, jakie badania trzeba wykonać przed znieczuleniem. Przy najpopularniejszym znieczuleniu miejscowym, należy wykonać następujące badania: morfologia, HCV, INR, anty HBs, HBs antygen, INR i APTT. Przy znieczuleniu ogólnym należy jeszcze dodać: grupę krwi, EKG, chlorki, potas i sód. Dotyczy to także dzieci. W ich przypadku najlepszym momentem na zabieg jest moment, kiedy pacjent ma od 7 do 14 lat. Kiedy ucho dopiero się rozwija, lepsze mogą być efekty operacji.

Pacjenci często zastanawiają się, jaka jest cena zabiegu. Taka operacja kosztuje od 4500 złotych do 6000 złotych, przy czym, jeśli operujemy tylko jedno ucho, cena może być mniejsza. Po zebraniu środków warto wiedzieć, gdzie wykonać zabieg korekty uszu. Jeśli w grę wchodzi chirurgia plastyczna, Warszawa jako stolica dysponuje dużą ilością klinik. Jedną z nich jest Timeless, posiadająca znakomitych specjalistów, docenianych w branży i w światowych czasopismach naukowych.

Fot.: Samuel Dixon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*