TECHNOLOGIA I INFORMATYKA

Wyciek danych z firmowych komputerów – jak tego uniknąć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wyciek danych z firmowych komputerów – jak tego uniknąć?

Artykuł sponsorowany

Utrata kluczowych danych to sytuacja, która może przysporzyć wielu problemów. Co robić, aby temu zapobiec? Sprawdźmy to. 

Zadbaj o prawidłowe zabezpieczenie 

Informacje przepływają z jednego miejsca do drugiego. Pracownicy mają kilka, jak nie kilkanaście kont, z których codziennie wysyłają dane. Z reguły są to maile firmowe. Hasło do poczty powinny być trudne do odgadnięcia przez osoby postronne. Nie może bowiem opierać się ono na łatwym dla hakera kodzie, który zostanie rozpracowany w kilkanaście minut. Nie zaleca się tworzenia zabezpieczeń na bazie imienia, nazwiska, daty urodzin, czy innych informacji, które w łatwy sposób udostępnia się w social mediach. Należy pamiętać, że hasło nie może też być za krótkie. Optymalna liczba znaków powinna zamknąć się w liczbie 16, nie większej na fakt trudniejszego zapamiętania. Warto więc uświadomić pracowników, aby zadbali o zabezpieczenie i przy okazji aktywowali dwustopniowe logowanie, które zasygnalizuje, jeśli ktoś niepożądany zechce zalogować się na konto. 

Zainwestuj w sprawdzony antywirus 

Banalnie proste, ale jakże skuteczne. Inwestycja w dobry program antywirusowy sprawi, że będziesz wiedział o potencjalnych zagrożeniach. Przede wszystkim oprogramowanie od razu zasygnalizuje, jeśli wirus zainfekuje komputer. Nie musisz się martwić o swoją natychmiastową reakcję, ponieważ większość programów od razu przenosi potencjalnego szkodnika do kwarantanny, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu się. Tym samym Twoje dane będą bezpieczne. Zwróć jednak uwagę na raporty, bo może przez pomyłkę antywirus uzna Twoje wartościowe dokumenty za niepożądane. Nie pobieraj też programów, które nie są certyfikowane ani sprawdzone – większość z nich zawiera wirusy, które mogą wykraść dane z urządzenia. Bez wątpienia do antywirusów, które w pełni chronią Twój komputer, można zaliczyć Kaspersky Lab oraz Device Lock.  

Fot. Lukas Bieri/Pixabay

Nie podawaj swoich danych nikomu 

Musi zaistnieć tu środowisko zerowego zaufania. Każdy ruch należy być weryfikowany i dokładnie sprawdzany. Bądź ostrożny, jeśli dostaniesz podejrzane treści na skrzynkę mailową. Poświęć czas na analizę treści maila oraz na adresata. Wszelkie domeny, które nie kojarzą Ci się z żadną z firm, z którą współpracujesz – powinny zwrócić Twoją uwagę. Są podmioty oferujące bezpieczeństwo w zakresie pełnej ochrony danych. Przykładem może być np. https://rapiddc.pl/.

Używaj wyłącznie licencjonowanych programów 

Ważne jest, aby korzystać wyłącznie z legalnych i dedykowanych aplikacji dla firm. Szeroką paletę możliwości biurowych (Word, Excel, Outlook itd.) oferuje Microsoft 365, który zawiera wszystkie oprogramowania usługi Office 365. Szczegółów dowiesz się tutaj: https://itmedia.pl/microsoft-365/. Dodatkowo są one na bieżąco aktualizowane, więc masz pewność, że pod względem aktualności otrzymujesz wszystko, co najlepsze:

  • regularne aktualizacje programów, 
  • ochronę przed cyberzagrożeniami, 
  • magazynowanie zapisów w chmurze, 
  • zarządzanie dostępem i tożsamościami.

Nie warto iść na skróty i używać niesprawdzonych programów. Lepiej iść w jakość, a nie ilość. Nielicencjonowane programy nie dają żadnej gwarancji ochronnej. 

Szkolenia pracowników to klucz do zabezpieczeń 

Regularne przeprowadzanie szkoleń dotyczących ochrony w cyberprzestrzeni to gwarancja bezpieczeństwa. Podczas zajęć należy wprowadzić procedury profilaktyczne i przykładowe rozwiązania danych sytuacji. W ten sposób każdy pracownik będzie wiedział, jak się zachować, gdy konkretne zagrożenie pojawi się w firmie. W trakcie wykładów można też stworzyć specjalny budżet na rzecz bezpieczeństwa w sieci. Taki fundusz opiera się na inwestowaniu w oprogramowania i sprzęt, które zapobiegają przyszłym wyciekom danych.

Fot. StartupStockPhotos/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*