DOM I OGRÓDROŚLINY

Stokrotka afrykańska – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Stokrotka afrykańska – uprawa, pielęgnacja  i rozmnażanie

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Stokrotka afrykańska to piękny, kolorowy kwiat, który najczęściej mylony jest ma margaretką. Świetnie sprawdza się w domach czy też w bukietach na specjalną okazję. Dowiedz się, jak dbać o stokrotkę afrykańską, aby ta pięknie i zdrowo rosła.

Stokrotka afrykańska – podstawowe informacje

Kolorowe kwiaty zwane stokrotką afrykańską są niezwykle efektowne, ciekawe i bogate. Dostępne są we wszystkich kolorach tęczy, dzięki czemu ożywiają wnętrze i zachwycają wszystkich wokół. Swoim wyglądem przypominają margaretki, ale są znacznie bardziej wytrzymałe i przyjemniejsze w pielęgnacji. Stokrotka afrykańska słynie z ciekawych kolorów, które sprawdzają się świetnie w dekoracji wnętrz czy też w bukietach. Taką afrykańską stokrotkę można znaleźć też pod bardziej wymagającą i naukową nazwą – Osteospermum ecklonis. Podkreśla ona pochodzenie tej egzotycznej rośliny z samych granic Afryki Południowej. Znana jest również pod nazwą stokrotka alpejska, co świetnie podkreśla żywotność tego pięknego kwiatu oraz jej niezmiernie twardych nasion, z których wyrastają piękne rośliny. W naturalnym środowisku stokrotka afrykańska ma, aż 70 odmian. W sklepach można spotkać głównie 4: Symphony orange, Springstar Big Yellow, Summertime lavender i Sunadora-Acaulco. Odpowiednio o kolorze kwiatów: pomarańczowym, żółtym, liliowym i żółto białym.

Rozłożyste kwiaty stokrotki afrykańskiej osiągają średnice aż do 10 centymetrów. Mają one ostry kształt, który jest jednak łagodzony przez delikatnie podwinięcie się płatków. Cała roślina nie należy do wysokich, osiąga zazwyczaj pomiędzy 20 a 35 cm wysokości. Stokrotka afrykańska pozwala cieszyć się swoimi kwiatami przez długi czas w roku. Dzięki niej od maja do października można podziwiać piękne kwiaty. Z uwagi na wielobarwność płatków, świetnie pasuje do każdego wnętrza. Często widuje się ją w odcieniach bieli, żółci, fioletu czy też różu. Stokrotka afrykańska jest rośliną z góry jednoroczną, o której jednak można zadbać tak, że przetrwa zimę i na nowo zachwyci swoimi kolorami w maju.

Jak dbać o stokrotkę afrykańską?

Temat dbania o stokrotkę afrykańską czy alpejską warto zacząć od jej niezwykłej elastyczności. Takie kwiaty można uprawiać zarówno na czystym gruncie, jak i w donicy. Należy jednak pamiętać o tym, aby do jej sadzenia korzystać z ziemi przygotowanej pod petunię. Najlepiej taki produkt wymieszać z ciężkim piasek, aby stokrotka afrykańska mogła dobrze się zakorzenić. Proporcje, które należy zachować, powinny wynosić 3 do 1, z czego większa ilość to ziemia do petunii. Dzięki temu stokrotka afrykańska będzie rosnąć szybko, zdrowo i efektownie.

Po zasadzeniu stokrotki dobrze jest wystawić ją na słońce. Stokrotka afrykańska uwielbia promienie słońca, ale nie lubi wiatru. Zadbajcie o nią tak, aby wystawiać ją głównie na południowe bądź zachodnie części mieszkania, czy ogrodu. W ten sposób zapewnić jej można bezpieczne i komfortowe miejsce do wzrostu. Co ważne, dla każdego, kto pragnie zająć się stokrotką afrykańską. Jest ona niezwykle czuła na deszcz i zawirowania pogodowe. Jeśli tylko poczuje kropelki deszczu, zamknie się i schowa swoje piękne płatki. Bez obawy, kwiat po wyczuciu promieni słonecznych wróci do swojego normalnego stanu i na nowo będzie zachwycać swoim kolorem.

Dbanie o stokrotkę afrykańską na otwartym terenie, np. na działce nie jest bardzo wymagające. 

Ważne jest jednak podlewanie, jeśli stokrotka jest w donicy. W upalne dni należy jej dostarczać wodę nawet dwa razy dziennie. Jeśli jednak chodzi o nawożenie, dobrze jest wybrać nawozy wieloskładnikowe, których używa się głównie w okresie kwitnienia. Takiego nawozu można używać co tydzień, aby zapewnić stokrotce afrykańskiej jak najlepsze podłoże do rozkwitania pięknych płatków.

Jak długo kwitnie stokrotka afrykańska?

Stokrotka afrykańska kwitnie od maja do października, czyli całe sześć miesięcy. Dzięki temu można przez pół roku cieszyć się pięknymi, kolorowymi płatkami. Liście stokrotki zamykają się na noc tak jak w pochmurne, deszczowe dni. Wystarczy jednak wystawić je na promienie słoneczne, żeby na nowo odżyły. Jeśli o stokrotkę afrykańską dba się dobrze, może ona przezimować i na nowo zakwitnąć w maju. Inne ciekawe kwiaty doniczkowe można znaleźć na stronie https://ladnydom.pl/. W mieszkaniu świetnie sprawdzają się zarówno bujne, kolorowe rośliny, jak i te, które pokrywa tylko zieleń. Dodatek roślinności w mieszkania sprawdza się niezależne od stylu, nadaje ciepło każdemu wnętrzu i zapewnia przyjemną atmosferę. Niektóre rośliny również świetnie sprawdzają się do oczyszczania powietrza, co poprawia komfort i jakość życia.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*