DOM I OGRÓD

Uprawa warzyw – które warto zasiać w przydomowym ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Uprawa warzyw – które warto zasiać w przydomowym ogrodzie?

Artykuł sponsorowany

Przydomowy ogródek daje wiele radości i satysfakcji, szczególnie gdy zdecydujemy się na uprawę w nim warzyw. Takie rozwiązanie pozwoli cieszyć się świeżym i zdrowym jedzeniem pochodzącym prosto ze swojej działki. Jednak nie wszystkie warzywa są łatwe w uprawie w przydomowej przestrzeni ogrodowej, dlatego warto wybrać niektóre gatunki, których hodowla sprawi najmniej problemu. Poznaj już dziś wszystkie z nich i wybierz nasiona, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się obfitymi, pysznymi i pełnymi witamin plonami.

Stanowiska do uprawy warzyw – zacznij od odpowiedniego przygotowania miejsca

Zdecydowanie najważniejszą kwestią, od której należy zacząć swoją przygodę z przydomowym ogródkiem, jest przygotowanie odpowiedniego miejsca na stanowisko do uprawy wybranych warzyw. W tym celu powinniśmy przede wszystkim wybrać dobrą lokalizację – zatem miejsce powinno być optymalnie nasłonecznione, najlepiej przez większą część dnia, a także osłonięte przed wiatrem, aby silne porywy nie uszkodziły plonów, szczególnie tych dopiero kiełkujących. 

Ponadto należy przygotować pojedyncze i rozdzielone grządki wraz z ziemią, która powinna być dobrze odchwaszczona, spulchniona i użyźniona, jak i również mieć ustabilizowany poziom pH. Co ważne, należy stale kontrolować stanowiska, gdyż może się okazać, że w zależności od pory roku i panujących warunków będą wymagać dodatkowego nawożenia. Różnego rodzaju nawozy pozwolą uzupełnić glebę o niezbędne składniki odżywcze, które będą pobierane przez uprawiane warzywa. Na zimę natomiast należy w odpowiedni sposób ochronić plony i stanowiska przed wypłukaniem, wyjałowieniem i erozją.

Jakie warzywa warto zasiać w ogródku?

Wybierając warzywa do ogródka, należy przede wszystkim sprawdzić, ile mamy miejsca do dyspozycji, gdyż niektóre gatunki wymagają niewielkiej przestrzeni, a inne ze względu na duże plony potrzebują jej znacznie więcej. Bardzo ważne jest zatem zachowanie umiaru, co pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, które mamy do zagospodarowania na działce. Warto zacząć od mniejszych upraw, nabrać wprawy i doświadczenia, a dopiero później zwiększać swoje plony. W przydomowych ogródkach najłatwiej jest uprawiać między innymi:

 • ogórki, którym warto znaleźć stałe miejsce, bez konieczności późniejszego przesadzania,
 • pomidory, bez których trudno wyobrazić sobie pyszne śniadania i sałatki,
 • paprykę, która jest dość wymagająca, ale jednocześnie pyszna i soczysta,
 • marchew, którą dodaje się do większości potraw,
 • cukinię, jeśli tylko dysponujesz większą ilością miejsca,
 • cebulę, dzięki której można również cieszyć się szczypiorkiem,
 • bób, który dość szybko rośnie,
 • buraki, które są mało wymagające w uprawie,
 • rzodkiew, która nie sprawia trudności w uprawie i bardzo szybko rośnie, dlatego jest dobrym pomysłem dla początkujących ogrodników,
 • sałatę, która również szybko rośnie i stanowi pyszny dodatek do wielu dań i przekąsek,
 • fasolkę szparagową, która jest bardzo lubiana i popularna w naszym kraju.

Gdzie kupić sprawdzone nasiona warzyw?

Oczywiście jakość plonów zależy przede wszystkim od nasion. Warto je kupować w renomowanych sklepach, które specjalizują się w ich sprzedaży. Ponadto liczą się znani i lubiani producenci, których produkty z pewnością Cię nie zawiodą i cały poświęcony czas i wysiłek na uprawę, odwdzięczą Ci się pysznymi, zdrowymi i soczystymi warzywami. Tutaj kupisz sprawdzone nasiona warzyw: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-warzyw/.

Fot.: Tom Hermans/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*